Grejanje na pelet

Neško

Član
Učlanjen(a)
13 Jun 2011
Poruka
908
Lokacija
Ljubinje, Hercegovina
Pozdrav
Ovih dana sam planirao da radim centralno grijanje na pelet, pa evo smatram da je ova ideja zanimljiva s obzirom da je zima smanjeni radovi u polju pa da vidimo kako se najbolje zagrijati.
Kakvo je Vaše mišljenje o ovom načinu grijanja.
 
Odlična tema. Ja isto ovih dana treba da počnem da radim centralno grejanje, ali na plin. U razmatranju mi je bila i etažna peć na pelet ali bojim se da bi cena grejanja bila ista ili možda čak i veća nego na plin. Različita je cena peleta kod nas, od nekih 15 000 din/t pa sve do 24000 din/t. Brat je kupio peć na pelet 10kw, ovo mu je prva zima da se na nju greje. Ima veliku prednost u odnosu na npr. gasne peći jer ima ventilatore u sebi koji izduvavaju toplotu. E sada, dok nisam još počeo sa radovima bilo bi lepo ako neko ima etažnu peć na pelet, ne kotao, da napiše svoje iskustvo.
 
Odlična tema. Ja isto ovih dana treba da počnem da radim centralno grejanje, ali na plin. U razmatranju mi je bila i etažna peć na pelet ali bojim se da bi cena grejanja bila ista ili možda čak i veća nego na plin. Različita je cena peleta kod nas, od nekih 15 000 din/t pa sve do 24000 din/t. Brat je kupio peć na pelet 10kw, ovo mu je prva zima da se na nju greje. Ima veliku prednost u odnosu na npr. gasne peći jer ima ventilatore u sebi koji izduvavaju toplotu. E sada, dok nisam još počeo sa radovima bilo bi lepo ako neko ima etažnu peć na pelet, ne kotao, da napiše svoje iskustvo.

@BOKIBOLE
Da nije malo skup plin za kuće,koliko se kreću računi za grejanje na plin,pošto kod nas ima razvučena mreža ali niko se nije priključio,a kako mi pričaju ovi is Sombora,papreno plaćaju račune.Pogotovo što najavljuju poskupljena jer Rusi čas zatvaraju čas otvaraju plin?
 
Odlična tema. Ja isto ovih dana treba da počnem da radim centralno grejanje, ali na plin. U razmatranju mi je bila i etažna peć na pelet ali bojim se da bi cena grejanja bila ista ili možda čak i veća nego na plin. Različita je cena peleta kod nas, od nekih 15 000 din/t pa sve do 24000 din/t. Brat je kupio peć na pelet 10kw, ovo mu je prva zima da se na nju greje. Ima veliku prednost u odnosu na npr. gasne peći jer ima ventilatore u sebi koji izduvavaju toplotu. E sada, dok nisam još počeo sa radovima bilo bi lepo ako neko ima etažnu peć na pelet, ne kotao, da napiše svoje iskustvo.

Ne znam kolika ti je kuca povrsinski ali zapamti jedno NIKADA se neces ugrejati na plin zbog loseg kvaliteta. Rodjak je grejao kucu na plin ~200m2 u kuci nije nikada bilo toplije od 23-24 stepena... Uvek se zalio na racune tipa 70-80000din.... Zadnjih par godina je presao na onaj "sitni" palet.... kaze da se preporodio...i mnogo toplije u kuci. Znam da je sada gas pojeftinio, to moze biti trenutno...... Ali....i opet.....ALI...... Ako nisi "Gospodin" da te mrzi da lozis ili tipa da je prljavo/prasnjavo, po meni je najbolje na drva i sapurike(mi se tako grejemo).
 
Pozdravljam Marka i Saleta cara što se brinu za moje račune, jer i ja se za isto brinem :bravo: Hiljadu puta je diskutovano o ceni grejanja ali i o mogućnostima jedne porodice. Znam da će računi biti veći, ali hoću da izbegnem cepanje drva, sečenje, unošenje, iznošenje. Tamo gde ima starih ljudi i male dece najbolje je grejanje na plin, druga mogućnost je pelet i sve ostalo bih izostavio. Žena radi, ja radim, malo dete ne može da loži. Neka računi budu do 100 hiljada godišnje nije puno, realno to je 6 tona kukuruza po sadašnjoj ceni. Površina koju ću u početku grejati će biti 50-60 kvadrata, s tim što će i kod roditelja biti razvučena instalacija na istoj površini, ali oni su se odlučili da lože još par godina jer imaju dobre zalihe ogreva. Kuća je izolovana sa stiroporom 10 cm, prozori, negde smo stavili nove prošle godine, a negde su ostali stari slovenački sa vrlo dobrim dihtovanjem.
Sale, kakvu peć ima taj rođak, jel možeš da se raspitaš?
 
Mi smo se do prosle godine grejali na gas. kuca 160km2, izolacija stiropor, neznam debljinu, uradjeno pre 15god, temperatura oko 22-23, racini oko 24-25000. E sad prosle godine, iz ko zna kog razloga, u decembru smo svi mi koji se grejemo na gas dobili racune uvecane za oko 10tak hiljada. Sledeci mesec opet po starom 25-26000. Nemas kome da se zalis. Meni puko film i ove godine se vratio na drva, moja procena, prema dosadasnjoj potrosnji, nece preci 15 metara. Za sada je blaga zima pa i nije neko merilo ali moze da vam da ideju o potrosnji. Planiram dogodine da ugradim rezervoar za akumulaciju tople vode, cisto da smanjim broj lozenja. Do sad lozim svaka 3-3.5 sati.
 
Aco jeste li konstantno grejali tj. 24 h bez prestanka, ili ste imali povremena smanjenja, npr. samo uveče, ili određeni delovi dana? Ako si ti na 160 kv imao oko 25000 dinara, meni na 50-60 kv bi trebalo da bude oko 10 000 dinara za mesec dana što nije puno. Nema unošenja drva u kuću i nošenje na sprat, isprljaš stepenište i budeš dežurni Pera ložač.
 
Kod nas je pelet oko 150€. Ja dos sada nisam imao centralno pa radim sve nanova, osim cijevi koje su provučene kroz estrix.
Uzeo sam pec Alfa plam combo comcat 25 KW (22) i mislim da ce za nasu klimu biti dovoljna za 100 m kvadratnih kuće, ali vidićemo.
U svakom slučaju kad se srtačuna ali pošteno sračuna kod nas je pelet možda čak i u prednosti nad drvima u cijeni. Ja imam svoju šumu, drva, traktor, šegu sve svoje, i vjerujte mi da je to sve tu negdje, plus trud oko loženja i obaveza.
Ako Bog da ponedeljak ili utorak će biti gotovo pa ćemo vidjeti.
 
Razmisljam o kotlu na pelet duze vreme,ima da se dokupi uz kotao bunker za pelet koji se napuni i onda si miran 7 dana.Kod peleta treba uracunati i dodatnu potrosnju
struje zbog ventilatora(pelet ne moze da gori bez raspirivanja) i puznog transportera energenta, nisu to veliki potrosaci ali opet vuku struju tu je i pumpa za cirkulaciju
vode kroz sistem.Nije problem da lozim svaka 3-4 sata kad sam tu, problem nastaje kad nikoga nema kod kuce.
 
Kod nas je podeseno tako da se gorionik pali automatski 4 puta na dan pocev od 6am a zadnji put oko 8uvece, kad dostigne temp on se sam izgasi i kad padne ispod 21 opet se upali.Sve izmedju toga moras na termostat da dodas koji stepen da bi se upalilo.Nismo ga palili preko noci. Tvojih 60-tak kv, mislim da je 10000 malo. Zavisi od vise faktora ali mislim da nebi bio ispod 12-15000. Moj zet greje oko 250kv i racuni su mu oko 35-37000. Isto novija kuca, izolacija i cini mi se da su kod njega oscilacije u temp manje nego kod mene. Verovatno je na drugaciji nacin podesio termostat.
 
Kod nas je podeseno tako da se gorionik pali automatski 4 puta na dan pocev od 6am a zadnji put oko 8uvece, kad dostigne temp on se sam izgasi i kad padne ispod 21 opet se upali.Sve izmedju toga moras na termostat da dodas koji stepen da bi se upalilo.Nismo ga palili preko noci. Tvojih 60-tak kv, mislim da je 10000 malo. Zavisi od vise faktora ali mislim da nebi bio ispod 12-15000. Moj zet greje oko 250kv i racuni su mu oko 35-37000. Isto novija kuca, izolacija i cini mi se da su kod njega oscilacije u temp manje nego kod mene. Verovatno je na drugaciji nacin podesio termostat.
Ako idete na gas samo kondezacioni kotlovi a potrošnja zavisi od izolacije.
 
Komsija se grejao na plin 3 godine mislim, ovog leta kupio pec za centralno i sad se greje na drva, toliko o isplativosti gasa, kaze zimus na minus 15 kad je bilo za novu godinu, nije se gasio gorionik i opet nije se ugrejao kako treba, a kuca sa novijim prozorima.
 
Komsija se grejao na plin 3 godine mislim, ovog leta kupio pec za centralno i sad se greje na drva, toliko o isplativosti gasa, kaze zimus na minus 15 kad je bilo za novu godinu, nije se gasio gorionik i opet nije se ugrejao kako treba, a kuca sa novijim prozorima.

Druže a koliko drva ti treba,pa koliko ti ukradu u startu.
Sem grejanja na bale i to ako imaš presu ništa nije ekomomski isplativije od gasa.
To da je bolje na drva je samo problem u psihi.
Kotlovi na gas starije generacije su bili veći potrošači a kondezacioni su druga pesma.
 
Razmisljam o kotlu na pelet duze vreme,ima da se dokupi uz kotao bunker za pelet koji se napuni i onda si miran 7 dana.Kod peleta treba uracunati i dodatnu potrosnju
struje zbog ventilatora(pelet ne moze da gori bez raspirivanja) i puznog transportera energenta, nisu to veliki potrosaci ali opet vuku struju tu je i pumpa za cirkulaciju
vode kroz sistem.Nije problem da lozim svaka 3-4 sata kad sam tu, problem nastaje kad nikoga nema kod kuce.
Ta potrosnja struje je zanemarljiva,a 7 dana traje rezervoar,ali kad je napolju 15 do 20 stepeni...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam ove godine ugradio gorionik na pelet ali na moj postojeci kotao, u pitanju je Zrenjaninska tucana pec, i mogu reci da sam prezadovoljan sa efektom gorionik je simanovacki a uz pelet dodajem i kukuruz u zrnu koji je trenutno dosta jeftiniji od peleta
 
Da li mora poseban transporter za kukuruz i koliko ubacujes kukuruza ?
 
Ne mora se nista menjati. I ja mesam kukuruz sa peletom i sve radi potpuno isto. Za sad je to bila samo proba a za sledecu godinu cu verovatno prepoloviti pola pelet pola kukuruz.
 
Nazad
Vrh