Suncokret 2016

OGRANIČENjA u trgovini suncokretom sa Bosnom i Hercegovinom i Srbijom neće biti! Država neće prihvatiti zahtev uljara koji su zatražili da se limitira izvoz suncokreta u BiH, jer su komšije spremne da plate zrno mnogo bolje nego domaći proizvođači ulja. Bosanski uljari su "šire ruke" u plaćanju ratarima, jer BiH ima sporazum o slobodnoj trgovini sa Turskom, velikim kupcem jestivog ulja, pa bez carinskih opterećenja mogu da izvoze ulje na njihovo tržište.

- Imaćemo ovih dana razgovore sa Turskom kako bi i naši uljari mogli da izvoze po nižoj carini, jer sada ne mogu da budu konkurentni sa BiH - rekao je, za "Novosti", Rasim Ljajić, ministar trgovine. - Zabrane nisu dobra rešenja, jer uvek postoje kontramere, a Turska je veliki uvoznik. Inače, pregovori sa Turskom o smanjivanju carine traje već godinu dana, ali se na kraju uvek pojavi neki uljarski lobi. Kada bismo uspeli nešto da dogovorimo, to bi bilo dobro za sve. Jer kad bi i naši imali obezbeđen plasman kao oni u BiH, onda bi mogli poljoprivrednicima da plate veću cenu.
Otkup suncokreta, prema nezvaničnim najavama, biće među najnepovoljnijim do sada, a uvođenjem zabrana, država bi stala na stranu prerađivača, a ne poljoprivrednika. Suncokret je ove godine rekordno zasejan, na više od 210.000 hektara.
Ratar iz Lukićeva pored Zrenjanina Dragiša Borić ove godine suncokret gaji na 516 hektara, i sprema se da ovih dana počne sa žetvom.

FER USLOVIPrema rečima Marka Abramovića, generalnog direktora "Vitala", oni podržavaju slobodno tržište i fer uslove za sve učesnike, imajući u vidu i individualne poljoprivredne proizvođače. - Trudimo se i da sirovinu nabavimo po najpovoljnijim uslovima, kako bi i potrošači bili zadovoljni - istakao je Abramović.
- Suncokret je odlično poneo i nadam se jako dobrom rodu - zadovoljan je Borić. - Imam neke obaveze prema prerađivačima i organizatorima proizvodnje, jer sam uzeo deo repromaterijala, ali, dosta suncokreta će mi biti "slobodno". Trenutno se, kod nas u Zrenjaninu, nudi akontna cena od 30 dinara, ali, prodao bih svakom ko ponudi više.
Borić kaže da je čuo kako se pominje zatvaranje granice za suncokret, kako se ne bi "odlio" u Bosnu i Hercegovinu.
- Mi, ratari, moramo da imamo bar jednu kulturu koja "ispegla" gubitke nastale na niskoj ceni ostalih kultura - ukazuje Borić. - Ovog puta, moramo da rešavamo problem pšenice, pa samim tim ni ograničenje cene sunckokrta zabranom izvoza nije dobro rešenje.
I Gena Nikolić, poljoprivrednik iz Vojvodine, kaže da je cena od oko 30 dinara za kilogram niska i da se konačna cena ne zna. Svakako, ko kod da ponudi više, može suncokret i da dobije.



 
Juce sam pokosio suncokret sa vlagom 11,7%. Morao sam jer su ptice haos napravile. Koliko bih mogao spustiti vlagu preko vikenda ako bih ga lopatao na prikolici po toplom danu kao sto najavljuju danas i sutra?
 
U prikolici mu spustiti vlagu nećeš, jedno da ga sikipuješ na zemlju pa da ga tako sušiš.
 
Zri polako,zdravstvenim stanjem sam zadovoljan,prskano je sa Retengom...

IMG_20160825_144224.jpg


IMG_20160825_144206.jpg
 
Kosim dva dana.Sve neoma iz setve 3 i 4.4.Vlaga od 6.5 do 8%Primese od 2 do 2.7%.Pozitivna bonifikacija na svaku turu.Prinos ne bih da pisem da ne bi spustili cenu ovi hostapleri.
 
Bilo je i nešto ispod 18m/kj ali i preko 20. Prosek neki. Vlaga 12.5%, primese 5% a bilo i suvlje a čistije: 8.4% vlage i 3.7% necistoce.
 
Najveci pobacaj ove godine imaju hibridi tolerantni na tribenuron-metil (express tehnilogija) i ns i pioneer. Svi su ispod 2t/kj, dok najprinosnija je neoma koja ide preko 2t/kj. Tako je bar kod mene u ataru.
 
najbolji imaju oni koji se ne prskaju od gore i da suncokret nije bio bar 3 god i da je zaorano malo 16tice.
Konkretno sumo 1 dobio je u jesen i u prolece, pa prinos oko 1600kg/kj. Znaci nula, a dvojka nije mogla da se nabavi. Neoma samo prolece predsetveno i malo preko 2100kg/kj i to je jedan kraj parcele bio malo redji. Pioneer oko 1700kg/kj. Jest da je najskuplje seme, ali mi je nekako najstandardnija sa prinosom. Nista nije radjeno na crno, samo posle nicanja.

Ove godine rod bas nije za ponos, al ga je kod nas nasejano (mnogi sejali na strniste, valjda su se plasili suse i ocekivali neku cenu). Ne pamtim da je magacin nekada bio tako pun kod otkupljivaca. Non-stop se pune kamioni i opet guzva.
 
Nazad
Vrh