Trešnja

Sloba31,
samo pogledaj sliku koju je objavio Sljivak pa ce ti biti dosta toga jasno.
Gde da namesti plasticni povijac? Ja sam ih postavljao 2014 godine,
1. nije moguce povijanje svih grana,
2. pucanje ili njihovo spadanje, usled vetra, sletanja ptica
3. ekomonska neopravdanost
 
Sloba31,
samo pogledaj sliku koju je objavio Sljivak pa ce ti biti dosta toga jasno.
Gde da namesti plasticni povijac? Ja sam ih postavljao 2014 godine,
1. nije moguce povijanje svih grana,
2. pucanje ili njihovo spadanje, usled vetra, sletanja ptica
3. ekomonska neopravdanost


Ja sam ih koristio ove godine na kajsijama u drugoj godini i izuzetno sam zadovoljan.
Naravno da nije moguce povijanje svih grana, jace grane se moraju povijati na drugi nacin. Desavalo mi se da mi pri pokusaju postavljanja povijaca punke grana ali nikada da pukne povijac. Takodje nije nijedan nikada spao sam. To verovatno zavisi od kvaliteta povijaca odnosno vrste materijala od koga su napravljeni.
Ja sam ih pre par godina placao 3 din komad na kolicinu od 1000 komada i s obzirom da je dovoljno 3 nedelje da stoje i onda mogu da se premestaju mislim da to nije preskupo.
 
Evo jedne grčke trešnje koja ima više od četrdeset godina..... ima krupne semenke.... i još uvek rađa... nije divlja.... e sad nisu umeli da mi kažu da li je kalemljena....

2z6cwf4.png


zoia8n.png
 
Teško će sada da uzme i da mu preživi kalem do kuće mada može da proba, odseče se kalem grančica, ODMAH noktom poskidaju listovi na pola drške lisne cap noktom, uvije u vlažan peškir il krpu pa kod kuće da proba pupoljkom da kalemi, grančicu uzeti par minuta pred polazak kući :)
 
Svako jutro kad pijem kafu razmišljam o tome i pravim plan. I već sam odabrao lastare koje ću da capnem.... A pokupiću i semenke....
 
Onda jos jednom da naglasim da odmah poskidas lisce, ono crpi pupoljke, cak kazu prvo skinuti lisce pa onda grancicu ali ne vidim tu neku razliku.
 
E, da ne kažem gde da je zabode, jbt! Pa neće čovek pešice kući, pobogu.
Odreži je pred sam polazak, skini lišće (pola drške ostavljaš), kao što ti Igor kaže, uvij u mokru krpu i čim stigneš kući nakalemi.
Pa ja dan/dva ranije uzimam kalem grančice i sve se prime.
 
Poslednja izmena:
Ma OK, ni ja nisam ništa loše mislio, mada sada kada pročitam svoj post, deluje grubo, a ja sam to više šaljivo napisao. Jbg, to je problem u pisanju, nisu luda ova deca što stalno stavljaju smajlije, da se zna u kakvom tonu je poruka napisana
U svakom slučaju, moja poenta je bila da se kalem grančice ne suše baš tako lako i brzo (ako su u nečem mokrom) i da ne mora mnogo da se boji. Ipak tvoj predlog sigurno ne škodi, a poznato je da sve što ne škodi sigurno koristi
Pozdrav.
 
Evo jedne grčke trešnje koja ima više od četrdeset godina..... ima krupne semenke.... i još uvek rađa... nije divlja.... e sad nisu umeli da mi kažu da li je kalemljena....

Nemoj , molim te, preterivati....sa kafom....
Posle mnogo kafa i malo:ppozdrav:zaključio sam da nema neke nauke oko grčke trešnje. Ista je kao i kod nas samo je oko stabla zemlja nasuta u velikom sloju kada se gradila kuća pa se čini da iz zemlje izlaze 'stabla' a to su u stvari ramene grane. Trešnja je jako stara pa i to dodatno zbunjuje. Može se, doduše malo teže, primetiti na drugoj fotki, da je iza zida ograde parcela niža....
To sam zaključio razmišljajući puno o Grcima koji nisu nešto mnogo različiti od nas osim što kako ni kažu oni vole svoju zemlju i imaju po četvoro dece a za nas kažu da volimo sirtaki....

Kalemio sam one pupove što sam capnuo sa te trešnje nešto na izdanke višnje a nešto na jednu granu divlje trešnje i sad je sve u rukama onog odozgo..... semenke nisam pokupio ali sam skupio semenke odnekih šljiva....
 
Za vikend prskano sa fostonic ( fosetil al.) i funomil ( tiofanat metil). Verovatno za 10-tak dana ponovim isto. Dok su listovi jos zdravi i funkcionisu, da tresnje malo procistim pri kraju vegetacije. Polako se oporavljaju od onolikih prolecnih kisa poslednje 2 god. Ove godine su fino napredovale, na nekima ispucala kora ali nista strasno. Mislim da ce posledice od onih poplava da se vide jos nekoliko godina i nikad ne mogu da budu zdrave kao da recimo nisu bile poplave.
 
Питај Јафа Комерц из Мостара. Гледао сам неки снимак о узгоју трешње гдје стручњак помиње ово предузеће и нове подлоге.

- - - - - - - - - -

Само немој да се онесвјестиш јер је могуће да су саднице увозне.

- - - - - - - - - -

Како се показала трешња кармен?
 
Juče gledam da je na mladim trešnjama opao list a da se poneki vršni pupoljci otvaraju.... pretpostavljam da će posle ove kiše još da krenu... pratiću situaciju ali neće biti dobro ako ponovo olistaju....
 
питај јафа комерц из мостара. гледао сам неки снимак о узгоју трешње гдје стручњак помиње ово предузеће и нове подлоге.

- - - - - - - - - -

само немој да се онесвјестиш јер је могуће да су саднице увозне.

- - - - - - - - - -

quote]
звао сам их. имали су разне трешње на разним подлогама али су све распродали унапред.

- - - - - - - - - -

Има ли неко трешњу бентон?
 
Nazad
Vrh