Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sad sam bio da uzmem uzorak iz kukuruza.
P0725 FAO 630 vlaga 18 - 18.5 % prosecna tezina zrna po klipu ( prosek uzet sa 4 klipa ) 248 grama, setva na 23.5 cm
P0412 FAO 530 vlaga 18 - 18.5 % prosecna tezina zarna po klipu 251 grama, setva na 21.5 cm

Nema razlike u vlazi izmedju FAO 500 i 600. Imace bolji prinos ovaj iz grupe 500. Vlaga ne pada vec mesec dana. Koliko kod duvao vetar ono sto osusi sjebe kisa. Tesko da ce vlaga biti manja.
 
Dok prođe kroz kombajn ode ona i više od 20% ali šta je tu je... Koji god hibrid da posejem izuzev fao 300 to nisam sejao nikad i kakva god godina bila vlagu nikad nisam imao ispod 17,5-18% čak i sa DKC hibridima dok sam sam ih sejao, uglavnom u novembru sve radim.

cici jel se sećaš kad si sejao te pionire
 
@radoslav78z
Kako je moguce da nikad nisi adaptirao sa manjom vlagom?!
Bilo je god. kao sto je bila 2012 kad se skidalo i sa 12% vlage!
Ja zadnjih 9 god kako skidam u zrnu, mislim da samo u 2-3 navrata na par parcela imao vlagu od 18%
Nikad do sad nije bilo kao sto je ove god. bar do danas da kisa zeza svakih par dana!
@cicimoric
Mislim da vise skoro nije bitno iz koje je grupe jer su svi zavrsili svoju vegetaciju, tako da zato nema vece razlike u vlagi po grupama! Najvise zavisi od toga ciji je hibrid i najvise od padavina gde je bilo manje a gde vise!
 
Da u pravu si te 2012 sam ovro sa manjom vlagom ali i navršeno je nikad manje...
 
Danas sam vozio od Bg do Novog Sada, a vratio se starim putem preko Indjije I Pazova. Mogu da kazem da sam iznenadjen koliko je odmakla berba kukuruza. Cini mi se da je ustvari jako malo ostalo za skidanje. A kod mene jos sve stoji.....
 
I kod mene sve stoji, nista nisam skidao. A vlage sto komentarisete sada su sve jednake. Sada kisa pravi problem. Na jednoj njivi cele godine mi je lezala voda u jednom cosku manje ili vise. Od 2000 godine sam u toj parceli i nikada se do sada to nije desilo, cak i 2010 kada je isto kisa padala non stop.
 
Merio sam vlagu pre ove zadnje kise koja je pala u roku od 2 dana 1114 je imao vlagu 19,27 i 412 je imao 16,47%,verovatno je opet nabio gore.
 
Poslednja izmena:
A gde su vam sad podrivači? Oni treba da reše deo tog problema za zaostalom vodom u doljama i da zemlja bude ocedita.
 
Kod nas u ataru sigurno jos 70% kukuruza nije obrano.

- - - - - - - - - -

Kod mene je vec nikao,klijavost dobra,dobar sklop,sejalica Sip sempeter jednoredni krunjac:haha:vrhunske sejalice,slovenacka preciznost:osmeh:

2preeir.jpg
 
Lacin kod nas je još gora situacija sa nicanjem rastura iza berača.U Avgustu je berba mogla bez problema da počne jer je kukuruz izgoreo k'o licna ali su ljudi čekali drugu dekadu Septembra jer je tada vreme za branje a kukuruz prezreo.Vidim da niko po selu ne komentariše taj rastur a kada se strnjika malo zazeleni odmah drvlje i kamenje da kombajn ne valja,prosipa umanjuje prinos a ispada da je za berač mala beba.
 
Pa,da,zbog skupljaca zrna(koji inace pojedinci skidaju.Kazu-ne treba to...) Mnogo manje ima gubitaka u odnosu na ostale.Mozda nikne i posle njega,ali ovoliko...ne,sigurno.
 
Kod nas skoro niko nema sakupljač zrna.Dok sam ima 222 imao je sakupljač koji je funkcionisao.Na Bourgoinu ga nisam imao_Ova godina je specifična.Kukuruz se kruni i na otkidačkim pločama kada ga valjci povuku i udari o ploče zrno pršti samo tako.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh