Trešnja

Krupan plod ces pre imati na bujnijim podlogama.

Da li ce plod biti krupan osim toga zavisi od rezidbe, djubrenja, zalivanja i opste nege, sto je verovatno slucaj kod gizele koja se mora zalivati, negovati, djubriti znacajno kvalitetnije i vise nego kod magrive npr
 
Jeste, a i svako stablo mi je bitno jer nisu bas jeftine sadnice i kratko traju. Mislim da osim nekih samooplodnih sorti: sunberst, grace star, black star, ostale sorte na bujnijim podlogama tesko mogu da pariraju tim istim sortama na giseli po krupnoci. Bar ono sto sam video na otkupu u Ritopeku, od burlata, pa do regine. Doduse reginu nisam video osim na giseli.
 
A da li si video neko da ima gizelu a da nije zalivao vocnjak ni jednom vec par godina? Rezidba reda radi, djubrenje...pomalo? E to upravo radimo tj ne radimo na magrivi.

Ili kontra, nadji nekog ko ima na magrivi a da zaliva svaki dan, orezuje barem 2 puta godisnje, djubri sve najfinijim djubrivima...kapiras.
 
Pa normalno, ako na njivi ne planiras navodnjavanje, ne mozes da sadis na gizeli. Trazi vise nege. Rezidbu radim dva puta: kada se zavrsi berba, negde u drugoj polovini juna, i posle opet u februaru. Tih 50 ari mi je iza kuce, pa nije neki problem da im posvetim vise paznje.
 
Sve je to u redu, ali nisi rekao:

"kod mene iza kuce gde zalivam svaki dan i pruzam vise nege su plodovi krupniji nego na magrivi u nekoj tamo njivi koja nikad nije zalivana i manje nege joj je pruzeno"

vec si rekao

"ostale sorte na bujnijim podlogama tesko mogu da pariraju tim istim sortama na giseli po krupnoci"


E to pokusavam da istaknem :)
 
Zato se jedno zove intenzivno gajenje a drugo ekstenzivno ������ a ko voli nesto izmedju, onda kaze da poluintenzivno gaji, ko sto ja planiram... Nista nije pogresno, sve zavisi od plana i vremena za angazovanje, i naravno ulaganja..
Inace, Madjari gaje tresnju na magrivi, madjarsko vreteno, razmak 4x2m, bez navodnjavanja naravno, i uz maksimalne intervencije leti... To je slican razmak ko na gizeli 6 sto se sadi tako da sve moze da se uradi, samo je bitna tehnologija, i znanje sta, kada i koliko...
 
Aj jos samo da vidim fotku tih zasada.

Bilo je likova na fejsu po grupama koji su na divljoj tresnji sadili manje od pola metra razmak u redu, sve kao javice se za koju godinu da vidimo i nema ih ni traga ni glasa, a upravo su tako govorili, "sve se to dovede u red rezidbom" nije nego kao da ja ne znam sta je divlja tresnja.
 
Nasao sam ali nigde ne nalazim slike staijeg zasada. Na slikama gde se vidi da je deblo debljine od bilzu 5 godina se jasno vidi da sledece godine vec ne znam kako zamisljaju da orezu, a najbolje im svaku drugu da izvade ako mene pitas.

Kome se prelistavaju podaci, a ima i jedna slika tog debljeg pri kraju, ima ovde: https://www.bordeaux.inra.fr/cherry...ordeaux/Presentations/Hrotko_Bordeaux2014.pdf

Evo jedna koja nazalost stoji sama, ali vidi se da ima oko 10 godina a sirina je najmanje 3-4 metra. Potencijalna kolicina roda za tu starost na magrivi je uvreda. Ako neko krene argumentom o krupnoci ploda, poklapam ga odmah argumentom izuzetno zasenjene krosnje od strane visih spratova.
Fotka je iz pomenutog linka, a jasno se vidi da je razmak do sledece veci od 2 metra.

 
Meni to lici na Brunerovo vreteno, koje se sadi na 5x3, i ono je dosta vece... Kucam smoba, pogledacu s kompa kasnije, pa cu da ti nadjem nesto...

Evo nastavka teksta, sad sam za kompom... Evo linka za clanak na koji sma mislio da pogledas...
https://www.researchgate.net/public...y_Orchard_Systems_and_Rootstocks_from_Hungary

I da potvrdim, to na slici je relativno staro stablo tresnje rezano Brunerovom metodom vretena koja dozvoljava bujniji rast nego madjarsko vreteno...I sadi se na 5x3m, zato su skeletne grane dosta vece nego kod madjarskog vretena...
Pazi ovako, ja sam procitao tvoja shvatanja i misljenja u gomili prehodnih postova i kako ti zamisljas da tresnja treba da radja, i nema tu niceg u principu drasticno pogresnog naravno... Za male zasade, par desetina stabala na okucnici, orezes kad signes i ako stignes, ako ne stignes, nista i nije, orezaces za godinu dve i to je sve OK, radjace te tresnje, po jednom stablu ces imati puno roda i tu nema nista lose u principu... po jedinici povrsine, ili po stablu ces imati verovatno veci rod po hektaru kad se to preracuna na hektar, nego vecina profesionalnih zasada i to nista nije neobicno posto ti stablima koja izrastu 10 i vise metara ostavis 6 do 7 pa i vise metara prostora da se razrastu i onda nema ni potrebe takoreci za rezidbom nekom velikom posto imaju prostora koji treba popuniti...

E sad, sta je po meni glavni problem i zasto takve tresnje mogu imati (ne moraju, ali ce verovatno imati u proseku) sitniji plod od tresanja koje se intenzivno rezu (sad da ostavimo podlogu po strani)... Postoje istrazivanja da su najkrupniji plodovi na majskim kiticama koje su se tek formirale i polako sa godinama velicina poloda, pa i rodnost majskih kitica opada, ali je najbitniji efekat da se smanjuje velicina ploda... E sad, zasto je velicina ploda oliko bitna, po meni i bitnija od ukupnog roda? Zato sto je cena krupnijih plodova mozda i 2 puta veca od cene sitnijih (krupni recimo preko 28-30mm, a sitni do 26mm i ispod) i onda ko to radi profesionalno, on za cilj ima prvenstveno da dobije sto krupnije plodove, zato sto se mnogo lakse prodaju i za mnogo vise para... tako da on,iako moze u intenzivnom zasadu da dobije i preko 40 tona recimo, on svesno ide na 25 tona ili manje (opet pricam cifre otprilike, moze to sve i manje da bude) ali sa prosecno krupnijim plodovima, i manjom opterecenoscu stabla, i onda u globalu je vise zaradio sa 25t krupnih nego sa 40t sitnih...Ovde u srbiji jos uvek nema tog kalibriranja pre prodaje nakupcima, ali doci ce i to kad tad i napravice se velika razlika u ceniu krupnih i sitnih (ako neko bude i kupovao sitne plodove naravno)..
Problem sa tresnjama koje su 10m velike i ne rezu se generalno dovoljno, je taj sto imaju gomilu majskih kitica koje su prestare, dosta njih je i preko 5 godina, sto se u profesionalnim zasadima ne dozvoljava, tj 4-5godina je maksimalna starost rodnih grana, i one se onda obnavljaju... Dok sa 10m stablom, to nije slucaj, i mnogo je teze orezati toliko stablo da se ima veci broj mladjih majskih kitica (nije nemoguce, ali je teze i skuplje i trazi znanje)...

Tako da, slazem se da tresnja na sejancu ili na magrivi bez rezidbe radja puno, i naravno, moze da se desi da u nekoj godini i kad puno rodi, i da joj se ugode idelani uslovi pa da plodovi budu relativno krupniji, ali sva istrazivanja kazu da to u proseku nije slucaj, pogotovu ne u profesionalnim vecim zasadima...
I dalje ne mozes da poredis tvojih par desetina stabala, sa 2-3 reda tresanja, koja ustvari imaju prosecno mnogo veci prostor, nego profesionalni zasadi koji se mere u desetinama hektara i koji se sve manje zasadjuju od inenzivnijih i gustih kod onih koji profesionalno gaje trsesnju iz mnogo razloga...laksa i jeftinija berba, laksa rezidba, kod manjeg stablja je bolja osvetljenost, laksa zasitita....sve je lakse i jeftinije, a sa obnavljanjem rodnih grancica koje je kod malih stabla mnogo lakse, imas i zadovoljavajuccu velcinu ploda, i sigurno veci procenat plodova veceg kalibra, nego na ogromnom neorezanom stablu magrive ili divlje tresnje...Znaci, poenta je u prosecno vecoj zaradi, kako zasad raste po povrsini, i manjim troskovima za sve a moras da priznas da je berba 10m velikog stabla makar duplo sporija, i samim tim duplo skuplja...KAd imas 30 stabala, i sma sve radis, onda ti to i nije bitno, ali kad imas hiljade stabala, onda se na takve detalje mnogo obraca paznja...
A sto si rekao da stablo ne moze da se obuzda, evo dacu ti primer (mozda nije bas najbolji ali jeste drastican) bonsaija... Oni rezidbom postizu da hrast na primer ili slicno ogromno drvo koje u prirodi izraste 50m u visinu i 3-4m u precniku, da bude 50cm visok, i da tako raste vise od 100 godina u maloj saksiji, tako da moras da priznas da se rezidbom moze kontrolisati velicina svakog stabla, ako se pravilno radi... Naravno, ako se napravi propust, mnogo ga je teze otkloniti u guscem zasadu, nego kod tvojih tresanja koje se gaje na 6x6m i slicnim rastojanjima, to jeste problem, ali ako se ima znanje kad sta treba da se radi, onda nije nemoguce...
I jos jedna zanimljivost, to ste mozda svi negde culi... Gizela 6 je na primer u Istocnoj Americi 90% velicine tresnje na sejancu (daje drvo koje je 90% od drveta na sejancu), takoreci nije nista drasicno manje bujna, dok je u zapadnoj Americi (gde mnogo manje ima kise, i gde se obavezno navodnjava, Gizela 6 oko 60% velicine cini mi se)...Tako da, u razliciim uslovima i razlicite podloge se drugacije ponasaju, negde vise reaguju i smanjuju bujnost, negde manje, ali je cinjenica da Gizela 6 ima odsta prednosti, a velika mana je da mora intenzivna nega, zalivanje i sve, i da joj je kratak vek, i da puno kostaju sadnice, ali se definitivno na duge staze isplati kad se sracuna sve na nivou od 15 do 20 godina koliko traje zasad na Giseli 6...
Elem, to je moje misljenje, nijedan nacin rada nije ni potpuno ispravan, ni potpuno pogresan, svaki nacin gajenja ima svoje prednosti i mane, sve zavisi od toga sta covek planira, kako i koliko da se posveti, koliko da ulozi, koje znanje ima, raspoloziva radna snaga u sve to i slicno... Ali da magriva moze i na manja rastojanja, to je definitivno moguce, i naravno da nece da zivi 50 godina sa takvom rezidbom, ko kad je razmak 6x6 metara, ali opet, ima nekih prednosti u odnosu na velika eksenzivno gajena stabla... Nadam se da ces ovo da shvatis ko diskusiju i naucnu raspravu "radi opce naobrazbe" sto bi rekli braca Hrvati, a ne drugacije posto nisam imo nameru da vredjam ili da omalovazavam necije misljenje, nego samo da kazem da ne treba stvari gledati crno-belo, dobro-lose, nego da je istina uvek negde izmedju, i zavisi od mnog drugih cinilaca, koji mogu da prevagnu u odluci da se krene na jednu ili na drugu stranu...
 
Poslednja izmena:
posadio sam ove godine 250 stabala na giseli 5 i 6. zanima me kad je najbolje vrijeme za povijanje mladih grana i zarezivanje debla radi izbijanja novih grana?
 
Ukratko, povijanje u prolece, kad su grancice jos zelene, i oko 15cm duzine... A zarezivanje iznad pupoljka da izazoves da izadje grana, se radi kad nabubre pupoljci u prolece... Evo jednog linka na primer za rezidbu:
https://www.youtube.com/watch?v=WhY4pyC0FAM

Potrazi jos neki video da vidis kako se radi na primerima, tako ti je lakse da razumes.. Jedna slika vredi hiljadu reci :)
 
Poslednja izmena:
ZA MEIILY ja ODLICAN post i sve sto si rekao je tacno samo i dalje MISLIM DA CILJ NE OPRAVDAVA SRESTVA KADA JE GIZELA U PITANJU jer uloziti toliki novac u zasad koji ce se vaditi za 15 godina mislim na Srbiju jer zasto bi umesto magrive ili divlje podloge od 1 eura kupovao sadnice od 6 eura ne vidim ni jedan dobar razlog i ove podloge mogu da se formiraju patuljasto i ove podloge mogu da se zalivaju i ove podloge daju odgovarajuci kalibar i beru se sa zemlje i sa molerskim merdevinama to je samo jak marketing za prodaju skupog sadnog materijala i za abnormalna ulaganja koja su pracena sa kreditima i bunarenjem .Gledao sam zasade na koltu na magrivi i na divljoj i sve je to ok i sve to bez nekih vecih novcanih izdataka ali ovo sa gizelom je izuzetno skupa zabava mene zanima kakva je ova godina bila kod ljudi koji imaju gizelu u odnosu na proslu godinu i kakav je procenat susenja kod ove podloge
 
Nisam ja licno za Gizelu eksplicitno, cak naprotiv, resio sam da sadim na magrivi i na divljoj tresnji bas iz tog razloga, mnogo su manja ulaganja i manji rizik ako nesto krene naopako..
Pazi ovako, Gizela znatno vise ima smisla (veca zarada) u zapadnim zemljama gde je sve mnogo skuplje, pa se brza rodnost mnogo vise isplati nego kod nas... Kod nas je sve jeftinije, pa je samim tim i opravdanje za veliki izdatak sadnje sa Gizelom mnogo slabije... Cena zasada da se podigne, u smislu repromateirjala, isto kosta i kod nas i u Italiji, ali oni imaju cenu rada mnogo vecu pa nastoje da ukupne troskove smanje tako so vise placaju na repromaterijal, koji se bolje unovcava nego kad se plati radna snaga (na evro ulozen u repromaterijal je veca zarada nego na evro ulozen u radnu znagu, da tako kazem drugacije)...U italiji, Nemackoj i Americi, cena sadnica je znatno veca, na bilo kojoj podlozi, od 6 evra pa na vise su generalno bilo kakve sadnice, pa tu Gizela nije mnogo skuplja.. Cena rada je 5 puta skuplja nego kod nas, tako da kad se sve uzme u obzir, njima znaci puno to sto placaju duplo manje za rezidbu i berbu po hektaru.. Kod nas je to puno jeftinije, naravno da nije za zanemariti, ali je relativno jeftinije, tako da je prednost gizele nad bujnim podlogama manja, ali je i dalje prednost...
 
Poslednja izmena:
Ukratko, povijanje u prolece, kad su grancice jos zelene, i oko 15cm duzine... A zarezivanje iznad pupoljka da izazoves da izadje grana, se radi kad nabubre pupoljci u prolece... Evo jednog linka na primer za rezidbu:
https://www.youtube.com/watch?v=WhY4pyC0FAM

Potrazi jos neki video da vidis kako se radi na primerima, tako ti je lakse da razumes.. Jedna slika vredi hiljadu reci :)

Evo gde je to bas lepo objasnjeno http://ccag-eh.ucanr.edu/Tree_Fruit...ablishment_and_Progress/Tall_Spindle_Axe_TSA/

Promalin je moguce kupiti i kod nas,Greengrow prodaje sve asto vam treba a licno sam ovo isprobao i radi perfektno,naravno ako je spoljna temperatura adekvatna.Takodje tresnje na Gizeli 6 su nakon 13 godina orezane na start i sve su nastavile uspesan zivot nakon toga tako da jos uvek nije poznato koji im je zivotni vek,svakako je duzi od 13 godina.Pozdrav za maealy kod mene kalemari iz Milutovca bili extra nadam se da si i ti zadovoljan.
 
Moji su iz okoline, ne bas iz Milutovca, zadovoljan sam za sad, videcemo kakav ce prijem da bude poso je bio susan period pre i posle kalmljenja, ali sta je tu je, nismo mogli da biramo mnogo :) Pozdrav za Barajevo :)
 
Mealy, vidi se da dugo nisi pisao :osmeh:. Pa ovo je forum, svako iznosi neko svoje zapazanje i iskustvo , normalno je da su misljenja razlicita.
Za kolegu mornara: na 50 ari imam 400 kom. u 5- toj godini i na 60 ari u trecoj godini 550 kom.sve na na gizeli 6 ( nikada ne bih sadio na giseli 5). Prve sam placao po 6 eura, a druge po 3 eura, jer sam ih kupio u februaru, na kraju sezone, rasadnicar prodao ono sto je ostalo, sto su otkazali kupci.Ove godine nije mi se osusila ni jedna, bile su vrucine, pa sam poceo sa zalivanjem jos u cvetanju. Na ovom starijem zasadu,posle onih poplava 2014, su se osusile 2015 god 7,8. Njih sam zamenio, a trebao sam jos 5,6 da zamenim, bolovale su tada, a i sada slabije radjaju, nece da se oporave nikada.
Sto se tice prodaje ,svo voce su placali manje nego prosle godine, pa tako i tresnju. Ove u 5-toj god sam prodavao: burlat c1 po 180 din.on mi je najmanje rodio oko 9 kg po stablu. Najvise je standardno rodio black star oko 18 kg po stablu. Bio je malo sitniji nego obicno neka velicina srednje veliki i placali 150 din. Evo njegove slike 3 dana pre berbe i kada sam ga brao




Ostale- grace star,ferrovia,kordia,regina, su rodile oko 12,14 kg po stablu i placali 170 i 180 din. Evo slike kordie: srcasta,tvrda,tamna,sa dugom peteljkom, slatka kao secer( nije bas da je idealna i da nema mane)



Moje misljenje je da je konkurencija sve veca, ne samo kod nas, nego u celoj istocnoj evropi, da ce vremenom da se izvoze samo tresnje krupne,ukusne i one koje mogu da podnose transport. Mislim da se ipak isplati, bez obzira na ulaganje, da se sadi na giseli, bolje 20,30 ari na giseli ,znas da ces sigurno da prodas, nego 50 ari na bujnijim podlogama- osim samooplodnih sunberst,grace star,black star.
Mealy, kolega na poslu u italiji pravi zasad tresanja na 35 ari. Stubovi, Protivgradna mreza,specijalni najloni protiv kise ali cirkulise vazduh, treca sitna mreza protiv insekta,ukupno cena 23 000 eura. Kazem mu da bi mogao u Srbiju da napravis kucu za te pare, ali on mi kaze da ima racunicu da prodaje po 4 eura tresnje i da mu se isplati.
 
Poslednja izmena:
Moji su iz okoline, ne bas iz Milutovca, zadovoljan sam za sad, videcemo kakav ce prijem da bude poso je bio susan period pre i posle kalmljenja, ali sta je tu je, nismo mogli da biramo mnogo :) Pozdrav za Barajevo :)
Hvala a kalemari su trazili da zalijem pred kalemljenje a i dan posle mada ovo drugo nisam morao jer je pala bas lepa kisa.Evo ovde link za jos jedan uzgojni oblik.https://www.youtube.com/watch?v=sc1JDWQh7wA
 
@milorad023 Naravno da je bolje da se zalije, ali zalivanje je mnogo bitnije za okuliranje, takoreci ne moze ni da se radi bez zalivanja, dok kod cipovanja, mnogo je bolja situacija, ali voda nece da skodi u svakom slucaju i bice bolji prijem...

@karlos Pa to ja i hocu da kazem kao bitnu cinjenicu, da je isplativije (znaci veca zarada po jedinici povrisine i jedinici ulozenog rada) na zapadu, ako nista drugo, a onda zbog vece cene koju dobiju za tresnju...vise ih i kosta po kilogramu, ali ne toliko koliko je prodajna cena veca nego kod nas... ko sto si sam reko, on dobije 4 evra za kg, a mi ovde dobijemo 1.5evra za kg, manje vise... repromaterijal i njega i nas kosta skoro isto, jedino je razlika u radnoj snazi koja je kod nas oko 5 puta jeftinija i eventualno je zemlja kod nas jeftinija, ali kad se sve sabere i oduzme, bez obzira na ogromna ulaganja, on ipak ima vecu zaradu u Italiji nego mi ovde... E sad, kad kazem vecu, ne kazem da se kod nas ne isplati, cak naportiv, itekako se isplati, ali je zarada ipak malo manja po jedinici povrsine... Sve je to stvar matematike i finansija koje jasno pokazu ovo sto ja pricam, a to je da posle 15 godina, ili vec koliko se racuna da traje zasad, ukupni prihod je veci na Gizeli nego na sejancima, u bilo kakvoj kombinaciji i nacinu rezidbe i to je fakat.. Sad, mozemo da pricamo na primer o mrazu i o nepogodama na koje ne mozemo da uticemo kosi su veci rizik za Gizelu nego za sejance ali i to se resava osiguranjem na primer...Placas 7 godna, i onda kad dodje jedna godina da ostanes bez roda, onda ti osigranje pokrije sve i imas para ko da je bila manje vise nomralna godina, ne ostanes bez igde icega... Uracunas godisnju cenu osiguranja u cenu proizvodnje, i u principu je to to... Naravno, sve sma uprostio za probleme i njihova resenja samo radi diskusije, ali sustina je da jeste isplativije na gizeli, kakva god racunica da se izvede, i to je fakat...E sad, sto nemamo svi ko Miskovic 50 hiljada evra da damo po hektaru na primer pa da podignemo hektar tresnje sa svim stavkama, to je sad druga strana price i to ne bih da komentarisem, ali to jeste jedan od velikih problema svakako, nedostatak para za investiciju, i zasto su zasadi na Gizeli jos uvek redji kod nas...
 
Nazad
Vrh