Crvenilo kukuruza

Ja imam na 5kj sejan pioneer k67, sa obe strane parcele komsije imale zito. Tu ima bolesti. Jedno 50kj dalje imam drugu parcelu od 2kj, komsije sa obe strane imaju suncokret. Tu je isto pioneer k67 i NEMA bolesti. Na obe parcele predusev bio psenica.
Post je spojen: [time]1281620039[/time]
_________________________________________________
A na M34 i F73 nisam primetio (oni su iz fao 300 grupe zrenja) takodje ni V74 nema a imao sam psenicu pored.
Post je spojen: [time]1281653144[/time]
_________________________________________________
cukaneca je napisao(la):
a kako ces i grane da podignes toliko :sta:

Ima resenja i za to!!! Jel znas onu masinu za seckanje metlica u semenskom kukuruzu?? EEE na nju se moze montirati sud ili bure od prskalice ili cela prskalica iii evo resssenja... plus mogu da se nadju dosta jeftino u polovnoj varijanti.
 
Ja san imao
Rale 83 je napisao(la):
meshter je napisao(la):
Zorane, ima na internetu dosta podataka o tom problemu, ovo mi se ucinilo interesantno

Zvezdana Jovanović,dipl.ing.zaštite bilja
To je mentor mog kolege.
Dali ste uocili razliku u usevima tretiranim Ponco i ne tretiranim, pricao sam sa Sasom Obradovic (mozda sam pogresio prezime) menadjerom i savetodavcem za branicevsi region o ovom problemu, kaze da ponco nema dovoljnu duzinu dejstva da bi odbilo cikade al da moze da doprinese da smanji broj . Zanimame dal je mozda duzina delovanja prodduzena ako se poveca doza insekticida, video sam u NS da ise na vrecma o.5 i 1,25 Ponco , sta to znaci?
Ja sam imao Poncho prosle godine na ogledu NS hibrida, a upravo na toj njivi je bilo ubedljivo najvise crvenila i poleganja kukuruza. ::lose::
 
Kada sam prehranjivao kukuruz preko lista bukvalno sam jedva prosao, dodao sam u prskalicu i indekticida .cini mi se da je vredelo.
 
tole zr je napisao(la):
Kada sam prehranjivao kukuruz preko lista bukvalno sam jedva prosao, dodao sam u prskalicu i indekticida .cini mi se da je vredelo.
Kakvog insekticida si dodao i koliko?
 
10qmf5j.jpg

Ima i gorih njiva, ova je mog strica i mislim da je hibrid 704.
 
Dodao sam "Fastak"a to sam imao kod kuce.normalna doza.Samo sto sam pustio jedno krilo preko komsijine psenice.
:cao:
 
Kod nas generalno nema tih problema (krusevcaki okrug).Ali znam sta je ta nevolja imao sam priliku da vidim.Ja sam predprosle godine imao drugi problem ali iskljucivo sa PIONIR semenom kukuruza jer u fazi malo pre svilanja kroz stabljiku kukuruza prodje neki crv i ta biljka zavrsi posao,nema roda i vise ne napreduje vec pocinje da se susi.Ove godine u kontaktu sa kolegama saznao sam da i oni su imali problema sa pionirom i sadim samo ZP i sve je ok.Laknulo mi je da nije samo moja njiva u problemu,prosle godine sam na nju sadio prolecni jecam tj ovog proleca sam sadio,plasio se da ce kukuruz lose da prodje.Na prolece sadim ZP 677 pa kako mu Bog da
Post je spojen: [time]1282545607[/time]
_________________________________________________
Farmer II je napisao(la):
Ma ako treba bolje i pregaziti 2(4) vrste nego da se štetuje na celom lancu. Ili ako su komšije imale žito, onda se može terati traktor pored kukuruza i prskati sa jednom granom.
A moze se to raditi sa komsjine strane ukoliko je bolest zahvatila ivice njive a ako bolest napada u celoj njivi kako da pridjes sredini.Ja imam veliku prskalicu ali opet nebi mogao da zahvatim sa jednom granom vise od 12 redova,znaci ako podignem i vislje neka magla zahvati i 25 ali sta sa ostatkom!?Postoji jos jedan nacin-skines granu namontiras crevo 100 metara i cev od rucne prskalice i onda ides kroz kukuruz e to je bolestan ali jedini nacin.Neznam ko bi isao kroz zatrovane biljke i ko bi to radio na 10 hektara kukuruza ali eto t je ideja za one koji su posejali malo kukuruza pa im na ovu skupocu taj kukuruz vredi zlata :ppozdrav:
 
@Krajisnik
Nije za crvenilo kriv nikakav crv! Crvenilo je virus koji prenosi doticna buba (slika na strani 1),a taj crv je crv kukuruzne zlatice! I nema pravila sa kojim hibridom je sejana njiva, jer crv zlatice ako se nalazi u tvojoj njivi a ti imas ZP, sigurno nece izaci iz tvoje njive i otici da trazi Pioneer :haha: :haha: :haha: nego ako gajis kukuruz u mono kulturi, tu se najvise pojavljuje! :cao:
 
kod nas nema pravila jel sejan kukuruz vise godina zaredom ili je proslo par godina.Kod mene na jednoj parceli nije bio posejan kukuruz najmanje tri godine a imam najvise crvenila u njemu i susi se a do njega njiva nije bila pod psenicom ni sa jedne ni sa druge strane :sta: :sta:
 
Pisao sam o kukuruznoj zlatici!!! To sto je on pisao o "CRVU", objasnio sam o tome i koja je razlika izmedju crvenila i kukuruzne zlatice! :spavam:
Post je spojen: [time]1282595660[/time]
_________________________________________________
Pisao sam o kukuruznoj zlatici!!! To sto je on pisao o "CRVU", objasnio sam o tome i koja je razlika izmedju crvenila i kukuruzne zlatice! :spavam:
 
Gledam danas jedan semenski kukuruz kako se crveni, oće li to seme biti zaraženo crvenilom ili to nema veze :sta:
 
Danas sam prošao pored mojih kukuruza i stao usput da vidim koliko su sazreli od kad sam ih poslednji put obišao pre oko dve nedelje. I naletio sam na jednu stabljiku skroz crvenu koja se skoro osušila. Kad sam bolje pogledao to je bila stabljika gde sam prošli put otkinuo klip da ga ponesem kući. Da li kukuruz kad mu se otkine klip počne da se suši ili je i kod nas stiglo to crvenilo? (Nisam imao baš vremena da detaljnije pogledam da li toga ima još tako da ću narednih dana ponovo obići kukuruze.)
 
Ne bi pocrvenela zbog manjka klipa to je sigurno! Ovo sranje se ove godine brzo siri ::lose:: ::lose::
 
dukej je napisao(la):
Danas sam prošao pored mojih kukuruza i stao usput da vidim koliko su sazreli od kad sam ih poslednji put obišao pre oko dve nedelje. I naletio sam na jednu stabljiku skroz crvenu koja se skoro osušila. Kad sam bolje pogledao to je bila stabljika gde sam prošli put otkinuo klip da ga ponesem kući. Da li kukuruz kad mu se otkine klip počne da se suši ili je i kod nas stiglo to crvenilo? (Nisam imao baš vremena da detaljnije pogledam da li toga ima još tako da ću narednih dana ponovo obići kukuruze.)
Posle crvenila stigne sušenje biljke, bez obzira dal si uzo klip il ne. Jako se brzo širi. Koliko su rekli u onoj reportaži, crvenilo nastaje zbog nekih sitnih insekata koji se zovu cikade, i još uvek je nedovoljno ispitano. :sta: Ovo je prilično ozbiljna stvar :udri:
 
i sta ce biti resenje naravno GMO kuruz koji je otporan na crvenilo izmedju ostalih boljki nazdravlje :nono:
 
Nazad
Vrh