Trešnja

Hocu da nasadim tri tresnje ali same u smislu jedna kod kuce jedan na jednoj a jedna na drugoj parcelil... Razmisljam se izmedju Burlat ili Hedelfingenska kod kuce a ovamo Reginu i Kordiu... E sad me zanima za ove dve kod kuce karakteristike najznacajnije a za sve kako funkcionisu kada su same u smislu oprasivanja...
 
Hocu da nasadim tri tresnje ali same u smislu jedna kod kuce jedan na jednoj a jedna na drugoj parcelil... Razmisljam se izmedju Burlat ili Hedelfingenska kod kuce a ovamo Reginu i Kordiu... E sad me zanima za ove dve kod kuce karakteristike najznacajnije a za sve kako funkcionisu kada su same u smislu oprasivanja...
Ima daleko iskusnijih, ali po meni obavezno samooplodne i to npr sunburst tresnja.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Znaci za sve ove treba oprasivac...? Pa jel bi radjale nesto da se same nasade... Sad sam u nedoumici sta da posadim tj koju tresnju... Ove 4 ima u p. apoteci kod mene...
 
Mora oprasivac. Obrati se clanu Ubovicratko mislim da ima nesto za tebe. Sto se mene tice ja bih sadio od novijih grace star, black star, a od starijih sumberst, stelu, lapins... Sve koje sam nabrojao su odlicne i samooplodne.
Zaobidji poljoprivrednu apoteku, ako hoces da dobijes kvalitetne sadnice. Imas u temi ,Kalemljenje vocaka u kucnoj radinosti, slike tresanja i preporuke za ubovicratko-a...
 
Hocu da nasadim tri tresnje ali same u smislu jedna kod kuce jedan na jednoj a jedna na drugoj parcelil... Razmisljam se izmedju Burlat ili Hedelfingenska kod kuce a ovamo Reginu i Kordiu... E sad me zanima za ove dve kod kuce karakteristike najznacajnije a za sve kako funkcionisu kada su same u smislu oprasivanja...
Po jednu sadnicu ako sadis trebaju ti samooprasive i da su na sto jacoj podlozi magriva ili divlja tresnja - cak onda pre divlja tresnja.
Sunberst, lapins, stela msm da je isto, i naravno ove nove sorte sto je karlos rasirio na forumu star sortiment
 
Nemoj da odustaješ. Probaj da se dogovoriš sa nekim kalemarom da ti na burlat odmah nakalemi i oprašivač. Ipak ima i lepših trešanja od burlata. Probaj da nađeš rane sorte... ali ne odustaj...
 
Probao sam ja za par tresanja da zatvorim krug oprasivanja na placu, ali to je igra bez granica. I kada saberes sve, nema uvek da se kupi sta ti treba, pa pod uslovom da dobijes sta si trazio sto se vidi za mnogo godina, neka se osusi itd. Na kraju imam preko 15 tresanja i poneka je dala rod, a ceka se malo duze za razliku od ostalog voca. U poslednje vreme sam sebi okalemim na divljoj tresnji sta mi se svidja i nadam se da ce jedna drugu oprasivati. Ako imas u komsiluku neku sto ti je ok, ti kalemi sebi ili neko neka ti odradi i to je to.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
vuxsd slabo ovde ima rasadnika u kojima direktno mozes kupiti..Sve ove sto sam gore naveo tresnje su bile u p. apoteci u kojoj do sada sta sam kupio je bilo to sto je i pisalo... A videcu to kada otopli da kupim jer sada idu ledeni dani... Da se samo ja pitam napravio bih jedan red sa 5 ili 6 tresanja ali moje to ne mozes ubediti kazu losija zemlja ima dosta kamena a na toj parceli 30ak mitara ispod rastu kao lude tresnje e sad ne znam sorte... imaju po 20-25 metara...

mirlee u gradu u komsiluku verovao ili ne ima samo moja i od jos jednog komsije iza kuce all to ona sto mi zovemo djurdjevka,skoro niko nema drvo u mojoj ulici u dvoristu ispred kuce... U selu ne znam dal ima neka kvalitetnija... Ova moja ove godine prerodila a prethodnih 4,5 ostajalo 10 posto cveta..znaci ove godine se nesto pogodilo a treba i njoj oprasivac..Nasadjena 2011 i sad izgleda kao da je puna sa cvetom, ne znam koja je sorta :)
 
Ako ne moraš da žuriš pozovi ove rasadničare iz Kruševca ili iz Vojvodine pa neka ti nakaleme na divljoj trešnji šta misliš i šta treba. Ta podloga bi trebala da se prilagodi toj kamenitoj zemlji jedino da nemaš stene ispod površine. Prošetaj u maju pa vidi koje dobro rode pa s jeseni kad stane vegetacija pošalji nekom kalemaru grančice da ti iskalemi. Ili nauči da kalemiš jer nije to nešto što je svemirska tehnologija ali ima svoja pravila. I nije svakom 'dato' da kalemi.
 
To je suvise komplikovano vuxsd da zovem i dogovaram se sa rasadnicarima za kalemljenje to ako naidjem na neku zanmljivu hocu sto da ne imam i divlje tresnje na jednoj parceli puno...Nego zanima me da li ima negde na internetu kao neki spisak, tabela koja tresnja je samooplodna a kojoj treba oprasivac i koji joj oprasivaci odgovaraju?
 
Eto sljivak ti je lepo odgovorio. Nemoj mnogo da se mucis oko oprasivaca, jer idealnog oprasivaca neces naci, pogotovu ako sadis par stabala. Lepo se obrati clanu ubovicratko i onm ce ti preporuciti sta da sadis, a ima bas to sto ti treba, dodje ti na kucnu adresu kad tebi bude odgovaralo. Imas na internetu puno clanaka o tresnji i u njima tabele( one sorte koje imaju zvezdicu su samooplodne, uglavnom je tako). A imas i u ovoj temi, sve je vec receno, samo se vrati i citaj. Ako imas negde mesta za vise srtabla, sadis reginu, kordiju i feroviju, te tri su kombinacija u vecini zasada. Tamo gde sadis samo po jedno, sadis grace star, black star, sumberst, stelu, bolje od ovih sedam sorti, kod nas, neces naci.
 
Hvala na savetima kad prodje ova zima videcu verovatno sledece nedelje prvo sta mogu od ovoga ovde da nadjem...
Spisak mi ovako izgleda prema vaznosti za ova samooplodne:
1. Grace star
2. Sunberst
3. Black star
4. Stela
5. Lapins
 
Hvala na savetima kad prodje ova zima videcu verovatno sledece nedelje prvo sta mogu od ovoga ovde da nadjem...
Spisak mi ovako izgleda prema vaznosti za ova samooplodne:
1. Grace star
2. Sunberst
3. Black star
4. Stela
5. Lapins
Dodaj na listu i Early Star, ona je jedna od ranijih samooplodnih, a moze da se nadje, i zri 4-5 dana posle Burlata...
 
Nazoves rasadnik i narucis da ti posalju brzom postom, ako vec nema u blizini.
Narucivao tako drugo voce i ruze stablasice... Nikad nije bilo ono sto sam narucio a o kvalitetu da ne govorim... To sam rekao vise ne radim samo direktna kupovina iako ni to nije sigurno ali bar vidim sadnice...
 
nekad moze, nekad ne. Uglavnom je to sve u poljoapotekama ususkano, spakovano u piljevinu, za oko prelepo. A kad otvoris, zile na vockama isecene do korenovog vrata, kupina sa tri zile, ruza bez korena... Opste je poznato da u poljoapoteke ide skart, bar kod nas. Svaka cast pojedincima.
 
Nazad
Vrh