Suncokret 2016

Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
10.100
Lokacija
Indjija & Golubinci
Ovu temu otvaram a verovatno cu je obilaziti jer cuncokret necu sejati.Mislim da ce ga biti nenormalno posejano zbog loseg prinosa soje a dobrog suncokreta ove godine
 
Nazalost nemam povrsine za sejanje. Da imam sigurno bih sejao jer verujem da ce biti u deficitu jer je jako puno psenice posejano_Ove godine silom prilika sam sejao i dobro sam prosao. Svima koji seju zelim dobar rod i jos bolju cenu.
 
Iduce godine iste povrsine pod suncokretom ali samo sada ce sortiment biti promenjen verovatno nesto od syngente jer barolo mi je nesto ove godine utanjio!
 
Ove godine sam najvise zaradio na njemu sto nemora da znaci da cu naredne.Oko 10 hektara cu posejati.Ako ga budu manje zasejali mozda i povecam povrsinu.
 
Sejemo i sledeće godine, verovatno 100% više površina nego ovo godine. Od hibrida verovatno Kondi i Neoma.
 
Sejem isto kao I dosada, maksimum 15 ha. Samo sto cu sada mozda raditi za grickanje. Covek daje svoje seme. Da li ste radili do sada tako?
 
Ljudi, cuo sam za neku ranu sortu suncokreta. Period sazrevanja je 85 dana. Nesto kao bela, ili tako se nesto zove. Da li je neko cuo?
 
Ljudi, svi pricaju da suncokret osiromasuje zemlju. da li neko moye da napise nesto tacnije o tome?
da li ga treba sejati svake 5'6 godine, ili ga ne sejati nikako? kod mene nije nesto isplativ radja od 1500-3000kg po ha.
ove godine ga moram sejati zato sto imam dosta za prolece, pa ne mogu sve kukuruz.
ali kasnije ga mogu izbaciti skroz, ako toliko osiromasuje zemlju, ili ga sejati svake 5 ili 6 godine ako nece da skodi zemlji tako?
 
mislis da je on bolji od kukuruza ili psenice. Nema od toga nista, pitanje je koja cena ce biti sledece godine.
koliko si imao prinose ove godine?
 
Ja ne mislim da ce biti posejano nesto nenormalno mnogo suncokreta, posto je posejano mnogo psenice, barem u mom kraju. A I repa, kako cujem ima dosta ugovorenih povrsina.
Tako da ce biti verovatno ista povrsina ili nesto malo vise nego 2015. Sto ne znaci da cu biti u pravu... mozda I gresim, suncokret ispada najstabilnija kultura zadnjih par sezona, tako da se ne zna sta ce ljudi odluciti na prolece. Ja planiram nesto preko 20 kj, soju cu malo smanjiti, a repu povecavam, dok je kukuruz I dalje glavna kultura I njega gledam da sejem maksimalo u odnosu na mogucnost plodoreda.
 
ja mislim da je kod vas najstabilnija kultura kukuruz. kod mene mozda i ne, zbog susnih leta. kod mene je verovatno najisplatiljivija psenica.
 
Posej soju. :osmeh:
Šta planiraš sa suncokretom? Nema ga nešto kod nas. Ja ga nisam nikad sejao.
 
to je i meni problem ove godine. hteo sam da izbacim suncokret, ali imam 50ha za prolece, ne mogu toliko kukuruza. a psenicu nisam hteo jesenas da sejem vise, zato sto mislim da nece biti dobra godina za psenicu.
 
Nazad
Vrh