Trešnja

Ne znam sta je u pitanju. Da li si radio zastitu sa fungicidima i 1-2x dimetogalom?
 
Ne znam sta je u pitanju. Da li si radio zastitu sa fungicidima i 1-2x dimetogalom?

Zastita po PS-u.... Pojma nemam sta je. Ja sve mislim da je kalemljenje lose. Imao sam slucaj sa sljivom. Sve ozelenela i ekstra radi, samo odjednom poce da zuti, crni i cao. A podloga izbija i dalje...? Zato sam i mislio da je kalemljenje uzrok... Nisam pametan.
 
Ja sve sadnice bilo cega koje sam kupio u poslednjih 3-4 godine nisam imao prijem. Krenu, olistaju i to je to. Dal uvenu klasicno ili kao sa ove fotke, svejedno mi je, bilo je oba.

Imam veliki problem da popunim mesta gde su se osusila stabla, sta god posadim dzaba. Ne znam kako pre 5-6 godina podigoh 130 tresanja, osim onog najbitnijeg - sve su bili moji kalemovi odgajani kod kuce.
 
Ja sam u prolece posadio dve tresnje i obe krenule sa po par lista i odjednom se osusise....kao sto rece Oktopod, zadnjih par godina stalno po nesto podsadjujem ali vrlo slabo se prima...
 
Imam problem na sunberstu vecina lista izgleda kao da ga nesto jede dok na burlatu tih problema nema. To ovako izgleda... Sta mislite sta mi valja da uradim i sa cim da isprskam?

D65qBR8

https://imgur.com/OduDV5T
 
nznm da li je to normalna pojava, no da predjem na stvar. imam stablo sarene koje je pred susenje, a iz istog tog stabla raste grana divlja tresnje. nije nista kalemljeno. rodile su obe ove god, videcemo sta ce biti sl. godine

- - - - - - - - - -

kacim sutra sliku

- - - - - - - - - -

IMG_20180720_182918882.jpg
 
Hvala druze evo video sam,inace ako nekog zanima podloge Gizele u Nemackoj moze potraziti na sajtu Lodder.de veoma su ljubazni.
 
Dogovorili su se da sadnice koje su bile 1 euro u kesu plate 4 eura ali za par godina pa su resili da plate 4 puta vise a sada kada je dosao momenat da se plati dogovoreno e sada zuje usi pa se mlati prazna slama preko novina .E sad ce da plati i da peva posto mu je zmija bila u dzepu kada je mogao da ih uzme na 1 euro a ovi su ih kulturno ozelenasili na foru I STA KAZE NERADJAJU MOZDA SE ZELENAS I ZAPLACE KOLIKO JE TUZNA PRICICA
 
Nesto ne radi sajt Politike, ali kapiram o cemu se radi....da ne kazem "jel sam vam rekao", ali cela prica je stvarno smesna.

Evo ako nekome bas zapne, naci cu post u kojem sam rekao da se te sorte koje su Sapcanima nudjene ne oprasuju medjusobno, kao i da placanje sadnica posle 4 godine kada je pun rod nema veze sa zivotom, jer pun rod je tek oko desete, na stranu dal je podloga kolt nemoj se lazemo.

Dalje sta sam tada rekao je da nece imati gde da plasiraju robu, jer u okolini Sapca nema otkupa, da voze drugde ne isplati se a ni tajming sazrevanja i krupnoca ne idu u smeru dolaska u Ritopek npr sa tom robom.
 
Merdevine koriste da bi im bilo na dohvat ruke :D

Meni ovo izgleda kao klasican simptom "pobeglo u vis", ne gajim na gizeli pa ne znam, ali sam imao utisak da ona sama treba da se ranije tj niz razgranava jer kazu da se ne treba prekracivati.
Drugi razlog bezanja moze biti previse mraka u donjem delu krosnje, pitanje je kako su redovi pozicionirani prema stranama sveta itd.
Treci moze biti da nije gizela uopste.
 
'Na dohvat ruke' se verovatno odnosi na samu pristupačnost plodova. Razlika je koristiti merdevine od 2m i one od 5-7-9m koje imamo priliku da vidimo u nekom zasadu.

Stabla na priloženom snimku izgledaju dosta vitalno. Gizela obično jako lepo umiri stablo koje kasnije nema veliki prirast uz odredjene pomotehničke mere.
 
Pa ako ne racunamo merdevine do 2 metra, moje na magrivi stare 15 godina su isto orezane za na dohvat ruke. Daju znacajno vise roda i znacajno su dugotrajnije, jedino sto je puno rod tek 8-10-12 godina starosti da budemo iskreni.
 
Pa na dohvat ruke bi trebalo valjda da bude da beres 90% plodova sa zemlje, a ostalih 10% koji su na vrhu, beres vocarskim merdevinama. Ne takve kao na snimku, nego koje su siroke u osnovi i suzavaju se prema vrhu da bi se lakse provukle kroz krosnju i sa suprotne strane, kao oslonac, samo jednu sipku isto da bi lakse prosla kroz granje.

Mislim da je ipak najveca prednost tresnje na gizeli krupan plod, koji ces sigurno da prodas po dobroj ceni koja bude bila na otkupu, a posle i prinos po hektaru. Meni je ove godine u petoj godini na gizeli 6, na 50 ari, rodilo oko 5,5 tona. Trebalo bi sledece godine da imam pun rod oko 10 tona na 50 ari. Normalno nedostatak je kratak zivotni vek.
 
Nazad
Vrh