Trešnja

Kada bih mogao da biram uvek bih izabrao i da mi rod bude manji 50 posto od ocekivanog samo da ne prerodi jer ta sitna roba je jedan dan bila 35 dinara a pre ce se prodati na pijaci tresnja od 200 dinara nego od 70 dinara.Sto se tice literature i autora koji su pisali o tresnjama zakljucujem da neki autori nisu nikada ni videli uzivo vecinu tih sorti nego je radila prepiska .Meni je posebno danas interesantna materija gde se prate najnovije sorte tresanja na oglednim dobrima i iznose zapazanja sa prednostima i manama i statistikom u celosti.To sve ima smisla i sve je dokumentovano do savrsenstva ogled iz nekoliko vezanih godina a opet i pored svega toga covek moze da napravi gresku prilikom sadnje ili odabira sadnog materijala,jer u tim spisima sam nailazio na hvalospeve za sortu Kordia a za mene jedna od najlosijih sorti na koje sam naisao [mozda joj ne odgovara podneblje] drugo imam dosta losa iskustva sa Burlatom a on se u tresnjarstvu kotira visoko i nikada nisam mogao da opepelim nista sa Burlatom i sreca da ga imam najmanje a postoje neke sorte koje se tretiraju kao PRATECE SORTE znaci ne spadaju u grupu komercijalnih tresanja a sa kojima sam uvek fenomenalno prolazio kao lionska rana,hedelfingerova i erc i istina je da imaju mana ali imaju i krupnocu i izgled .Bilo je zanimljivo i sa ZIRATOM kada su se sadnice prodavale po 10 eura a ispostavilo se da je to ustvari ERC samo ga Turci prekrstili ali je pustena buva KRUPAN KAO PARADAJZ i zavrtelo se .Kod nas se po zasadima najvise spominje Burlat ,Kordia i Regina a da zadnje dve niko nikada nije video vec su ljudi sadili verovajuci na rec .Sada je se javnost vec upoznala sa asortimentom i to vrlo dobro i ispratilo se kvalitetno kako se koja sorta ponasa na kojoj podlozi.Jedino je problem sto su domacini iza kuce ili na mestima gde je dostupna voda sadili uglavnom jabuku ,krusku,jagodu,vinograd sto zbog skladistenja sto zbog kradje a tresnja se gurala po nekim sporednim njivama gde nema vode na boze pomozi ali sa obzirom da je tresnja izuzetno komercijalna i da sa zalivnim sistemom nema neizvesnosti mozda je tu trebalo bratiti paznju ali sada je vec prohujalo sa vihorom
 
Poslednja izmena:
Samo vi momci radite kako mislite da je najbolje i bice to sve dobro...Popravicemo mi prosek tresanja sa 4 na 4 i po tone za 20 godina, dugacak je to proces... Nisam ja doso da vam solim pamet, niti da vas ubedjujem kako da VI radite, cak naprotiv... samo sam uzeo da branim kad kudite i pljujete nesto, apsolutno i bez ulazenja u detalje a opet bez nekih jakih argumenata i sto je najgore, ako vama ne odgovara i ne svidja vam se, onda ubedjujete i druge da je to apsolutno pogresno... To je problem, a ne kako cete vi da radite...Ajde uzdravlje svima i nek je sa srecom, trebace nam svima manje vise :)
 
u drugom delu snimka se vidi na zidu jednog stambenog objekta KAKO JE ODRADJENO GLETOVANJE ALI NATURALNO a ko bi nadoknadio stetu PA NARAVNO NIKO a pokidalo bi i mrezu i sadnice a dali bi banka imala razumevanja PA NARAVNO DA NEBI ali u drugom slucaju prevazidjene sadnje platio bi ponovo PECENO PRASE I GAJBU PIVA I PODIGAO BI NOV ZASAD nekom matorom Dzon Vejnu ili Kirk Daglasu i NISTA HAOS NISTA STRES PIJTE SAMO KRAS EKSPRES
 
Da, postoji taj problem sa otkupom jer ništa nije sigurno na ovoj teritoriji.
Kolega mealy ima sasvim dobar stav da se napravi kvalitetan zasad koji će sadržati sve što je potrebno i navodnjavanje i kvalitetnu zaštitu i prihranu i protivgradnu mrežu... takav zasad će se eksploatisati duže jer će pre ili kasnije zasad koji nije štićen dobiti led(grad). I na kraju se suoči sa problemom otkupa.

Ili kolega oktopod kalemi sam napravi zasad koji mu nije primarna delatnost ali uloži koliko mora i na kraju se suoči sa problemom otkupa.

Mornar je to lepo naipisao ako uzmeš kredit onda moraš da imaš siguran otkup. Naravno da bi plod na gizeli po pravilu (da li je tako?) trebalo da bude krupniji pa će bolje da se proda. Ali po iskustvima sa otkupnih mesta u Udovicama... čim si se tamo pojavio već si se zaglibio i gaće su ti na pola dupeta...

Pre svega treba se urediti taj problem otkupa i nisam siguran zašto se proizvođači ne bore da se taj deo dovede pod zakon. Da postoje ovlašćeni otkupljivači i da niko drugi ne može da otkupljuje. Ili barem da se spreči preprodaja. Proizvođači svoju muku daju u bescenje....

I da, pre ili kasnije prestaće otukp za Rusiju... čim Ruje podignu dovoljno zasada ili počnu da uvoze sa nekog druge interesne teritorije.
Doći će vreme kada će trešnja morati da bude i krupna i da ima slatkoću i da bude bez ostataka od hemijskog tretiranja....


MSUCherryRootstocksSizes.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=j8rngr20lAU
 
Poslednja izmena:
ZA OKTOPODA Reci koliko je bilo kg tresanja na otkupu za Rusiju 2008 ,2009 godine a koliko je bila dnevnica beraca pre 10 godina a ja ako ne gresim prodavali ste kg 380 dinara a sada posle 10 godina prodajete 150 do 170 dinara a dnevnice otisle gore i to fino u odnosu na vreme pre 10 godina a euro je onda bio 93 dinara a sada je 118 a ova dva poremecena parametra su meni mnogo bitniji nego placeni termini u Davidovicevoj emisiji kako treba da se radi jer na tom istom zapadu ne postoje ovakve drasticne razlike u nijednoj stabilnoj zemlji a moje misljenje je da ce dnevnice za 2,3 ,5 godina biti sve vece i vece a da ce cena tresnje u evrima doziveti blagi pad .Pola nacije trenutno nije na nuli nego je u dugovima sa raznoraznim opterecenjima i obavezama prema bankama.Slazem se da rizik stvara KAPITAL ali stvara i BUNAR mi smo sto se tice poljoproizvodnje jedno nestabilno podrucje u kojem se nista nezna i to tako traje godinama prepusteni smo stihiji nema niti ce kad biti neke okvirne cene unapred .Jasam optimista u zivotu veliki ali u ovoj nasoj banana drzavi realno nema osnova za optimizamom bilo kakve vrste

- - - - - - - - - -

 
Koja godina je u pitanju? Ali realno. (Posto na tv kazu "pun rod u 4. Godini" hahhaha a to je nemoguce na bujnoj podlozi)

Od 130 komada, 60ak je 6 godina staro, 60 je 5 godina staro. 10 je menjano u medjuvremenu. Rod je bio ove godine oko 100 kila, ali ova godina jeste bila losa, mozda bi bilo i vise, imao je vise cvetova nego roda, nije problem bio rezidba.

Pun rod (od zeljenih 4 tona) ne ocekujem pre 15 godina starosti zasada.

Puno je tu detalja, recimo imam stabla kod kuce koja od 6-7 godine su pune cveta cak bi morao da skidam jer ostanu sitniji i stablo ne poraste puno tokom godine, a imam opet pa stabla od 12 godina koja svake godine cvetaju al slabo sta ima da se ubere, sva stabla su zajedno na 10-15 ari kod kuce.
Zato kazem 15 godina.

U ovoj drzavi, u ovo vreme, cekacu 15 godina pre nego da ulazem novce u neku njivu i da gledam dal ce me zezne osiguravajuca kuca, otkup, drzava, vremenske nepogode....


Mornar, sto se cena tice ne znam tacno ali imas poentu, tacne cene ima u temi Spisak otkupnih mesta i cena, iznosim svake godine redovan izvestaj :)
 
Znaci 1 kg tresanja 2009 godine 380 dinara ravno 4 eura a sada 2018 od 150 do 170 dinara ili 1.25 do 1.30 eura. Cena rada po satu je drasticno skocila a skocila je drasticno i cena dizela i cena hemije .Necu da pominjem druge vocne kulture visnju,sljivu,malinu ili sada jabuku znaci plasman sve gori mislim na prodajnu cenu protivvrednost u evrima a troskovi proizvodnje sve veci . Pre deset godina sam pitao grupu ljudi koji su predpostavili da ce cena tresanja pasti sto nije bilo tesko predpostaviti AKO BI VAM NEKO ZAGARANTOVAO CENU OD POLA EURA PO KILOGRAMU DALI BI PODIGLI VELIKE ZASADE I SVI SU ODGOVORILI BEZ RAZMISLJANJA DA jer na kolicinu i na minimalna ulaganja to je tada pilo vodu ALI DANAS TO NIKAKO NE BI PILO VODU NA POLA EURA jer je sve otislo gore i nadnice i gorivo i hemija a moje misljenje je da u nekoj skoroj buducnosti cena pada na 1 euro e a da [voda je bila 35 dinara kubik 2009 a sada je 80 dinara] tako da DALEKO SMO MI OD JORKSIRA I NOVE KALEDONIJE i novih tehnologija ovo je igra bez granica a u toj igri jedino zaigramo kada izmrzne Poljska i pola Evrope .Treba samo zadrzati hladnokrvnost i vitalnost i probati koliko je ko u mogucnosti i smanjiti koliko je to moguce troskove proizvodnje na minimum i to bi bio KLJUC RENTABILNOSTI u drzavi koja ide u NEKOM CUDNOM SMERU BUNARA I ZADUZIVANJA SA ZAPADA SA ABNORMALNIM KREDITIMA i sa takvim neracionalnim vodjenjem nema mesta optimizmu i nadi u bolje sutra
 
Upravo to. Zeznut je ovo biznis. Mozes da udjes sa kapitalom i zeljom a pitanje je sta ce biti.

Dok ne budem imao novca da platim za gustu i savremenu proizvodnju tj povrsina da se kupi, pa za same sadnice, rezidbe silne, djubrenja, zalivanja, zastitne mreze eventualno, ne ulazim ni u kakve price osim sa kalemarom Mićom (šala) i sadnjom na 5 metara.

(A ni u to necu vise iz licnih vec navedenih razloga)
 
A ja na primer pokusavam da skratim to vreme cekanja sa 15 godina na jedno 6 godina nacinom rezidbe i malo guscom sadnjom, sa skoro istim ulaganjima ko sto ih imaju i ovi sto rade na velikim razmacima, cena sadnice mi nije bitna posto ih sam proizvedem a treba mi duplo vise sadnica realno, njive imam svoje, za pocetak makar, masine vecinu imam, dokupice se nesto u medjuvremenu ili obnoviti, ni to nije kriticno, tako da ne vidim nista toiko lose ili pogresno ni u mom modelu...
Karlosov model malo vise kosta za sadnice, i malo vise kosta za sistem za polivanje (koji bi se isplatio za bilo koji zasad u susnoj godini zapravo, a mislim da se njemu iplsatio samo za jednu godinu prosle godine kad je bila ekstremno susna pa i ova je u vreme zrenja bila susna tako da je i tu dosta dobio sigurno) tako da ja ne vidim isto neki veliki razlog kritikovanja ni njega kako je to nerentabilno i skupo...
Poenta je, ko sto neko rece gore, da imas sto vise krupnije tresnje od proseka, za sta ti treba malo vise i rada izmedju ostalog, i onda ces dobiti vecu cenu...
Evo na primer, jedna zanimljivost za sve, u Americi sam video neku listu cena, gde svaki milimetar (pazite nisam pogresio, milimetar je u pitanju) veceg ploda donosi dodatnih 0.30 dolara cenu po kilogramu proizvodjacu... Cini mi se da je najniza velicina koja se otkurpljuje 21mm ili tako nesto i ona je takozvani otpad, tj ide za pola dolara ili tako nesto... A tresnja od 30mm na primer, kosta oko 4 dolara (nemojte da racunate, nisma proveravo matematiku sta i kako, mozda je cena ove od 21 visa, ili nije 21, sve jedno, ali sustina je da je tresnja od 30mm oko 4 dolara kilogram)... Kako se kod njih radi? Imaju pakernice, da ih tako nazovem, dogovoris se sa njima, ugovoris posao da ti otkupljuju, ugovoris cene ili ide kako trrziste zahteva, manje vise, odneses sve tresnje, oni je puste na masinu za kalibrazu, tacno odvoje sve kalibre, i onda ti plati ono sto si mu doneo tacno, kalibrirano i svaka kalibraza ima svoju cenu, ni manje ni vise.. Kod nas nema nista jos uvek od toga (ja makr ne znam za to, mozda i ima negde), ali kad tad ce, ako ocemo da budemo konkurentni, morati da se krene, a onda ce krupna tresnja da bude 2-3 evra, mozda i vise, znaci duplo vise nego prosek danas, a sitna, ako ne je neko bude hteo, bice 50 ili manje dinara..
To ne zavisi ni od nase drzave, ni od nakupaca ni od koga posebno, osim od trzista... trziste trazi i placa mnogo vise krupnu tresnju, i ako to mozemo da izguramo, na ovaj ili onaj nacin, onda ce biti i zarade... A ako ne uspemo, onda je svejedno i kako smo sadili, i koliko smo ulozili, i kako smo rezali, niti bilo sta, jednostavno, propast kako god se okrenes...
Ove godine je bilo lose na otkupu zato sto su svi imali sitnu tresnju dosta, jedsnotavno bila je losija godina... I karlos kaze da je i njemu za par grama prosek bio losiji, ali njemu je sa 13g prosle godine palo na 10 ove a kod vecine nije ni preko 7-8g kad je dobra godina.. to je po meni glavni problem srbije.. Ne da mi nemamo gomilu tresnje, nego imamo mao kvalitetne tresnje (krupne pre svega) a to se polako menja... dok se uvedu nove sorkte, dok se probaju, pa promasaji, pa sve, dugacak je to put, ali i putovanje od 1000 kilometara pocinje jednim korakom, mora da se krene napred, i da se sve popravlja, i efikasnot rezidbe, i efikasnost branja, i zastita prskanjem, i prinosi, ik valitet ploda... To je kompleksan proces, ali ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog...Mada, ja mislim da nece da bude sve crno ko sto kaze mornar, i da ce bez obzira na sve, krenuti da se dobija proecntualno kvalitetnija tresnja, polako, ali to mora kad tad da usledi.... Ko sto je i sa jabukom to trajalo dugo, tako ce i sa tresnjom, ali to je neizbezno...
 
Da, sve se slažem a tobom samo što je i Oktopodu i Karlosu to sekundarna delatnost. Ne žive od toga. Nadam se da je i tebi.
I varaš se da je sve stvar tržišta. Više je stvar uređenosti države. Država je ta koja ima itekako uticaja na to da li će da se proda cela proizvodnja trešanja ako ne ume da je proda u inostranstvu onda vrlo lako u Srbiji.
Niko, ali niko me ne može ubediti da se ne može napraviti minimalna otkupna cena, da se ne može urediti otkupljivanje proizvoda i otkupljivača, da se ne mogu naterati veliki lanci da otkupe svu robu, da se ne može izvesti trešnja u okolne zemlje jer ih tamo slabije proizvode ili da se na kraju krajeva ako ništa ne uspe nateraju škole da otkupe trešnje i daju deci zdravu ali ponovo pišem zdravu trešnju.
Vrlo lako se taj točak može zavrteti pa bi novac ostao u zemlji...

Npr... Oktopod bi imao siguran otkup ali da ne troši parice po hrvatskim ostrvima gde izranja internacionalne cice nego može da roni i u Vrnjačkoj banji i da izroni neku Šumadinku koju je otac takođe poslao na odmor jer je dobio siguran otkup... :osmeh:... nadam se da se kolega Oktopod neće naljutiti...
Mornara bi poslali u Golubac pa tamo nek jedri po Dunavskom moru...

Poenta je da se sve može urediti ali lakše je sagnuti glavu i puštati da nam sirovine odlaze i na istok i na zapad.... mada je sve to zapad....
 
Haha ostade i ove godine jedan dobar zasad hrvatima na primorju :D da ne kazem oko soma evra za nedelju dana :)

Mislim da upravo dolazimo do usaglasenja a kao sto sam rekao, svako ima svoju racunicu i tu se ne mozemo sloziti sto je i normalno.

Poenta je da ja imam svega ni deceniju bavljenja ovim, ali dovoljno da vidim da ili ces kao ja da radis ili enormna ulaganja, sve izmedju je bacanje para videcete. Dobronamerno sasvim.
Dok sam radio sve kako treba, ispadao sam budala jer su drugi imali isti kvalitet.

Isto dobronamerno skrecem paznju da izneseno nije testirano tj nema starih zasada pa je glupo tvrditi, ko smo mi da to radimo, tek mi nemamo takvog iskustva.
 
Na zalost Vuce, ne mogu da se bas slozim u potpunosti sa tobom... Garantovane otkupne cene su stvar starog komunistickog uredjenja, koje je imalo predsnoti, ali i gomilu mana, ko sto se pokazalo kasnije, i nije bilo odrzivo na duze staze..Hteli mi ili ne, kapitalizam i ponuda i potraznja je prirodni nacin funkcionisanja ljudi i trzista, sve drugo je na silu, i zato kad tad prestane da funkcionise...
Ja mislim da je ta stvar garantovane otkupne cene nemoguca i da to nikad nije i nece biti trzistna stvar... Otkud ti znas za koliko ce Rus da otkupi tresnu od tebe sledece godine, sta ako poljacima rodi bolje, sta ako nnjima rodi bolje, sta ako rodi gore, svi moraju da osete tu potraznju ili nedostatak, svi u lancu isporuke, od proizvodjaca, do zadnjeg prodavaca, pa i kupca (ako je veca ponuda, cena pada, sto je za kupca bolje, a svi drugi moraju vise da se potrude onda ,da imaju bolje i kvalitetnije plodove, da ih prodaju za manje para itd itd...
Kod nas je drugi problem znacajniji ja mislim, a to je takoreci mafijasko udruzivanje otkupljivaca, i onda se dogovre da ne dizu jedan drugom cenu i to je to, otkupice svi koliko im treba, po znatno nizim cenama... Za to ne vidim kako bi se resilo, osim najnepopularnijom metodom po nas Srbe, a to je da se naprave udruzenja i zadruge, pa da proizvodjaci zajedno i pakuju i distribuiraju plodove do velikih prodajnih lanaca direktno bez posrednika... Naravno, najveci problem tome su tzv srpska posla, a to je da srbi ne mogu da se sloze ni okko cega, pa da jebe rak raka, i jbg onda, nazalost od te najbolje varijante po proizvodjace nista... Ovako, imas otkupljivace, kojima je cilj da kupe sto jeftinije, da prodaju za kolko moze, i to je to...pa jos kad se oni udruze da ne prave sebi konkurenciju i da jedan podigne otkupnu cenu pa da mora i drugi, onda ce biti problema.. Ja na zalost ne vidim da ce se to ikad resiti povoljno po proizvodjaca, zbog nas samih ovakvih kakvi smo, a to je da ne mozemo da se dogovorimo da se nesto zajednicki radi...Ja ne bi krivio bas drzavu za sve (bez obzira kakva je danas i drzava i vlast)..znam da vam se ne svidja to, ali mislim da je mnogo blize istini nego bilo ta drugo..
 
Nisam siguran da drzava moze da regulise minimalnu otkupnu cijenu; ali bi mogla da da subvencije za svaki izvezeni kilogram.
Pa daje subvencije za podizanje zasada, to mu dodje slicno...Ja sma vise za organizovanje proizvodjaca, edukovanje i slicne stvari od drzave... Dati nekom pare, samo zato sto ima papir da je posadio hektar, to je malo kontraproduktivno...ali edukacija i organizovanje i jos neke mere, to bi vec moglo da pomogne na duze staze...
 
Jeste slicno ali nije isto jer je subvencija za podizanje zasada jednokratna, a ovo drugo bi bila subvencija svake godine kada izvozis. Tako je Makedonija davala xx eura za svaki izvezeni kilogram grozdja (cineci da makedonsko grozdje u Crnoj Gori bude jeftinije nego domace iako je optereceno prevozom, carinom, pdv-om i ostalim zavisnim troskovima).

...a udruzivanje na zdravim osnovama je svakako prava stvar u svakoj oblasti.
 
Jeste slicno ali nije isto jer je subvencija za podizanje zasada jednokratna, a ovo drugo bi bila subvencija svake godine kada izvozis. Tako je Makedonija davala xx eura za svaki izvezeni kilogram grozdja (cineci da makedonsko grozdje u Crnoj Gori bude jeftinije nego domace iako je optereceno prevozom, carinom, pdv-om i ostalim zavisnim troskovima).

...a udruzivanje na zdravim osnovama je svakako prava stvar u svakoj oblasti.
Pazi, da bi drzava davala subvenciju za nesto,. mora da zaradi od neceg drugog...A posto nasa drzava gleda svuda da zaradi, posto nema para, a rashodi veliki, onda nema ni para da subvencionise tako kilogram grozdja.. a moras da priznas da u takvim slucajevima, drzave koje uvoze od nas mogu malo da promene politiku, pogotovu ako njihovu proizvodnju unistavamo konkurencijom koja bas nije trzisna ako subvencionisemo tako...ja sam pre ko gore, nauci svoje ljude da mogu da budu konkurenniji, pomogni im na sve nacine, nauci ih da hvataju ribu, a ne da im dajes po malo ribe svaki dan...mozda i gresim, ali to je moja logika
 
ZA MAILY ja Drago mi je da si dosao u ovom trenutku do NAJBOLJEG moguceg resenja a to je da ne uzmes KIRBI usisivac od 3000 eura vec ovaj obican od 50 eura koji ce obaviti istu funkciju ali za mnogo manje para jer i KIRBI neradi kada uleti krpa unutra a ove godine je krpa uletela svima i ZAGUSILA. Uzeces sadni materijal od tvojih i neces pogresiti`i dovesces ga rezanjem u ekstra stanje i bices zadovoljan pod garancijom i nece biti sitnija roba samo izaberi pravi asortiment i cvrkuci.Sto se tice Karlosovog zasada skidam kapu to je plantaza iz naucno fantasticnih filmova ali mislim da se u zemlji Srbiji neisplati uleteti toliki novac u zasad na zapadu da ali ovde...Sto se tice krupnoce na isto rezanje i isti uzgoj bi morala da bude ista krupnoca na svim podlogama a normalno je kada se pojedine podloge puste van kontrole da nemozes ni da ocekujes XXL [USTVARI MOZES ALI AKO JE UMERENA RODNOST].Imas li viziju koji bi asortiment stavio i koju podlogu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh