Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bolje posejati fao 200-300 i nek ga duvaju malo manji prinos ali suv kao barut bude.
Kako gde,kod nas kukuruz jako tesko odpusta vlagu,kad se bere kruni se strasno jer je izbrojao dane i vise nego sto treba a vlaga visoka,zato ga svi skladistimo i kasnimo sa berbom dok je u Vojvodini drugacija situacija,valjda ima i tih vetrova uz sunce naprave posao.
 
ja imam ove godine 0423,9911,0216,0412 i taj 0423 mi nekako najlosije izgleda na oko ali videcemo kad predje vagu!:osmeh:

Tesko mi ja da procenim,posto je njiva spic pa ide sve na krace i sve vise brazda u prikolicu. E sad kad racunam koliko je uradjeno i koliko je ostalo,cini mi se da malu prednos ima 0423. Jel si radio 0412? Ja ne smem jos da ga pocnem,on mi je posle 0423,plasim se da ce vlaga biti preko 16%.
 
Trebalo bi svuda jer azot iz UREA-e potpomaže bržoj razgradnji žetvenih ostataka i uzimaju ga bakterije za razgradnju, a ne da izimaju iz zemlje, jer onda može doći do azotne depresije.

sto se tice sojista tu u zemljista ima dosta azota, tu eventualno baciti male kolicine mapa/3x16

sto se tice psenice gde nije skinuta slama baciti urea, gde je izbalirana i odvucena.

a sto se tice kukuruza trebalo bi uneti 40-50kg cistog azota i 40-50kg fosfora, e sad ja se dvoumim da idem varijantom 3x16 ili map. ili map i urea. ne znam.
 
Ja idem prvi put ove godine sa 100kg uree i 100kg mapa po hektaru za psenicu kad zavrsim kukuruz. Do sad isao sa po 200mapa po hektaru
 
Nikako mi nije jasno zašto toliko skupo naplaćuju troškove sušenja kod vas u Srbiji ,Vojv. kako već zovete ? Ovde za sušenje sa 21% uzmu oko 750 kg kukuruza , a u Kirajevoj tablici 1444kg . Baš previše , čudi me da ne kupujete sušare sa tolikim troškovima sušenja.
Tu mi nesto nije jasno? Samo sasusenje ili prosta vlaga je 7% da bi se svelo na 14% tj 700 kg. Onda kod vas uopste ne naplacuju susenje??
 
Jel moze neko od iskusnijih kolega da mi objasni zasto se odbija po jednoj tablici vlaga a po drugoj ti odbijaju troskove susenja? Zar to nije jedna stvar,jer kad ti odbijem vlagu sto bi reko vlaga nije moja,sto mi onda jos naplacuju susenje?
 
Naplacuju ti susenje onog preostalog kukuruza koji je preko JUS.

Ovo je postena tablica, lepo je napisano koliko uzimaju. Da bi sveli 10tona tvog kukuruza sa 20% vlage na 14%, "utrosice" po njihovoj proceni 1231KG kukuruza (struja, voda, gas, amortizacija magacinskog radnika...) i tvoj predat kukuruz (svih 10T) ce kalirati 698KG, tako da ti je na kraju obracunato 8020KG kukuruza po JUS-u.
 
Jeb.m ja njihove tablice, treba svako da napravi cardak,skladisti i kada sam kukuruz skine vlagu onda prodavati. Bar ja tako radim.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Juce skinute dve manje parcele ukupno hektar kukuruza, da imam za svinje dok ostatak ne obori vlagu za vrsidbu i bezbedno skladistenje. Ujedno su ovo bile slabije njive, nisu dobile ni osnovno ni vestacko djubrivo. Samo predsetveno urea 200kg/ha i setva na 22cm, hibridi DKC 5276 i Raiffeisen Ulyxxe. Vlaga je merena kad je proslo kroz kombajn 18.7%. Prinos necu nikad znati kod sebe tacno u kilogram, ali po prikolicama i hektolitru (75) smo procenili da je bilo izmedju 7-7,5t/ha. Kako je slabije nadjubreno i cekalo kisu do 15 jula ja sam zadovoljan. I zrno je relativno krupno, samo su klipovi ostali nekako kratki, sa nepotpunim vrhovima. Ocekujem dosta bolji prinos na ostalim parcelama.

 
Sinoc zavrsio sa kukuruzom za ovu godinu. Skinuo ukupno 31,4ha, ostalo je jos 11-12ha usluga.
Sav kukuruz je prodat, ostavljeno samo nesto da se posto renta.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh