Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas slikan u prolazu DKC 5276 sejan 8.4 na 21cm. Nije bilo temparture ispod 0. Nisam radio prskanje zemljisnim herbicidima, preovladava rizomski sirak pa kad lepo izadje u 5-6 listu probacu Monsoon Active




 
Cici-koja je poenta kembridza pre setve,osim ako se ne radi o izuzetno lakom i peskovitom zemljistu?

Kada smo sejali vlaga je bila prilicno duboko i trebali bismo jako duboko posejati da bi bilo u vlaznom. Sa valjkom smo sabili gornji suvi sloj i dobili otprilike 3 cm. Umesto setve na 8-9 cm ovako smo posejali na 5-6 cm i seme je bilo u vlaznom.
 
Oporaviće se 100% tu nema dvojbe .
Čudno je da je zp gore dobio po nosu od stranaca,dkc i peonera.Moj je malo bolji nego oni tvoji sa slike i mislio sam ga presijati.Nek stoji ko ga j pa ću da vidim.Vrijeme je katastrofa,rovim zemlju dugo ali ovako jak mraz u ovo vrijeme nisam dočekao.Juče u ZG je temp 3 stepena sa kišurinom,uz auto put ječam ko more kad sam se vraćao pola ga leži koliko je vjetar duvao.
 
Meni je otac pricao da je pre 30godina bio mraz na svetog Nikolu kukuruz je bio prilicno veliki i izmrzo je sve nad zemlju.Deda je deo presadio a drugi deo nije i nikakvih problema nije bilo kaze da su listovi za 5dana izasli i kukurz je bio normalan.mislim da nije opasno ovo sto malo dohvatio mraz.oporavice se.Moj kukuruz je u brdu nije bilo minusa ali ima posledice hladnog vetra,treba mu samo sunce.
 
To su ti winter corn hibridi o kojima se priča. To je postojalo i pre 30 godina samo nisu prihvaćeni od proizvođača.
 
Verovatno je čovek mislio na letnjeg S.Nikolu koji je krajem maja:osmeh:
 
22Maja je sveti Nikola.nekad je kukuruz sejan kasnije nego sada,nije ovo izmisljena prica vec istinita.2005kada sam dosao iz vojske 12Maja mom rodjaku je izmrzao rasad lubenuce i to na prikolici taman ga spremio za njivu uvece.Mraz moze da se desi i u maju nije to nista novo.
 
Tacno, kada formira klip i to izmrzne tada je kraj a ovo sto sada izmzne 2-3lista to nece da skodi.
 
2013 god. led je u nasem ataru napravio haos kukuruzi u 6 listu do zemlje smrvljeni i izmrzli jer je led pokrio zemlju nekih 3-5cm nas nekoliko po savetu strucnjaka smo presevali sem jednog kolege koji nije hteo i mogu vam reci da je bolje prosao od nas njegovi se kukuruzi oporavili i nastavili da rastu ko da im nista nije bilo dok su nasi nastradali od plamenca i tada je napao samo te presevane kukuruze.I sa prinosom je bolje prosao od nas.
 
Koliko vidim prica se svodi samo na to da li ce se kukuruz oporaviti ili ne! Pitanje je sta ce biti i koliko ce biti umanjen prinos! Sta je sada sa onom teorijom da vec od malena ili cak od 3 lista se formira uslov za dobar klip ili prinos?
Bilo bi jako dobro da ne snosi posledice, ali tesko da ce se to desiti!
 
Ko sto rece kolega prije par godina mi mali kukuruz u nicanju bio pod snijegom 2 dana prinos na kraju bio bolji nego ikad , juli i avgust presudjuju ovo sad je skoro nebitno ,cak ovi uslovi mogu da ga ujednace pa mu to bude dobro ,mozda pretjerujem al samo kukamo...
 
Snosice sigurno,ali je i dalje bitniji faktor 3 letnja meseca. AKO bismo sad presevali osim dodatnog troska koji nije ni malo jeftin tu jos imamo jedan veci rizik a to je oplodnja koja bi kasnila 20-ak dana u odnosu na prethodni rok setve. Kome se riskira,ko zna mozda i profitira. :osmeh:
 
Ja ću morati nešto malo da presejem. Na njivama na kojima sam zvršavao sa hibridom ubacivao sam staro seme da bi završio do kraja i to staro seme nije ni klijalo. Imam negde par metara samo da je falično a negde imam i dve mašine... Šta raditi?
 
Meni je Pionir N01 zabrljao setvu, na mestima fali i po metar i jače
istina da je bilo malo pokorice ali na istoj njivi ZP 666 i Caussade Loubazi nikli su odlično
 
Ja ću morati nešto malo da presejem. Na njivama na kojima sam zvršavao sa hibridom ubacivao sam staro seme da bi završio do kraja i to staro seme nije ni klijalo. Imam negde par metara samo da je falično a negde imam i dve mašine... Šta raditi?
Dosejati! Ti imaš sa tim iskustva,sad koš lakše,ne leži voda :osmeh::ppozdrav:
 
Lacin,mozda je od zemljisnih herbicida ako si prskao,a hladno bilo.
Nije,to je Lucijus dzak od prosle godine,sejao sam ga i isto je ovako prosle godine bio a bilo je toplo i sasvim drugi deo atara.Inace na ovoj njivi mi nestalo semena i ja ubacio Pako koji se sejao na njivu pored,tih 8 redova Paka sasvim OK kao i na njivi pored a ovaj Lucijus se nesto susi.Prosle godine je preziveo ali je bilo i dooosta toplije ali su biljke koje su fasovale nesto zakrzljale.Svi ostali kukuruzi su mi OK.
Plasio sam se ovog sranja mislio sam da sam ja prosle godine nesto zabrljao i da je seme dobro,medjutim problem je do hibrida.Kakava su iskustva,mislim da je Srdjan Zorz sejao ovaj hibrid u ogledu a i kasnije:ppozdrav:
281d6yp.jpg


- - - - - - - - - -

141uohh.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh