Kako se pravi kalemarski vosak?

kondrlja

Novajlija
Učlanjen(a)
23 Feb 2010
Poruka
5
Matori me je pitao da li neko zna kako se pravi kalemarski vosak, znam da ima da se kupi, ali on iz nekog razloga zeli da ga napravi ::namigivanje::
 
За справљање 1kg хладног калемарског воска треба
— 730 g калафонијума, који се у апотеци може набавити;
— 75 g пчеларског воска, кога имају пчелари, а и апотека;
— 75 g говеђег лоја, набавите га у месници-касапници; и
— 120 g шпиритуса кога има свака апотека.
Кад је овај материјал прибављен приступа се самом справљању кал. воска. У већу
шерпу се прво ставља калафонијум, говеђи лој и пчеларски восак. Та смеша се на
тихој ватри, уз стално мешање да не загори, загрева све дотле док не постане
кашаста маса. Након тога шерпу скидамо са штедњака, односно шпорета, да се
охлади па се сипа помало шпиритуса уз стално мешање. Ако се при сипању
пширитуса чује неко шуштање то је знак да нам се смеша није довољно охладила, па
ћемо још мало причекати да се охлади и поново сипати шпиритус уз обавезно
мешање неким дрвеним предметом, Кад смо изручили сав шпиритус, онда сву ту
смешу, односно калемарски восак сипамо у припремљену конзерву или неки други за
то погодан суд у коме ће се чувати све до употребе. На овакав начин спремљен
калемарски восак је за употребу најмање 2 до 3 године. Ако га случајно не
потрошимо благовремено он ће да се стврдне и није за употребу у таквом стању. Зато
се он поново ставља на тиху ватру и загрева уз додавање мање количине пширитуса
док се не размекша, а у том стању је и даље употребљив. Као што се види није тако
тешко доћи до калемарског воска који успешно зацељује сваку рану на воћки.
Куповни калемавски восак је још бољи, али знатно и скупљи.
 
Imam ja bolji recept
500g kalafonijuma se pomeša sa 500g pčelinjeg voska, zagreva se na vatri do rastopljavanja istih. Potom se dodaje 250ml jestivog ulja i isto toliko špiritusa. Mešati par minuta da se dobije kompaktna masa, dodati malo soli ili još bolje katrana(da pčele ne odnesu vosak), razliti u manje sudove pogodne za praktičnu upotrebu. Vosak se ne stvrdnjava i ima neograničen rok upotrebe! :D :D
 
Ako je svrha kalemarskog voska da vazduh ili voda ne dođu do rane, mesta kalemljenja, da li je neko razmišljao ili probao da u tu svrhu upotrebi silikonski ili akrilni kit???
 
Gde kupiti kalafonijum, danas sam pitao u par apoteka, kako je navedeno u jednom od gornjih postova, i ;udno su me gledali. Gde ima toga da se kupi?

Za špiritus kažu da je to praktično alkohol.
 
Ne znam da li je to isti kalafonijum ali, možda da ga potražiš u prodavnicama pribora za muzičare, jer koliko mi je poznato, njime se mažu gudala za gudačke instrumente. Špiritus jeste alkohol i tako se češće naziva metilni, onaj koji se koristi u kamp-kuhalima.
 
Poslednja izmena od urednika:
Napravio sam kalem vosak po receptu FruitBoy-a. Izgleda jako lepo ali se bukvalno nikada ne stvrdne, čak i kada se premaže presek grane. Pretpostavljam da je to normalno da tako ostane ali svi koje sam do sada koristio su se nakon primene na preseku očvrsnuli.
 
Bio je to rudarski posao: naći kalafonijum.
Sramota me je i da kažem da domaći nisam uspeo da pronađem nego uvozni, al......

Ako nekome treba verovatno se može i naručiti dostava brzom poštom, trenutno nemam tel ali je firma ovde u Bgdu. Ulica preko puta Ade. Pronaći ću pa ću napisati u sledećem odgovoru.

Interesuje me samo da li to što se vosak ne stvrdne kada se premaže radi posao ?

---------- Poruka napisana 22-04-12 u 07:41 ---------- Prethodna poruka je 21-04-12 at 22:28 ----------

Obećao sam pa da napišem. Kalafonijum se može ovde naći:

ZD DRIM

Radnička 3/9, Beograd

Telefon:
011/412-4549
011/355-8305
064/124-1778
064/250-8642

Molim Vas za iskustva kada ga napravite i primenite pa da uporedimo šta smo dobili.
 
Izvinite sto vam upadam u temu,jer se ja ne bavim kalemarstvom,ali poznajem parafine.Postoji parafin koji zadovoljava sve te navedene osobine i cena mu je oko 1e za 1 kg.
 
prijatelju odes i kupis tutkalo za drvo batali vosak i parafin ja celu proizvodnju radim sa tutkalom godinama unazad, osim ako kalemis lozne kalemove ili voce na izvadjenu podlogu onda ti treba specijalni parafin koji proizvode samo rusi i hrvati ali to je druga prica oko nejasnoca pitaj
 
Imam ja bolji recept
500g kalafonijuma se pomeša sa 500g pčelinjeg voska, zagreva se na vatri do rastopljavanja istih. Potom se dodaje 250ml jestivog ulja i isto toliko špiritusa. Mešati par minuta da se dobije kompaktna masa, dodati malo soli ili još bolje katrana(da pčele ne odnesu vosak), razliti u manje sudove pogodne za praktičnu upotrebu. Vosak se ne stvrdnjava i ima neograničen rok upotrebe! :D :D

Druze gde u Somboru se moze naci taj kalafonijum?
 
Gdje može da se kupi ovaj kalifornijum, tačnije u kojim radnjama?
Pošto sam ovih dana u višnjama odsjekao par malo debljig hrana recimo maksimalno 4cm prečnika, (neke su se slomile i tako to) otišao sam da kupim kalemarski vosak i za 250g dao oko 4€. Nije problem kome treba tih 250g, ali ja sam planirao da zamladim jedan stariji voćnjak i trebati će mi toga malo više.
 
Pa ja sam placao kalafonijum 800din/kg,to je oko7.5e.to je neka veleprodaja za kozmeticke salone,voskovi za depilaciju i sl.Probaj tako nesto da potrazis.
 
Ja sam tražio taj kalifornijum ranije i po apotekama, naviodno da se koristi u industriji proizvodnje guma ali uzalud.
Pokušati ću da vidim i u takvim radnjama.
 
Evo naišao sam na ovu temu, pa rekoh da pitam iskusnije od mene. Dakle imao sam problem sa gradom i imam jako dosta oštećenja na mladim sadnicama šljive koje su sađene jesenas. ono što je bilo na granama sam odstranio ali ona oštećenja na stablu su ostala. Na svakom stablu, ili skoro na svakom ima po 10-tak oštećenja kore, negde i više, pa bi hteo da to nečim premažem, iako sam posle toga redovno isprskao po receptu zaštitara, rane se polako suše i onaj drvenasti deo rane mi ne izgleda kako treba, pa bi hteo da ih dodatno premažem. Problem je što je to skoro 10 000 sadnica ( oko 13 hektara) i kalemarskim voskom bi to bila utopija raditi a i nameran sam premazati celo stablo do prvih grana, kao kad se kreče stabla. Imate li neki predlog čime je najbolje ili ti najpovoljnije to uraditi, tj. nečim što je tečno da može da se maže četkom. Čitao sam par postova više, da je neko preporučio neki parafin, pa me interesuje koja svojstva on ima i gde ima da se kupi, a može i neki drugi predlog.
 
Nazad
Vrh