Mulčeri (tarupi) za voćarstvo i vinogradarstvo

Strahinja kv

Član
Učlanjen(a)
25 Jan 2013
Poruka
265
Lokacija
Kraljevo
Pozdrav forumasi, evo da otvorim novu temu Mulceri (tarupi) za vocarstvo i vinogradarstvo..
Rekoh da vidimo da li ih ko koristi, koje vrste imaju, posto je to jedan sastavni deo mehanizacije u vocarstvu..

Gledao sam ima ih raznih proizvodjaca, raznih dimenzija, bocnih, kao pipalice itd...

Imam u planu kupiti jedan,jer prosirujem zasad ,a do sada sam za sljivak koristio samohodnu Hondinu kosacicu, za zatravljeni deo, i za to prosirenje koje planiram odraditi, mi vise nece koristiti, jel je velika povrsina a i uspon je..Pa mozete li mi preporuciti neki, prikladan za moju IMT 539 mahinu :)

Izvinite ako ima otvorena tema , ja je nisam nasao.. :ppozdrav:
 
Ja koristim mulcer seppi m sa cekicima 2m u ratarstvu, prezadovoljan.
 
Sta je bolje rotaciona kosačica ili malčer sa čekićima ili noževima?
Miislim da malčer može i granje da sitni, posle orezivanja.
 
Ja imam i jedno i drugo, mnogo cesce koristim malcer sa nozevima. Sa cekicima stvarno melje sve zivo, ravnja zemljiste ako nije ravno. Problem je sto ti treba veci traktor, traktor radi pod vecim opterecenjem( trosi vise ) dosta je tezi( moj je oko 400kg 1,6m) ali jede zivu decu. Ovaj sa nozevima je laksi, brze odradi posao pod manjim opterecenjem(manja potrosnja). Znaci dobro je imati i jedan i drugi ako imas mogucnosti. Ako ne moja preporuka, prvo sa nozevima(znatno jeftiniji) pa ako zatreba sa cekicima skupiti pare i uzeti jedan.Ja cak razmisljam da prodam moj sa cekicima jer ga koristim jednom godisnje.
 
I meni treba neka masina za odrzavanje livada koje se ne upotrebljavaju i u topoliku,ali jos nisam nasao koja bi mi masina najbolje odgovarala,ovde ima i brda a i neravnog terena.
 
tarup sa čekićem je dobar jer ćeš riješiti orezane grane, generalno šta sa njima, moraš sakupljati, paliti..on takodje pokosi travu i samelje je. Dok roto kosačica sa noževima zna biti osjetljiva ako naletiš na sakriveni panj ili veću granu, može ukriviti nož, polomiti ga itd. ali roto frezu može nositi 539, tarup sa čekićem ne može
 
539 moze nositi i tarup sa cekicem, kod mene je komsija kacio na 539, doduse sa prednjom vucom, i radio sa njim sasvim normalno. Da ne zaboravim, prilicno je strmo gde je radio, a moj tarup ima preko 400kg. Imas i ove "inobrezice" oni su dosta laksi i neces imati problem sa radom. Opet kazem, ali ovo je samo preporuka, uzmi prvo tarup sisalicu. Istina za panjeve, ali valjda si do sad naucio gde su pa ih povadi ili poseci ispod nivoa zemlje, a granje mozes da pokupis jednom godisnje i eto ti usteda od 1000 evrica u startu.Ako ti finansije nisu problem onda kupi oba, vise ces raditi sa sisalicom. Ovo kazem iz licnog iskustva jer ih imam oba i na prolece cekicar ide na prodaju jer ga koristim samo za granje a i nemam neku veliku povrsinu. Za potroseno gorivo platim par dnevnica i posao zavrsen.
 
Sto se tice panjeva toga nema uopste.. Videcu gledacu pa nasta naletim, a da mi je u mogucnosti da moze da mi odradjuje 539...Gledao sam drugar sa tarupom sta radi, ali on ga kaci za rakovcu i neka italijanska mu je marka, ma to samo ide, vrzine cisti samo tako.. A sto se tice grana ti dok su mlade rezes 2x godisnje, kad porasti posle smao jednom kad sve to radis nije ti tesko ni pokupiti.
 
Pošto kolega ima i jedno i drugo, bilo bi lepo da napiše kojom brzinom kosi travu sa šišalicom a kojom tarupom, jer ja imam šišalicu i to radi kod IMT traktora 3. sporom i to je realno, a nisam siguran da bi tarup mogao tom brzinom da kosi, nebitno da li ima čekiće ili "Y" noževe.
 
E ovako, ja imam taj cekicar 1,6m, komsija ga kaci na njegov univerzal 45-tak i treba mu oko 4 sata da istarupa 50ari zapustenog sljivika, koja je to brzina nisam siguran. Moze to mozda i brze kad je manja trava ali zna onda da preskoci travu. Imam sisalicu 1,2m i kacim je za tomu vinkovica i uradim isti posao (sa travom) za par sati. Po meni tarup je odlicna stvar za velike povrsine 2-3 h pa navise iskljucivo zbog granja. Naravno i za ciscenje zapustenih njiva, vrzina i ostalo. To je samo moje nestrucno misljenje, verujem da ima jos neko da prokomentarise na istu temu.

- - - - - - - - - -

E ovako, ja imam taj cekicar 1,6m, komsija ga kaci na njegov univerzal 45-tak i treba mu oko 4 sata da istarupa 50ari zapustenog sljivika, koja je to brzina nisam siguran. Moze to mozda i brze kad je manja trava ali zna onda da preskoci travu. Imam sisalicu 1,2m i kacim je za tomu vinkovica i uradim isti posao (sa travom) za par sati. Po meni tarup je odlicna stvar za velike povrsine 2-3 h pa navise iskljucivo zbog granja. Naravno i za ciscenje zapustenih njiva, vrzina i ostalo. To je samo moje nestrucno misljenje, verujem da ima jos neko da prokomentarise na istu temu. Zaboravih da napomenem da za tarup treba mnogo vise snage tj, traktor radi pod velikim opterecenjem sto znatno povecava potrosnju nafte, a samim ti i manje ::novac:: u dzepu.
 
ja sa 539, rotokosačicom vozim 2 brzom, nema potrebe da idem 3 sporom, presporo je, a traktor se uopste ne muči dok idem 2 brzom, na 1000 obrtaja, nekada uzbrdo pojačam na 1200 obrtaja. Ja i ne mogu sporije jer imam oko 4ha voća, moram sve stići. Ako bude antonio carraro:) valjda cu i brze:)
 
sa 539 tarupiram 2spora sa čekićarem može i treća ali tada već počinje da preskače,većinom ga koristim samo za granje jer mi za ostalo oduzima dosta vremena.Sa šišalicom 2,25m tri glave sa po četiri noža na glavi idem 1 brzom
 
Ok, hvala, to je upravo ono o čemu sam razmišljao, da kod košenja trave šišalica radi dosta brže i pri tome manjim gasom od tarupa, koji je namenjen pravashodno za usitnjavanje granja i košenje zapuštenih voćnjaka. Inače ja kosim kosilicom od 2m, sa 3 glave ( sam je pravio), i imt 539 radi 3. sporom i to ide odlično. Ako je povremeno pustim 1. brzom to je jako brzo, ne za košenje nego uopšte za rad u voćnjaku, mada gde je idealno poravnjen međuredni prostor može. Gas je na 1000 obrtaja jer mi je kosačica dota brza. I ja bih naravno voleo da se ne mandam više nego što treba, kao što neko gore reče, ( kosim oko 35 hektara u jednom prolazu) ali nije realno da se u kontinuitetu kosi više od 4-5 hektara dnevno, za 10-tak sati.
 
Nazad
Vrh