Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kad pricamo o sklopu i o susi, recimo moj primer od prosle godine. Dva razlicita ogleda KWS i PIONEER kisa pala 20-25 maja sledeca krajem avgusta, KWS sejan na 21cm, Pioneer greskom na 14.5-16cm prinos indentican oko 5000kg/h inace u moj kraju prosle godine prosek je bio 3000-4500
 
E tako treba da se napise,prinos po hektaru,ne po katastarskom jutru ili slicno.
To je ok, ali se ti ogledi kombajniraju,pa je to prosek prinosa suvog zrna po ha.
Da li ima neko na forumu koji bere ogled u klipu,ovde kod mene sam vidjao.....
 
Ja nezz al ajd ja na dve vrećice imam oko 15 m3 klipa i meni dobro.
Sad koliko to ispadne po ha neznam.
 
Ja sam prosle godine sa ZP-om ostvario prinos od preko 9.5t/ha sejanog na 24.5cm(a za uporedbu je soja koja je na identicnoj njivi par stotina m rodila oko 15m/ha) i suvljeg od JUS-a,jer je bran u klipu,a prodan u julu tel-kel i vlaga nije merena.

Da sam ga sabio mozda bih dobio koji meter vise ili bih obrao dosta manje,jer i same stabljike trose hranu i vodu dok se ne formiraju.
 
E tako treba da se napise,prinos po hektaru,ne po katastarskom jutru ili slicno.
To je ok, ali se ti ogledi kombajniraju,pa je to prosek prinosa suvog zrna po ha.
Da li ima neko na forumu koji bere ogled u klipu,ovde kod mene sam vidjao.....

kakave veze ima po kojoj jedinici površine je iskazana prinos. Pa to se rlo lako preračuna. Inače u Vojvodini je uobičajan naziv jutro ili lanac, jer se tako zemlja delila/kupovala.
 
Koliko crvenilo moze da utice na smanjenje prinosa kad je kukuruz zavrsio posao I krenuo sa zrenjem ?? Ne secam se da sam zadnjih par godina video po ataru crvenilo ali ove godine bas ima napada.
 
Ne deluje mnogo kao na nekim slikama koje sam gledao. Pojavilo se na stablu I komusini na uvratinama I rubovima njiva. U unutrasnjosti nisam nesto primetio. Klipove sam gledao normalna je velicini klipa I zrna I bas su lep nalivena
 
Meni 2012 bio bolji kukuruz nego 2015, 2012 ssam imao neki AS, dve prikolice sa nastavcima iz ha, a 2015 sam sejao ZP i imao sam jednu prikolicu iz ha. Nije bila losa toliko 2012,samo je trebalo da se odabere pravi hibrid za takve uslove. Ove godine ocekujem prinos od 2014 sa dve prikolice sa nastavcima i jednom obicnom iz ha.
Koliko si imao 2012?12 godina?Sad malo predji u temu zabava i vicevi a u ovim temama budi posmatrač i prestani iznositi svoja dugogodišnja iskustva :ppozdrav:
 
Kod nas je bilo nesto kise u onim kriticnim periodima 2012, pa smo izvukli kukuruz. Ove godine je bilo padavina,pa kukuruz nije podgoreo,sada je poceo da menja boju,pocinje sazrevanje.Gde je potkacila kisa,ima kukuruza,gde nije bas,tu ce biti solidnog kukuruza...
Svaki ozbiljan poljoprivredni proizvodjac zna povrsinu ha,kj,lanca,to su sve zvanicne mere,dokle vise rasprave o banalnostima,ili je problem preracunati prinos u druge mere povrsine,a da to nije ha,mozda neko ima problem,da teze preracunava,brojke koje nisu okrugle,tipa 10000,a ne 5750,sto je slucaj kod kj,svaki put polemika oko mera za povrsinu zemljista...

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Mi smo imali lep kukuruz 2012, ali je djubren takodje dobro, i ima nekog zadovoljavajuceg prinosa. Ove godine isto ce biti dobro, imacu za svoje potrebe, tako da nemam sta vise da pricam...
Vi ako necete da verujete,ne morate,moj otac i ja ne lazemo,pa vi vidite...:off_topic::ppozdrav:
 
Ma nije da tebi neko ne veruje nego se ponavljas sa nekim ciframa i kao si ti zadovoljan sa ti prinosom , a u stvari taj prinos je mali i na najgorim godinama.
Ako si zadovoljan sa 2 prikolice sa nastavcima po ha (a to je oko 5t klipa) tvoja zemlja onda nije za kukuruz, treba da uradis analizu i da vidis sta joj fali.
Pri setvi na 27cm i nekom uobicajenom nicanju od 85-90% na ovakvim godinama ne sme da bude ispod 4-4.5 prikolica.
Ja znam da nije svud zemlja ista i da nisu svud dobri uslovi za gajenje kukuruza ali onda treba razmisljati ili o popravci te zemlje ili o alternativnim kulturama.
 
Podrzite malo mlade,dajte im motivaciju i sugestiju,a ne kritiku.Vi iskljucivi poljoprivrednici sa iks ipsilon ha zemlje ne morate se praviti toliko pametni,lako je nasledjeno pretvoriti u nesto uz samo malo truda i volje,znam mnoge za koga je i to briga,kad dodje vreme prodace,tesko je u ovoj zemlji poceti ispocetka ili od nicega,uprkos dobroj volji.
Otisao sam u off,ali samo podrska Djordju.Mada stvarno nije merna jedinica samo ha,priznate su i ostale,svakako je u tome i jutro i dulum,lanac,svako ima pravo da izrazava merne jedinice u kojem su mu zemlje najpribliznije.
 
Svako ko hoce da krene nesto od 0 ,i od svega odabere ratarstvo,treba da potrazi pomoc psihologa i ostalih nadleznih ustanova za bolest pod sifrom F.
 
Evo moj trud i rad kao pocetniku i gologuziji u ratarstvu:haha::haha:

Levo Lucijus(sve po 2 klipa),sredina Pako,desno Agrimax Zona
ftde8y.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh