Grejanje na pelet


Kod mene se vise niko ne grije na zemni plin koji postoji u selu, preskupo je , da li matematicki ili jos gore u praksi. 3x skuplje nego na drva , to kazu racuni. Ovaj kondenzacioni je za oko 10% efikasniji od standarnih pa ni to nema efekta. Ja potrosim oko 700E u sezoni za drvo , za plin bi oko 2000E za istu temperaturu za ono sto grijem.
 
Ja sam sinoć instalirao kotao na pelet i grje brzo i dobro.
A za potrosnju ćemo vidjeti kako će ići, ovih dana. Ja se nadam da neće biti nesto pretjerano velika s obzirom na neka iskustva koje imam od prijatelja.
 
Druga sezona grejanja na pelet,kombinovano podno i radijatorsko.Radijatorsko u prelaznom periodu ...180 kvadrata prezadovoljan.
 
Pravo da ti kazem nevodim toliko racuna oko toga.Prosle godine jesam.U spremnik za pelet stane 10-tak dzakova.Kada se setim dopunim.Otprilike
1-1,2 dzaka.Radi podno tri paljenja i gasenja u toku dana i temperatura vode koja ulazi u pod je 30-32 stepena C. Unutra oko 22 stepena.....
 
Pravo da ti kazem nevodim toliko racuna oko toga.Prosle godine jesam.U spremnik za pelet stane 10-tak dzakova.Kada se setim dopunim.Otprilike
1-1,2 dzaka.Radi podno tri paljenja i gasenja u toku dana i temperatura vode koja ulazi u pod je 30-32 stepena C. Unutra oko 22 stepena.....

Kako mislis tri paljenja? Meni ovih dana 2.5 dzaka na dan. U pola sedam se pali u 23h se gasi. Grejem oko 200 kvadrata.
 
Pa dzak je 15 kg. Tona je 180 evra a ima i jeftinije pogotovu van sezone.
 
Tri dzaka nisu isla ni prosle godine u naj hladnijem vremenu(tada sam vodio statistiku)Za celu proslu zimu 3150 kg.
Podno grejanje nisko temperaturni rezim ulaz vode iz mesaonog cetvorokrakog ventila u podne cevi je 30-32 stepena.
180 kvadrata dobro izolovane kuce(sendvic zid sa kamenom vunom......)

- - - - - - - - - -

Kako mislis tri paljenja? Meni ovih dana 2.5 dzaka na dan. U pola sedam se pali u 23h se gasi. Grejem oko 200 kvadrata.
Tako je u programu peci (centrometal-ova pec)Prvo paljenje sam namestio u 5,00-gasenje u 8.00.Drugo paljenje u 12.00-gasenje u 15.00
trece paljenje u 19.00- gasenje u 22.00.
 
Kod mene radi ceo dan bez gasenja. Cim bi ugasio na pola sata odma bi se kuca ohladila.
 
Ovo mi lici na onu pricu kad su poceli da se kupuju golfovi jedinice dizeli,svi su trosili po 2,5 do3 litre dizela na 100 km,a kad je dosla jesen sva burad za naftu prazna... ja grejem oko 190 m2 i kad je bas minus onih par dana minus 15 itd,dnevno potrosim i 10 dzakova peleta,isto mi potrosi i drvenog i agro,ajde.mozda drvenog za 1 dzak manje i susenog uglja isto,kotao prosle godine sam upalio oko 5 septembra,i nisam ga uopste gasio skoro do prvog maja,za celu seonu sam ukupno potrosio oko 9 tona uglja,pretprosle godine sam se grejao na pelet i potrosio sam takodje oko 8,8 do 9 tona agro peleta..ja uopste nevidim neku veliku razliku izmedju agro i drvenog peleta u potrosnji,trenutno ovih dana trosim oko 2 dzaka agro peleta dnevno..
 
Gde kupujes agro pelet? Po kojoj ceni? Jbg Brtka ti ne gasis gorionik u opste... zato i potrosi 10 dzaka.
 
U b n selu firma je bns energy imaju po 115 i po 120 eu tona,,pa ne gasim,niti se kotao sam pali,ali ne gori stalno,kad dotera temperaturu,ona samo odrzava plamen,cim temperatura u kotlu padne za 2 stepena,kotao pocne da zagreva vodu...
 
I mislis da je isplativiji taj agro pelet? Isto i kod mene radi. Kad dostigne temperaturu pise na displeju gorionik usao u modulaciju.
 
a mene jeste,pop kilazi ga skoro isto potrosi,mnogo je jeftiniji,najjeftinije je na separisani ugalj,ali ga malo ima ove godine u ponudi...
 
Kako izgleda taj ugalj kad moze da zameni sitan pelet? Koliko on kosta?
 
Nadam se da ce dogodine biti jos jeftiniji,ako uspem da sklopim ovo cudo...
11h5csm.jpg
[/IMG]
2mziavk.jpg
[/IMG]
9izdya.jpg
[/IMG]
fc5fyc.jpg
[/IMG]
s6rr4w.jpg
[/IMG]
287eudh.jpg
[/IMG]
egz477.jpg
[/IMG]
2czq5cj.jpg
[/IMG]
2up9379.jpg
[/IMG]
29fdmwg.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Kako izgleda taj ugalj kad moze da zameni sitan pelet? Koliko on kosta?
to je onaj sitan ali bez prasine,suseni je 7000,banovici 8000,ruski 11000.po toni
 
Planiras da sam pravis :bravo::ppozdrav: Svaka cast. Samo nam malo objasni kako bi trebalo to da funkcionise? Verujem da mnoge zanima!
 
vec je napravljeno sve sto se tice masinske obrade,treba jos neke sitnice,termicka obrada matrice i rolera i da se sklopi i proba,uradjeno je po semi coveka iz rusije koji pravi te peletirke,poslao mi jee neke crteze,i kad imam vremena cackam polako...evo njegove masine u radu...


[video]https://youtu.be/u36inZxK90Y[/video]
 
Nazad
Vrh