Kako suzbitii krtice u voćnjaku

Kod mene ima jako puno krtica,poludit cu...
Ima i puno glista.
Ali to mi je i cilj.
Uzgajam stare sorte voca na eko nacin pa ne upotrebljavam mineralno gnojivo.
Samo organsko,eko humus i navodnjavam mikrorasprskivacima.
Meni su korisnije gliste koje rahle zemlju negi krtice koje sve devastiraju i rade rupe gdje mi otjece voda namijenjena vockama.
Sve sam vec pokusao.
Otrov u granulama je zadnja opcija.
Ni najmanje ih ne zalim.
 
Klopke? Raskopa se krtičnjak, stavi se kanta ispod nivoa hodnika, krtica kada ide kroz hodnik upada pravo u kantu.
 
Stavljao sam klopke.
Ucinkovito je ali svaki dan bi to trebalo provjeravat i premjestat i imat vise klopki za tolike humke.
Nije mi prakticno jer mi nije na okucnici i ne stignem toliko vremena posvecivat krticama.
 
Danas kada smo došli na plac zatekli smo sledeći prizor:




Krtica je uginula - nije mi jasno zbog čega. Da li je od starosti ili je izašla i nije mogla da nadje put nazad u svoje tunele.
Nikako mi nije jasno.
 
Moguće je da je to uradila mačka. Čini mi se da se tamo neka motala poslednje vreme. Imali smo opasnog mačka ranije koji je napustio vikendicu kad je otac umro. On je lovio sve živo. Moje devojčice su mu davale cvrčke da jede - obožavao je cvrčke a on im je kao zahvalnost donosio guštere i one zelene guštere - zelembaće. Sada se tamo mota jedna lasica.
(Danas se devojčice igrale sa vodenom kornjačom - pustili smo je na slobodu kad smo otišli)
Ko da živimo u "Opstanku". :osmeh:
 
Juče se desila neverovatna stvar dok smo ručali na vikendici. U sred dana primetimo pored betoniranog platoa ispred kućice kako dve gliste u panici beže-gmižu na površini zemlje kao sumanute. Videsmo kako se zemlja ispod njih pomera ide gore dole. Svatih da je to krtica i da su gliste bežale od nje. Video je to i pas Brundo mešanac pa je počeo da kopa i da rije na tom mestu ali bez uspeha. Nije je uhvatio. Krtica ima tunele ispod betona i ispod posađenih katalpi. Lanac hvatanja što rekoše moja dečica.
 
Brundo - taj cudesni mešanac - nahvatao je krticu:





a onda smo je odneli da lovi i živi na nekom drugom mestu:





 
Aluminijum fosfid smeju da upotrebljavaju samo specijalozovane firme, osim toga zakonom je zabranjeno uništavanje krtica!
 
Uz malo više truda ćete oterati krtice tako što ćete sveže krtičnjake otkopavati i unutra ubacivati dlake od svog psa. Takav krtičnjak zatvoriti.
Problem je naravno veća i udaljena površina ali za travnjak je dobra ideja. Popodne posle posla pijete kaficu, šišate svog ljubimca i pratite krtičnjake... :osmeh: ...

Mi više ne jurimo više krtice.... Svake godine kvalitet zemlje nam je sve bolji i ima sve više glista i naravno ima sve više krtica.... Neka rade svoj posao... Imamo jednog mešanca koji povremeno gura njušku u krtičnjake...
Takođe pravljenje toplih leja gde se skine zemlja nekih 30-ak i onda se poređa granje pa lišće pa zemlja sa kompostom.... nije simpatična pozicija za krtice... posle par godina sve to istrune pa opet isto...
 
Džionik, misliš da im smeta duvan ili 'dimljenje'? Mi smo pustili da rade šta žele... više ne pridajemo značaju... pritisnem nogom krtičnjak kad je baš blizu voćke i to je to... Imamo mnogo glista u zemlji i krtice ih 'jure'. Ovog ranog proleća su mačke nahvatale dve krtice i to je taj lanac ishrane....
 
Poslednja izmena:
Malo info o tome koja je uloga krtice, npr. mnogi se zale na zilogriz - zilogrizom se krtica hrani
Ko zna kakve ona jos stetocine jede a da ni ne znamo nista o tome.
Ok stvarno joj nije mesto u nekom rasadu, jer napravi dzumbus, ali sa nekim gore ponudjenim repelentima ili evo jedan, natopljena krpa naftom se stavi u kanala i otera krticu.
 
Bolje krtica nego slepo kuce, ona ne dira kulture, a slepo kuce moze da unisti sve. Prosle godine sam imao slepo kuce u basti, pa zato znam. Onda sam stavljao svez svinjski i pseci izmet u tunele, ali ne znam sta ga je oteralo, da li to ili krtica koja se pojavila ubrzo posle njegovog odlaska. Kazu da krtica rusi tunele slepom kucetu i da ono odmah odlazi, jer ne podnosi zatrpavanje tunela.

A sto se tice otrova i ubjanja svega zivog u zemlji, ja bih takve na druge planete slao, tamo niceg zivog nema, pa neka uzivaju.:osmeh:
 
Natopis krpu naftom nabijes u krticnjak i resio si problem.

Mada ja ih teram samo sa travnjaka,a po okucnici nek rade sta hoce i onako dolazim na selo svaki drugi vikend,a po zgradama jos nisu krenule :osmeh:
 
Treba se naviknuti na suživot sa krticama jer su one u stvari korisne... možemo i trebamo istrpeti po neki krtičnjak...
 
Treba se naviknuti na suživot sa krticama jer su one u stvari korisne... možemo i trebamo istrpeti po neki krtičnjak...

Ne, po neki krtičnjak, nego svaki...krtice su jako korisne životinjice, nešto kao beloglavi sup iz ptičijeg sveta...
Ne samo da su čistači mrtvih telesa raznih podzemnih buba , nego i živih buba, tako da su višestruko korisne...
Jedini problem sa njima, sem negovanih travnjaka, je pravljenje tunela i šetnja po povrtnjaku...ali to se lako rešava sa gaženjem takvog mesta i dodavanjem vode da se eventualni koren , koji je ostao u vazduhu kanala, ponovo primi...
 
Nazad
Vrh