Grejanje na pelet

Samlevenubi ispeletiralo,a sirova bi se raspadala,
 
Ove godine planiram postavljanje centralnog na pelet!Zanima me kotao PELET METALAC 25 KW. i POZITIVNA I NEGATIVNA ISKUSTVA!
Mnoga pitanja sam već napisao u temi : Centralno i etažno grejanje str.39.
Pitanja se jednim delom odnosi i na sam pelet (veoma važna) i upućena su pre svega članu jbrtka,ali i svima koji imaju nekakvog iskustva sa ovim kotlom i agropeletom !!

- - - - - - - - - -

Koji kotao Imate ?

- - - - - - - - - -

Da odgovorim na pitanje agro peleta.

On zahtjeva gorionik koji donosi masu odozdol ili sa strane. Kod mene u peći pelet dolazi sa strane, gorionik je na cca 30 cm visine, i kada pelet izgori, nova masa koja dolazi ga gura i pepeo spada dolje, u pepeljaru.
Drveni pelet ima 1-2 %, a agro pelet ima 6-7 % pepela. Jednom dnevno (u mom slučaju) odem i pročačkam pepeo, a svaki drugi dan iznosim pepeo iz peći i sipam pelet u spremnik. Mi peć ne gasimo, radi 0-24.
Šljaka se stvara pri sagorijevanju svakog agro peleta zbog slame, bila to pšenična, sojina slama...

LP

Koji kotao imate ?
 
Posto imam grejanje na pelet, interesuje me kako se krecu masine za drobljenje slame i peletriranje iste i koja firma prodaje ??
Da li je potrebno jos nesto osim drobilice i peletrirke ??
 
Posto imam grejanje na pelet, interesuje me kako se krecu masine za drobljenje slame i peletriranje iste i koja firma prodaje ??
Da li je potrebno jos nesto osim drobilice i peletrirke ??
Procitaj prvo sve o problemima,koji se javljaju kad je pelet od slame.Oce da se guse peci i slicno.Nije isto slama i drveni pelet.Inace ukucaj na netu Metalac Ostojic.Ima sve sto ti je potrebno,samo mnooogo ::novac::
 
Sta znam meni mahom pricaju da se nije lose pokazao pelet na slamu. Par njih mesa bukov pelet, od slame I kostice od visnje u odredjenoj razmeri. Ispadne dosta jeftinije I ako se sve 3 stavke kupuju. Pa smo zato razmisljali da se udruzimo 2-3 nas I da kupimo sta je potrebno, a ja imam slamu u izobilju :osmeh:
 
Posto imam grejanje na pelet, interesuje me kako se krecu masine za drobljenje slame i peletriranje iste i koja firma prodaje ??
Da li je potrebno jos nesto osim drobilice i peletrirke ??

Ja sam se isto interesovao za taj posao, ali sam posle shvatio da je to za sopstvene potrebe previše ozbiljan posao...
 
Para. I za mašine, i za energiju. I to su jako ozbiljne mašine, praktično cela jedna linija.
 
Tako je mora biti cela linija,od mlevenja,pripreme,kondicioniranja,peletiranja do pakovanja.Jko ozbiljna priča.Male peletirke su slabe i prave puno problema.Nekad sam radio u šećerani i imali smo peletirke za peletiranje suvog rezanca,to su bili motori od 90kw i to je već ozbiljno.mislim da bilo kakva peletirka ispod 22kw je mala i ne treba se upuštati u priču.Takođe masa za peletiranje mora biti određene vlažnosti a to sve poskupljuje proizvodnju.U Bogatiću postoji pogon gde prave pelet od sojine slame i jedan prijatelj je ove godine kupio pelet od njih za probu,sada trenutno prepravlja gorionik zato što je to bio gorionik za drveni pelet i on ne može da radi sa agro peletom.U Laćarku je postojala linija koju im je prodao Metalac Ostojić za proizvodnju agropeleta ali nikada nije mogla da radi kako treba i nisu mu dali nikakvu garanciju.Pustili su čoveka da se sam pati i do kraja je odustao i pravi na njoj samo drveni pelet.Čovek je kompletnu liniju platio preko 40000evra,i nije mogla da radi agropelet i na sve reklamacije nisu se pojavili da mu to pokušaju srediti.
 
Danas malo probao,ovoh dana bi trebalo da odradimo nekih 15 tona...za pocetak zadovoljan kapacitetom...

[video=youtube_share;4PPUUO3qTNU]https://youtu.be/4PPUUO3qTNU[/video]
 
Jel ovo sa 3 valjka sa predhodne strane? Koliko bi takva kostala na kardanski pogon?
 
Jeste ta je,i ja bi ovu prodao,jer nemam traktor,pa bi uradio na elektro motor,neku manju...cenu ovakve neznam,mada bi ova mogla ici dosta povoljno...
 
Isto kao da te ja pitam na koliko sati radis generalnu na motoru...kad se potrose onda...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh