Suncokret 2016

Iako je ova tema o suncokretu zavrsena imam jedno pitanje u vezi plodoreda.Nemam mnogo iskustva sa suncokretom pa ako mozete da mi pomogneme.Prosle godine sam na nekim parcelama sejao suncokret pa ove kukuruz a planiram i dogodine kukuruz pa posle kukuruza opet suncokret.Da uprostim ...plodored bi isao ovako:suncokret,kukuruz,kukuruz,suncokret.Da li moze ovako?Ili je potrebno praviti veci razmak sa suncokretom?Ovako bi mi odgovaralo zbog daljeg plodoreda.
 
Po pravilu i po udzbenicima suncokret bi na istoj njivi trebalo sejati posle cetir do pet godina. Praksa je drugacija. Licno sejem svake trece godine jer se smenjuju suncokret, psenica i kukuruz pa ponovo suncokret, tako da i tvoj plan prolazi bez bitnijeg uticaja na prinos i bolesti.
 
Suncokret u principu treba sejati na istoj njivi posle 4-5 godina, ali mnogo ljudi seje upravo ovako, prednost je sto ne mora sejati psenicu, a mana je ako ima dioabrotike u drugoj godini kukuruza , ona znacajno spusta prinos
 
Sezona suncokreta je gotova ali imam pitanje za iskusnije kolege. Posejacu sledece godine prvi put 1-2ha suncokreta. Dok ne pocnem sa oranjem interesuje me osnovno djubrenje. Jel moze suncokret kao I kukuruz gde je djubreno govedjim stajnjakom ili svinjskom osokom ?? I jel bolje baciti MAP ili NPK gde se ne djubri stajnjakom ??
 
Ja ove god bacao 100 map i 100an. Prosek 18m /kj. Drugari bez grama djubra 22+
Moj otisao zbog djubra u visinu i male glave imao

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Da li ste imali isti hibrid kao drugari?Kakvi su datumi setve i predusevi?
Suncokret zna da iznenadi prinosom ali i razocara.
 
Ja barolo ro, oni pioneer le 99.
Na jednoj njivi sam imao barola 21+ ovo ostalo 17 i 19. Ali to je malo. Da sam imao prinos kao i oni malo je jer u odnosu na njih vec sam izgubio 3-4 metra dok platim djubar

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Proletos je neko pisao da je posejao suncokret na 50 cm razmak redova, a neko da je razmak u redu skoro 30. Jesenas nesto nisam pratio forum, da li je bilo objavljenih rezultata? Izvinjavam se sto nisam pratio na casu.
 
Mislim da je Subaro ,prinosniji.Ove godine nismo useli da nabavimo seme.
 
nadam se da cemo uspeti ove godine da nabavimo. ja sam godinama sejao zito suncokret na nekim parcelama i ima dosta samoniklih clear field hibrida,pa bi dobro bilo odraditi sa Expresom, a i jeftinije je
 
Kiraj...... Ekspres dobro skida samonikle CL hibride, a da li Pulsar unistava samonikle hibride Ekspres tehnologije?? Predpostavljam da je odgovor potvrdan, ali nemam to iskustvo pa nisam siguran. Posto kasni licitacija razmisljam da tu ponovim suncokret naravno ako izlicitiram, a prosle godine je bio Le25.
 
To ne znam,nemam iskustvo.Sa expresom sam radio dve prcele u dve godine,a sa pulsaro samo jednom.
 
Pitao sam zato sto sam i ja greskom posejao oko 3 ha na 34 cm. Prinos je bio potpuno isti kao i na njivama gde sam posejao na 24 cm. Oko 2,5 t po ha. Hvala na odgovoru.
 
Nazad
Vrh