Suncokret 2016

j64qdf.jpg


1zgydkx.jpg


2ikr41l.jpg

slike su iz 2013 godine seme bilo zrelo a stabljika...
primese su mnogo manje nego da sam sacekao, vlaga je bila u jus

- - - - - - - - - -

w01i6r.jpg
 
A kako kombajn moze da uradi ovako zelen suncokret?
Ako mislis na moje slike,nije on zelen,to malo na uvratinama samo,u njivi je skoro zreo,tj ima svega par zelenih listova,a glavica i treba da je malo zelena,kad je skroz suva,izadje iz kombajna u komadicima,i to samo povecava svu tu masu koja ide na sitima,umesto da izadje cela,preko slamotresa.
 
Mi smo danas probali, pa odustali kondi, (slika sa prethodne strane), ipak je jos zelen, a komsija skinuo neomu sejanu isti dan prinos 1960 kg po kj.
 
Samo da ne zvuci kao polemika izgleda pogresna sito koristim oko 30 godina,kod suncokreta nije bas pohvalno da nema odbitaka na primesama.
 
Na suncokretu ko se potrudi da ga ovrsi bez primesa taj ce sigurno dosta i izbaciti vani! Nikad nisam se potrudio da ga ocistim skroz od primesa, bolje se prolazi kad se ne ocisti, a na vagi uvek je bilo razumevanja od strane magacionera pa covek gleda malo i kroz prste! Jel tako @ rale?!:osmeh:
Ovo pricam iskljucivo za suncokret dok ostalo kad vrsim trudim se da namestim kombajn da ne bude skoro uopste primesa, narocito soju kad skidamo!
 
Rasporede oni necistocu svima podjednako, a orijentisu se prema njihovim odbicima od strane dijamanta i ostalih. Tako da je uvek bilo bolje da bude malo prljavije inace si u dvostrukom gubitku. Prvo prosipas, a drugo dodaju ti tudju necistocu. Kazu ljudi:" Ne mogu oni da skinu koliko ja mogu prljavo da radim."
 
Na suncokretu ko se potrudi da ga ovrsi bez primesa taj ce sigurno dosta i izbaciti vani! Nikad nisam se potrudio da ga ocistim skroz od primesa, bolje se prolazi kad se ne ocisti, a na vagi uvek je bilo razumevanja od strane magacionera pa covek gleda malo i kroz prste! Jel tako @ rale?!:osmeh:
Ovo pricam iskljucivo za suncokret dok ostalo kad vrsim trudim se da namestim kombajn da ne bude skoro uopste primesa, narocito soju kad skidamo!
Sve se slazem s tim da bi dodao da ga treba raditi sa vlagom 12.... 13 jer nema troskova susenja pa se skida samo vlaga, ali se zato ne izduvava seme koje nije puno.
 
Nisam ga skinuo nikad sa 13% vlage od kad je Jus na 9%
Verovatno ranije, da, kad je bio Jus 11% vlage!

Sad sam se vratio iz Zrenjanina i do puta do tamo vidi se po koja parcela suncokreta koja se crni, nije mi jasno zasto nisu je skinuli pre ove kise! Tamo ce verovatno biti umanjen prinos!
 
Da si isao pre 5 dana mislio bi da ce zetva tek za 10 dana poslednja 3-4 dana suncokret bukvalno izgoreo "zre dok ga kosis".. Inace meni ostao jos kondi koji je jos jak..i koji ce najverovatnije imati manji prinos kao i svi kasniji hibridi iako su bolje izgledali od ranijih. Neomu sam skinuo i prinos je od 2150 do 2280 kg/kj, vlaga oko 11
 
Nisam ga skinuo nikad sa 13% vlage od kad je Jus na 9%
Verovatno ranije, da, kad je bio Jus 11% vlage!

Sad sam se vratio iz Zrenjanina i do puta do tamo vidi se po koja parcela suncokreta koja se crni, nije mi jasno zasto nisu je skinuli pre ove kise! Tamo ce verovatno biti umanjen prinos!
Nista mu ova kisa nece umanjiti prinos ,mene je isto tako terala sa pola parcele 2014,a prezreo suncokret pa kad sam nastavio kosenje sve isto kao i pre kise.
 

jes,samo lg i sejem,skidam ga sa vlagom od 11 do 12.5 pretezno,primese od 1,2 do 2,5%,svako nek sebi steluje kako hoce kombajn,iza mene nenice suncokret i nerasipa se po njivi,cesto vrsim vece komade sa dva kombajna razlicite marke,znaci ista parcela u isto vreme,jedan vrsi u jedne prikolice a drugi kombaj u druge prikolice i na kraju kad se vrate sa prijema nije ista matematika u kilogramima za isplatu gde je radio kombajn sa 1,8% primesama i ovaj drugi sa 3,5%,a vi samo stelujte sto prljavije,drugo je ako imate veze na uzorkovanju pa vam gledaju kroz prste,al kad doterate u viktoriju na vagu gde je sve pod video nadzorom pa i uzorkovanje onda nema namestanja u analizi pa bi ste i te kako podesavali da bude sto bolje
 
Da si isao pre 5 dana mislio bi da ce zetva tek za 10 dana poslednja 3-4 dana suncokret bukvalno izgoreo "zre dok ga kosis".. Inace meni ostao jos kondi koji je jos jak..i koji ce najverovatnije imati manji prinos kao i svi kasniji hibridi iako su bolje izgledali od ranijih. Neomu sam skinuo i prinos je od 2150 do 2280 kg/kj, vlaga oko 11
Cujem danas da su i Jankovicke skidale i da je dobro podbacio neki prosek oko 1500 kg ,neznam samo koja je sorta,.
 
Nisam ga skinuo nikad sa 13% vlage od kad je Jus na 9%
Verovatno ranije, da, kad je bio Jus 11% vlage!

Sad sam se vratio iz Zrenjanina i do puta do tamo vidi se po koja parcela suncokreta koja se crni, nije mi jasno zasto nisu je skinuli pre ove kise! Tamo ce verovatno biti umanjen prinos!
Druže moj ti kanda nisi skoro obilazio atar,ja juče obišao,suncokret na pola atara može da se kosi ima i ugljenisanih:ppozdrav:
Što se tiče nečistoće ne znam šta je u pitanju da li kombajn ili kombajner ali mogu da se pohvalim da na otkupno mesto gde nosim smo jedni od "najčistijih".
 
@steva... Dezinformacija, provereno iz prve ruke, ali sa kondijem, adagio, lg i pionir niko u selu nije prebacio 2t/kj uglavnom je od 1600-1800 dok su sa neomom svi prezadovoljnim.. Takva godina
 
Nazad
Vrh