Mulčeri (tarupi) za voćarstvo i vinogradarstvo


Преузета машина:)
 
Koliko si platio masinu? Radio sam bas sa takvim jesenas. Druge nisam probao ali strasno sta ta masina uradi od zarasle parcele.
 
Pocinjemo u ponedeljak izradu tarupa, bice sa dva rotora, bocno pomeranje, radni zahvat 1,6m i plus uskocni disk zahvata 0,4-0,5m, al' njega cemo malo kasnije, prvo da vidimo kako ce nam ispasti bez njega. Zanima me da li je dovoljna debljina plocevine 5mm, na nju planiramo sve da kacimo i kucista i kacenje za traktor i reduktor i valjak, tako da mi je bitno, da moze sve to da nosi bez uvijanja. Kucista su vec gotova, spoljasnja mera lezaja je 80mm tako da su kucista malo teza, uradjenu su tako da mogu skroz da se raskopaju u slucaju zamene lezaja, posto nismo mogli da nadjemo gus za remenice, uradjene su od celika, pa i to jos otezava, reduktor je nekih 15kg, na sve to ce jos doci i uskocni disk, pa se plasim da ne bude 5mm tanko. Zanima me jos i kolika treba da bude ova dimenzija "X" sa slike, inace to ce biti prednji deo tarupa?
mb5tmd.png
 
Ja mislim da jeste tanko, mada to zavisi od same konstrukcije, tj. koliko ćeš samu konstrukciju ojačati cevima, jer ja sam kućišta kačio za dve paralelne cevi, a lim je bio samo popuna. 5mm i nije pločevina već lim.
 
Kućišta moraju ići na ram od cevi ,a onda lim može biti i duplo tanji,i još nešto ako već praviš pravi sa tri glave ,jedna na reduktoru a dve na kućišta koja si već planirao, sa dve glave čim se malo potroše noževi ostavlja travu
 
E sad vec ne zna sta da mislim. Isli smo na tu varijantu sa velikom plocevinom na koju cemo sve kaciti zbog toga sto nam je puno lakse za izradu. A sto se tice broja kucista, na internetu sam ove rucne izrade uglavnom video sa dva kucista, retko koje je imalo tri. Nozeve smo planirali od gibnja Zastave 750, to nam je preporucio tu jedan covek sto ima masinsku radionicu, on nam je i kucista napravio. Da li je ok da nozevi budu nekih 150-200mm duzine? Najveci problem nam je sto u nasoj okolini niko nema nikakav tarup, pa nemamo gde da vidimo, sta i kako treba. Evo slika (sliku sam nasao na internetu) po kom radimo nas, pa predlazite sta i kako, al' po mogucstvu, bez konstrukcije od cevi, pa preko zastita od lima.
259y1ec.png
 
Video sam u jednoj temi ove slike, super izgleda, ali mi smo za vas amateri :osmeh: Na ovom je ok tri kucista, velika je sirina, nas je ipak 1.6m pa mislim da ce dva kucista sa po 3 noza biti sasvim ok. Ali i dalje me muci koliko debelu plocevinu da uzmemo. Od cega su nozevi na ovom tarupu?
 
Poštovani , zna li neko od vas , koji je proizvođač malčera sa posta 47 koji je postavio Simke Va ? Hvala
 
Druze ja sam to nasao na Polovnimautomobilima, koliko se secam prodavao je neki covek iz Beograda (mislim da je Grocka). Vise ga nema na sajtu, ali ima jedan uradjen po istom principu, msm da ih je pravio isti covek, ako hoces mogu da ti posaljem na pp.
 
Ma Simke Va pošalji obavezno na pp , a stavi i broj javno , smatram da je to pomoć forumašima a ne favorizovanje
nekog proizvođača . Od nas sitnih sigurno neće čovek da se " obogati " ! :cao:
 
Ja sam mislio ovakvu kosacicu napraviti, samo ne znam koje debljine staviti noz sto sece...

Vidim da je kolega vasovac rekao da je njegov noz pravio od gibnja, smao me zanima koje je dimenzije gibanj, mislim debljine?]

Evo i slike samo sto jos ide i tegic , tj valjcic pozadi

1hbb6s.jpg


A evo kao izgleda i noz, mada ne znam da li je bolje jedan noz odraditi celom povrsinom, ili ovako odraditi sa tri manja??

2nqqu0p.jpg
 
Može se raditi ovako sa 3 ili sa letvom pa na kraju po nož (znači sa 2). Jedino je bitno da je i ovaj lim što nosi noževe dosta jak ( ja ga ne bih radio ispod 10mm), a moglo bi i malo jače jer se lako izviju nagore u radu, a noževi od gibnja su OK samo mora kovač da ih odradi i izbuši.
 
Mi nozeve pravimo od gibnja Zastave 750 (fice), oni su dobri jer ne moraju da se kuju, samo se naostre, dok neki veci gibnjevi moraju da se kuju kod kovaca, ali su svakako jaci. A nosac nozeva je od plocevine 8mm, u obliku jednakostranicnog trougla sa zaobljenim temenima. Poceli smo sa izradom, nastavak sledece nedelje, bice i slika. Zanima me koliko su vam otprilike teski tarupi, vama koji ih imate?
 
Zicaprom sto se tice lima to cu uzeti neki deblji, znam da se lako krivi kad vec pravim ovo bolje da ga naprivm kako vlaja nego posle da se kajem, da mi se to sve izvitoperi od prvog kosenja.. A imam starog dobrog kovaca tako da za noz nece biti problema da to iskuje, ili iz jednog ili iz tri dela kao na slici koju sam postavio, samo ne znam koje debljine uzeti gibnja... Maada imam neku samohodnu kosacicu noz je debljine oko 4mm, a ovo je vece i masivnije tako da ce morati deblji od toga...

Da se ima para , tj da sam poceo da uzimam pare od voca, kupio bih tarup neki da ga ferdza moze vuci, neki od 1,5m - 2m na ravnom, nebih pravio ovo, ali ovako nece mnogo izaci a i bice korisno, ja se nadam.. Gledao sam kod ocevog prijatelja polovne kose traktorske za vocnjake, sto uvozi iz italije ali i da mi da koliko je on platio tamo to nije ispod 1300eura, pa mi je to sada malo mnogo..
 
Nazad
Vrh