Stratifikacija,sejanje, pikiranje, rasađivanje i nega voćnih vrsta...

Кренуле младе биљчице. Џанарика жуте и плаве боје плода, и шљива Трнка (тако ми је речено да се зове)



Белошљива за сада ни једна.
 
Kada si stavio u pesak koliko vidim i gde si drzao?
Meni u frizideru krenula divlja jabuka stavljena u decembru, a tresnja nije jos.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Све сам ставио 15. новембра. Белошљива, вишња Врапчара, трешња Фићура (стара сорта), за сада не мрдају.
Дивља крушка, стављена 20. јануара, такође мирује. Све је у фружидеру. Јабуку немам.
Шљиву Трнку сам покупио од изданка испод једне кајсије старе око 40 година и сада је при крају (има још пар живих грана). Кајсија је високо калемљена и није јако бујна.
 
Ja sam prekjuče vadio iz stratifikacije...Semenje sam stavio polovinom novembra u jedan plitak sud, odnosno vrata frižidera...dubina je bila nekih sedam cm. a bilo je tako pogodno da sam mogao i redove praviti i stavljao sam semenke na santimetar razmaka, a dubina nekih tri cm. Svo seme (oko dvesta kom.) divlje jabuke je proklijalo, i sve sam ga ispikirao. Kod divlje kruške imam dve trećine istog prostora kao za jabuke, s'tim da mi jedna trećina uopšte nije nikla, a u pitanju je prošlogodišnje seme...očigledno ga nisam dobro čuvao tokom godine.
Od koštičavih sorti samo jedna kajsija i jedna vinogradarka, od jezgrastih ,dva lešnika i jedan orah...Imao sam i neke žireve i bademe, ništa od njih. Vidim da su koštice jednostavno istrulile...pretpostavljam da je bilo dosta vlage a malo mraza...
One klice jabuka i krušaka sam ispikirao na 3-5 cm razmaka, na način da sam na prekopanoj zemlji (kao za sadnju luka) napravio kanaliće prstima gde sam sipao pesak, unda utisnuo biljčice i ponovo pokrio vlažnim peskom i vrlo tankim slojem rastresite zemlje...na kraju sve zaliveno onom baštenskom kantom sa rešetkom na vrhu.
Kasnije kad izađu iz zemlje moram ponovo presaditi , tada na malo veći razmak ( desetak cm.) gde će ostati sve do kalemljenja ili vađenja...
 
Дивља крушка








Све што сам ставио је никло. Крушке са већим % клијавости, а коштице са мањим. Занимљиво је да сам ставио једну (заборављену) чашу белошљиве чије коштице нисам сушио, него онако директно из превреле масе. Ту је % клијавости већи а и никле су месец дана раније.

Добио сам семенке црног дуда, није стратификовано. Само да посејем, или има нека цака?
 
Moze li ovako da se seje vinogradarska breskva i dzenarika?
Na dno sam stavio prosejanu zemlju pomesanu sa malo.zgorelog stajnjaka i peska, a gornji sloj samo pesak. Na dnu sam izbusio rupe. Stavio sam kostice par cm u pesak i to cu drzati napolju.
Ako uspe, planiram da prebacim u dobro pripremljenu zemlju.
b3780512641bd75b60ce83a4c7fb5df9.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Breskvu si mogao odmah u zemlju a dzanariku drzis u pesku i pratis dal puca krajem februara, ona zna da prebaci godinu pa klija tek narednu.
Lakse mi ovako da pratim i drzim kuci pa ako bude ok onda cu negovati dalje.
Dal mi je dobar sloj peska, video sam da i najvisi sloj mesaju, a kod mene je cist.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja sam danas stavio u stratifikaciju , koštice belošljive (44 kom) i žute dženerike (24 kom.), na moj način.
Semenke sam još letos stavio u kutije od jaja i stajalo u podrumu na gornjim stalažama.
Prošle godine, ni jedna belošljiva nije klijala a džanariku prvi put stavljam...
Možda sam trebao prvo u zamrzivač da ih stavim na neko vreme...jer koliko su drugi pisali jako teško belošljiva klija, no, videćemo.
 
Набавио сам плодове мечје леске. Да ли да их стављам на стратификацију са љуском, или да их крцкам? Има ли још нешто, на шта треба обратити пажњу?
 
Poslednja izmena:
Za mečju lesku je potrebna duga stratifikacija negde sam pročitao i do 100 dana na hladnom vremenu.
Ja sam probao da iskrckam omotač i da naklijavam semenke u vlažnom papiru (prema ruskoj metodi naklijavanja - nađi na internetu) i uspevalo mi je da krene klica. Ali nisam nikako mogao da održim biljku kada je posadim u zemlju. Pretpostavljam da zemlja nije bila dobra i uslovi u zatvorenom prostoru.
Budi oprezan kada krckaš omotač jer hoće lako da se zalomi klica.
 
Nisam siguran da je prava tema, ali ajd da postavim pitanje ovde:
Reznice smokve sam stavio tokom zime u pesak i uneo u toplu prostoriju. Sve je to u plasticnom balonu od 6 l. Reznice su okistale pre 10 dana i danas vidim kroz balon da su pustile duge zile. Sada me interesuje da li da prebacujem u zemlju tj koliko mogu da budu jos u pesku? Ako se prebacuju u zemlju, drzao bih jos uvek u toplom prostoru pa kada otopli izneo napolje.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
I ja bih tako uradio. Ali kad otopli prvo da se malo napolju 'kale' jedno vreme pa onda na stalno mesto.
 
Stavio sam kostice dzanarike u pesak u frizider sredinom juna. Sta dalje?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Stavio sam kostice dzanarike u pesak u frizider sredinom juna. Sta dalje?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
Mozda gresim, ali to se ne uklapa kod tebe. Kostice se peru, suse i cuvaju do jeseni kada se stavljaju na stratifikaciji u frizider ili direkt napolju. Pogledaj par postova unazad, ja sam ih ostavljao u pesku napolju. Dobra je klijavost inace, a ti dobijas klicu u nevreme pa ne znam sta bi radio sa njima. Nadji jos kostica ako nemas i odradi za dva meseca.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh