Trešnja

hvala aremane, nasao sam jednog kalemara iz milutovca,pa cu otici sad u septembru kod njega da pogledam tresnje sa prevremenim granama.pa cu videti sta on kaze ,i kako to izgleda.on ima sadnice sa prevremenim granama, samo neznam jos na kojoj podlogi su kalemljene!!! po tebi koja je podloga dobra? jos se razmisljam za 5x4 da mi bude rastojanje ili da uzmem 5x5?
 
Aremane, hvala na brzom odgovoru. Na kojoj podlozi predlazes zasad tresanja?
Imas li i ti zasad tesanja, posto vidim da si postavio slike sa savetovanja u Italiji?
 
Ja sam bio na savetovanju u Italiji.
Nemam nista ali nesto palniram da sadim

srednje bujna podloga, zavisno od tipa zemljista, gustina 4.5-5.0 x 1.5-2.0, bez navodnjavanja i ostalog ni ne razmisljaj o tome.
Kisne kape su pitanje tvoje procene, ja ne planiram

Sve preko 10 Tona/HA exstra klase je vrhunski prinos.
 
Takodje nemam zasad tresanja, ali planiram da ga podignem. Imam njivu I klase i naravno ne bih nista radio bez zalivanja.
U Sapcu postoji kvalitetan rasadnik tresanja na podlozi kolt, a preporuceno raspojanje je 5x2.5m (800 sadnica po Ha)
E, sad da li je ovo dobra podloga, ili uzeti gizelu.
U svakom slucaju, u obzir treba uzeti rodnost, dugovecnost, odrzavanje i pocetno ulaganje (mozda sam nesto zaboravio :))

http://www.sabac.org/index_srb.php?page=11vis&ind=1581
 
kolt je dobra podloga ali moze da stigne iz zarazenog maticnjaka a to ne vidis dok ne bude kasno.

u regionu Emilia–Romagna (Italija) kolt je najvise zastupljen i gustina 4.5/5 x 3/4 metra, dok je na severu vecina G5 i G6 sa vecom gustinom u redu.

medjuredno je 5 met. OK, jer ako pokrivas sa folijom onda je cilj da se voda sto dalje odvede od stabla, dok rastojanje u redu iskljucivo ovisi o nacinu formiranja krosnje.
Kad sam pitao italijana za gustinu on mi je predlozio G6 na 5 x 1.6, sta uraditi, nisam ni sam jos siguran.
Ja imam fore jos 2 god da vidim sta cu.
Ako budes radio dacu ti kontakt na poljoprivrednom faksu u beogradu pa se konsultuj. (nesto malo ces da platis, ali nije strasno)

oni kalemi na slikama su pregusto sadjeni
 
Pripremam se da posadim 2 Ha, sledece godine ili za dve godine.
S tim sto bih pre tresanja na istu povrsinu u medjuredovima posadio jagode. Tako da bi ih mogao koristiti sve dok tresnje ne porastu i razgranaju se.
Da li je ovo dobro?
Ako je dugovecnija tresnja na podlozi kolt, ima slicnu rodnost u odnosu na G5 ili G6 moja odluka bi bila za nju (bez obzira na teze branje)
Ali mozda da bude 5x2m (1000 stabala). Da li G5 i G6 treba naslon?
E, sad ostaje i finansijska konstrukcija. Koliko kostaju sadnice tresanja na jednoj, a koliko na drugoj podlozi puta njihov broj!
Kolike su cene u Srbiji? Informacije koje imam sa cenama, ali samo na podlozi kolt su od 3-4 evra.
Razmisljam i da sam, uz pomoc kalemara koga bih platio proizvedem sadnice (zato se i interesujem za podlogu)
Hvala za pomoc i preporuku prof. za fakulteta. Nikad nije skupo platiti dobar savet :)
P.S.
Ako bih sadio 5x2.5m, Nisam siguran da 800 stabala moze da da rod od 10 tona?
 
imaces problema za zastitom sta god da sadis medjuredno.

G6 je manje bujan od kolta, G5 jos manje. Moja dilema je kolt ili G6, (G5 ni dzabe da dobijem)
Naslon u principu ne treba ako ne stavljas kisne kape , bar ne u punoj visini, mozda za 1-3 godinu dok ne formiras stablo
Cena sadnica u italiji na koltu je 4-5 e/kom, a na giseli 5/6 6.5-8.0 e/kom, sa ukljucenim taksama za sortu i podlogu, ista je cena knip i jednogodisnje.

Moze da rodi ali ne u prvih par godina, sto je bujnija podloga kasnije ulazi u puni rod

jesi gledao zaharija pre par nedelja, 70 T / HA moguca rodnost :haha:
 
Tacno je, ali jagode traju 4 godine i posle toga bi ostale samo tresnje... (Mozda odustanem od ove kombinacije na istoj zemlji.)
Znam da sa bujnijom podlogom kasnije dolaze na rod, ali kojih je duzi zivotni vek i za koliko. I to treba uzeti u obzir.
Da li ima kod nas sadnica na G6 ili je poteban uvoz iz Italije?
P.S.
Nisam gledao Zaharija, ali ako je to bilo pre par nedelja, sta ce tek biti posle 1.novembra? :haha:
 
Ne zbog toga, proveri zastitu za jabogde i tresnje jesu li kompaktibilne.
Druga stvar je sto gazis po jagodama ako prskas masinski, ako ces rucno da radis zastitu 3-4 svaka cast.
Uzmi u najam 1 jutro pa radi jagode, jednostavnije je.
Ako za prvih 10 rodnih god. ne uzmes pare za nove zasade neces ni drugih :haha:, a mozda se i promeni sortiment. (jabuka je u dobrom delu promenila sortiment u zadnjih 20 god.)

Gledao sam u Bariju jedan zasad star 30 godina sa kisnim kapama, tu nema 5 stabala u redu jedno do drugog da su isto godiste, covek podsadjuje cim se osusi, doduse 30 HA u tabli.
Ne znam da li neko prodaje G6 legalno ili ilegalno, uvoz nije problem (ne radim ja)

xky7fa.jpg


---------- Poruka napisana u 23:32 ---------- Prethodna poruka je at 23:22 ----------

prema iskustvima drugih nakom 5-6 rodnih godina pada prinos i kvalitet ploda, kao da koren ne moze da iznese rod. (moje misljenje), drugo je da neke sorte nisu kompaktibilne sa tom podlogom.
traze puno vise posla i znanja, jaca i cesca prihrana, osetljivije itd.
Manje vise sve sto je vezano sa velicinu korenovog sistema.
Mozda nisam u pravu, sto se mene tice neka radi ko kako hoce
 
Po ovim informacijama, odluku treba svesti na kolt :)
A ukoliko se promeni sortiment, seci pa kalemiti na postojecu podlogu.
 
ovo ispod slike se odnosi na G5 ali u pravu si, jedino na severu italije imas zastupljenu giselu, u ostatku je u vecini kolt i bujne podloge.

Kod nas se digla frka oko tresnje jer je cena bila jako visoka zadnjih par godina, ali padace to polako i trazice se samo ekstra klasa.
 
Tako je to u svakoj proizvodnji.
Aremane ne mogu da vidim sliku iznad bas najbolje, ali ne odnosi na zasad u Bariju (Ko ce stalno zamenjivati osusena stabla. Na to ne bih pristao)

P.S.
Koja li ce biti cena ako samo u okolini Sapca bude "planiranih" 300ha?
Samo sto ja ne racunam na velike pare, ali mislim da ne bi trebalo da cena kg pada ispod 60 evrocenti. Neka drugi racunaju i 2,5 evra
 
2e197xw.jpg


hteo sam nesto drugo da uradim sa slikom u proslom postu pa nisag gledao.

Cena ce da bude ista samo ce da se trazi da plod bude veci 2-4 mm i lepo upakovan
Slika jeste iz okoline Barija, nije to toliko strasno, podloga je magriva ali je zemljiste katastrofa.
Inace cena 1 HA se krece ok 25.000 e, jeftinije je podsadjivati nego kupovati zemlju
 
Ovo je ocaj od zemlje. A samim tim i od zasada. Bas me interesuje koliko beru po hektaru?
Cudi me da su posadili tresnju, mozda bi im bolje uspevale masline ili pomorandze...
 
topla klima, prvo branje ide oko 4 e/kg
dovoljno za vise nego pristojan zivot u njihovim merilima, barem sudeci po satu na ruci


ima i takva zemlja svojih prednosti, kad znas da nemas nista onda sve dodajes u potrebnim kolicinama (a dodaje se muski)
uopste proizvodnja voca u Italiji je j___beno skupa i oni su na ivici rentabilnosti, vadi ih samo prinos, kvalitet i organizovana prodaja, inace bi pukli.
 
Radi se, al ne dovoljno dobro! Nama ne trebaju Italijani, imamo i mi dobrih stručnjaka! Je l tako @aremane? :)
 
Nazad
Vrh