Trešnja

Ne samo na nivou Jugoslavije, znalo se i na nivou opstine koje selo sta proizvodi.

Oduvek je bilo da se u Vinci proizvodi povrce a u Ritopeku voce. Zasto? Pa zbog pogodnijeg terena. Ritopek je padina ka Dunavu, osuncano, provetreno, ne zadrzava se voda, padina je ka istoku pa od jutra ima sunca plus refleksija sunca od Dunava.

Ja sam posadio tresnje u njivi i bogami trecina parcele je upitna dal tu moze tresnja, polako se sve vise njih susi a siguran sam da je razlog zadrzavanje vode, jer tu gde se suse se najduze zadrze bare i oseca se sparina i smrad.

Parcela se nalazi na podrucju koje se u katastru naziva "ravno bostaniste", ako znamo da bostanu treba vode pa dodamo i naziv ravno, sve vam je jasno, kakve crne tresnje, pa tu samo bostan uspeva i povrce koje trazi vodu tipa paprike.

Ideja mi je da sta se osusi, tu vise ne sadim nista. Ionako imam i previse posla i ulaganja nepotrebno, samo mi fali da radim drenaze i ponovo sadim, nema sanse.

Probaj Colt podlogu, ako nadjes zdravu, ona od svih podloga za tresnju navodno najbolje podnosi vlagu (naravno, to ne znaci da treba i da moze da pliva u bari).. Mislim da i Gizela 6 relativno dosta podnosi povecanu vlagu... Sto se tice svih podloga za tresnju, magriva najteze podnosi valgu i tesku zemlju, tako da, znas makar sta ne treba saditi...I naravno, ono sto sam ti pre pomenuo, bankove, izdignes ih jedno 30tak cm iznad ostatka zemlje, i to ce puno da pomogne u vlaznijim godinama...
Ali, u sustini se slazem generalno sa zakljuckom da, ako neka parcela i zemlja nisu pogodne za tresnju, neprofitabilno je na silu saditi i uredjivati (iako teorijski moze sve da se poboljsa), makar sad mogu u Srbiji na dosta lokacija da se nadju parcele koje se ne obradjuju, ima ih u nekim krajevima kolko oces, a mora da ima i neka da je pogodna i za tresnju a da ti je relativno blizu...
 
Nisam se objasnio do kraja, ja se polako povlacim iz te price, do te mere da razmisljam o prodaji njive, sada vec ima znacajno bolju cenu kad ima skoro 100 stabala starih 7 godina, sledece godine ako uslovi budu isti, preko tone roda.

Ja sam sadio dok sam radio u Telekomu smenski rad, znas ono radis 12 sati, pa si 24 slobodan, pa radis noc 12 sati, pa si 48 slobodan - turnus smene.

E tad sam imao vremena i trebalo mi je jos novca. Sada sam promenio dve firme, imam platu duplo vecu nego u Telekomu i nemam vise potrebu za tim novcem od tresanja...a sada nemam ni vremena jer radim svaki radni dan.

Tako sam dosao u situaciju da sam ja od maja zarobljen na placu i njivi. Evo kraj jula ja jos imam i da orezem i ko zna sta. Nema sanse vise svega mi, ja imam sad 40 godina, meni je ovo leto propalo nepovratno kao i par prethodnih, nema para koje mi to mogu vratiti.

p.s. sadio sam ja i iz emotivnih razloga, kad odem babi i dedi na grob da eto imam nesto da kazem...ali je to sada previse za mene samog i mehanizaciju kojom raspolazem a kvalitetnih radnika i iznajmljivanja mehanizacije kod mene nema. Znaci suludo bih i dalje ulagao novac kad bi njime mogao da kupim vreme i rad tj da radi neko drugi i bude korektno placen.
 
Nema radnika kamoli neko da mi plati, jedva postizu svoje, ljudima je muka od vocarstva.

A i recimo da iznajmim, znas koliko njega briga da ih titra kao ja, to ce da arci par godina i da batali, a dogovor tipa "ali da radis sve sto ja kazem i stitis cime kazem" u startu nema nista od toga.

Razmisljam i dalje, videcemo....
 
Oktopode i ja razmisljam o povlacenju iz vocarstva iz delimicno slicnih razloga kao i ti. Ove godine bukvalno nigde nisam mogao da odem, jer non stop smo nesto radili u vocnjaku bukvalno od Bozica na ovamo non stop sem kada pada kisa. Na more ne znamo kada cemo jer treba upakovati izmedju dva prskanja i da pritom ne treba se vracati sa mora kao 2017 posle 5 dana jer je palo 20l kise a bilo najvaljeno 0. Pokusavam da unovcim 4ha jabuke u 8h ratarstva i da novom gazdi pozelim srecan rad. Dacu mu sve kontakte koje imam, sve kupce koji su ikada kupili 1kg robe samo da izadjem iz tog posla.
Ratarstvo mi je neuporedivo lakse, a novaca od voca nema vise kao pre, samo je ostao velik rad i sekiracija.
Na malim povrsinama je neisplativo, a na velikim radna snaga i plasman problem.
P.S. Ko nije ozibljno radio voce nema predstavu koliko se covek trosi u tome. Imam osecaj da dva meseca berbe mi skrate zivot za godinu dana.
 
ja sam razmisljao da jos prosirim zasade koje cega, ali poslednje dve-tru godine sta se radi sa trzistem u Srbiji to se ne radi nigde. Trziste je totalno ne stabilno ili pak neko uzima debelu lovu jer je nasao kanale da iskoriscava seljaka, tako da mi ne pada napamet da se sirim. Ako od ovog sto imam za par godina ne bude islo, sve cu da skinem. Nije problem da se radi, al kad ti svoj rad naplacujes mizerno onda se dovodi u pitanje koliki je tvoj IQ i za sta se mucis????
 
Ja sam npr uzeo od godisnjeg odmora 5 dana, da bih imao 9 dana da berem tresnje....5 dana je padala kisa, posle sam se polomio da nadoknadim i birao medj silnim ispucalim...eto moj godisnji odmor.

Razumem kome je ovo posao, porodicno, od toga zivi, nije mu lako vidim i sam. Ali mi koji smo na pola i koji ne zavisimo toliko od toga - nema vise smisla.

Poslu nema kraja. Ulaganju nema kraja. Vozim opel astru karavn iz 2003, krenuo dihtung glave, turbina, bosch pumpa, redovno odrzavanje....spucao sam sigurno nov polovan auto u vocnjak, sad kad treba da idem na more, nemam pouzdan auto, znaci manji komfor veci trosak cak i u uzivanju tj slobodnom vremenu, kao ti Bojane koji tempiras odmor izmedju prskanja pa ga mozda i prekines....koja je poenta ni odmor nemas.

I opet na kraju, nista ne zavisi od tebe niti kvaliteta robe koji si postigao.

Da ima beraca i da postoji trziste stabilno pa makar i na 1.5 eur po kilogramu, cela sezona, sve sorte ista cena pa i prve, imao bih interes.
 
Ја сам некад размишљао да ће трешња имати добру цијену. Сада видим да нема. Чак је неко написао да је и боровници снижена цијена.
А, нема за трешње ни довољно берача. Отпутовали су у Словенију, Њемачку...
Сад кад сам понешто научио о воћарству видим да је то тежак и неисплатив посао. Тешко ономе ко живи од тога.
 
Ja sam ove god. konačno shvatio da od vikend voćarenja nema ništa. Ako daš nekom da tvoju robu prodaje umesto tebe (otkupljivači i nakupci) ucenjen si sa niskom cenom, nepredvidivo vreme pa ti pola GO shebe kiša... Uglavnom ili 10+ ha i hladnjače i kamioni i strani kupci tj. izvoz bez posrednika ili par ha voća (razvučeno kroz celu sezonu) i tezga na jačoj pijaci (možda i dve pijace) pa se tu vadi sa cenom. Mislim da ona vremena da uz posao uradiš 50tak ari trešnje ili bilo kog drugog voća i uzmeš fine pare su sve dalje i dalje od nas...
 
dalje nego sta kad su tajkuni zasadili velike povrsine od svake vocne kulture, neko borovnicu, neko tresnju, neko jagodu... uzeli subvencije, da ne pricam za hladnjace, susare, kas ce obican seljak da iskesira 20-30-50 hiljada evra pa da mu drzava refundira, NIKAD zato sto nema. automatski su ubili cenu jer su se odmah usemili sa strancima, plus otkupljuju i diktiraju cenu kakvu hoce jer im je drzava dozvolila, cak kad se malo bolje pogleda to oko subvencija moze da iskoristi samo imucan covek, sistemski su uradili, pametno kako da uzmu pare od evropskog fonda koji je pun. al opet kazem nije za onog ko krece sa nule ili par hiljada € nego za one koji imaju mnogo vise.
 
Sve je tako, samo pamet u glavu i odrzavajte koliko mozete kad vec imamo, ova godina imajte na umu je bila realno losa roba u proseku, grad kise i cuda,
a druga stvar jeste politicka, nije mesto ovde zabranjeno je...

ali u dve reci vidi se da aktuelna vlast radi na unistavanju malog proizvodjaca i po meni krajnji cilj zatvaranje pijaca i kupovina samo u robnim lancima tih velikih proizodjaca

Nece ni to vecno zato kazem pamet u glavu i ko moze nek olabavi malo sa ulaganjima, nece to drvece da propadne tek tako, rezidba isto imamo merdevine dok ne rode pa se saviju, gledajte travu unistavajte i prskanje kad mora osnovno, kakve alge i slavoli, djubrenja stajnjakom...tu smo gde smo, sto manje ulazite al odrzavajte vi koji mislite kao ja
 
Misli nas dosta kao Ti...pretpostavljam...ja lično nisam ni išao u tako "velika" i "široka" ulaganja i zasade..
opredelio sam se samo za "svoje potrebe"...pa sam se zbog toga ili uprkos tome, kako se uzme, naišao na slične probleme...
Kod mene je izrazitiji problem sa viškom godina...prošlih, odnosno sa manjkom godina ...preostalih, tako da se ponekad zapitam,doduše u sebi, a moja neposredna okolina, i glasno, "šta ti to treba i dokle ćeš i sebe i ostale, maltretirati..." bez dana odmora, bez vikenda, mora..i sl. i da li su dobijeni benefiti opravdani: imati svoje voće na stolu za konzumaciju, rakiju, džem i sl. , bez hemije ( odnosno sa kontrolisanim i ograničenim korišćenjem , koliko je to moguće ,sa rizikom da neke sezone nećeš imati neke voćke na rodu) i od svake "moguće" voćke....
 
Au koja motivacija, a spremam se da posadim 30 ari tresnje na jesen, 20 vec imam :). Mene najvise plasi kad vidim ove vece gazde kako se muce i kako im ne ide. Ljudi koji imaju 5,10,20ha voca. Popustaju redom.Onda se pitam da li i uopste da se cimam nesto. Ova godina sa cenama je uzas. Koliko sam pratio po meni tresnja jos i ima neku ok cenu, koliko je sve ostalo puklo. Sta je ovo ovde ja ne znam i zasto je trziste ovakvo.
 
Au koja motivacija, a spremam se da posadim 30 ari tresnje na jesen, 20 vec imam :). Mene najvise plasi kad vidim ove vece gazde kako se muce i kako im ne ide. Ljudi koji imaju 5,10,20ha voca. Popustaju redom.Onda se pitam da li i uopste da se cimam nesto. Ova godina sa cenama je uzas. Koliko sam pratio po meni tresnja jos i ima neku ok cenu, koliko je sve ostalo puklo. Sta je ovo ovde ja ne znam i zasto je trziste ovakvo.
Danas je mnogo bitan kompletan lanac isporuke, do krajnjeg potrosaca, i ako jedna karika nesto zezne (namerno, ili nenamerno) svi placaju danak i te, a i godinama nakon toga... Ova godina je bila jedna od retkih sa ovakvim nepovoljnim vremenom ( i mrazevi u prolece, i kisa u berbi), tako da je ove godine jos jedan veliki problem bio i imati kvalitet (ne samo krupnocu, nego da ne ispucaju dok ne dodju do potrosaca) pa je onda i otkup bio slabiji ocigledno, a to znaci i malo niza cena...
Kad ima kvaliteta, kao prethodnih godina, onda se uvek nadje neko pametan koji hoce da uvali drugu klasu u prvu (ne proizvodjac uglavnom, posto se uglavnom masinski pakuje, tresnja po tresnja, i kalibrira) nego neko od otkupljivaca (dal da pokrije svoj neki prethodni trosak, ili je jednostavno alav)... Pa onda, cuo sma za slucajeve da se desi da Rusi ne plate zadnju turu (sto totalno sjebe otkupljivaca) i sve sto je zaradio, pa i vise, mu treba da pokrije tu zadnju turu (neko pokrije proizvodjacima, a neko to samo prenese na njih, pa onda oni ispastaju) i tako dalje i tako dalje...
To je samo mali deo problema koji postoje, i na vecinu (ako ne i na sve) proizvodjac ne moze da utice (makar ne mali proizvodjac, a svi su mali proizvodjaci, niko nema desetine hektara pa da moze sam sve da odradi, od proizvodnje do isporuke velikim supermarketima)...
Idealno bi bilo udruzivati se, praviti neku vrstu zadruge/udruzenja ili kako hoces to da nazoves, gde ce svi da rade isto, manje vise iste sorte, manje vise isti kvalitet (i to svih 30tak dana kolko traje berba, a ne samo 5 dana sa jednom sortom), i da onda to sve bude ustaljeno svake godine i da se uvek prodaje manje vise isti kvalitet (i krupnoca, i sve ostalo), sto ce reci imati prepoznatljiv brend...
E sad, to nisma cuo u Srbiji da je neko napravio (makar ne na vece kolicine), pa ne verujem ni da ce biti, ali svi zapadni proizvodjaci (amerika ili evropa) imaju takav neki nacin udruzivanja, makar oko nastupa na trzistu, dok je kod nas to problem iz milion razloga, neki su realni, a neki su nerealni (na primer da se judi sloze oko neceg i da rade zjednicki, to je ovde tesko postici) pa onda i nema takvog vida udruzivanja, nego svako use i u svoje kljuse... To bi mozda i moglo za nase trziste tako (za pijace eventualno), dodju nakupci, kupe pa preprodaju na pijaci, ali za izvoz, na zalost ne moze da prodje na duze staze... Idealno bi i bilo da takva pomoc oko udruzivanja dodje sa strane drzave (savetovanja, mala pomoc oko organizacije i obuke, mala pomoc oko zakonodvstva) ali i od toga slaba fajda... Ja sam resio da moje isteram i zasadim, ako me nesto nepremostivo ne spreci, ali se slazem sa vecinom da je situacja problematicna, ali vise me brine sto nema na vidiku resenja problemima, nego sto imamo tih problema..
 
Nisam se bavio temom udruzivanja i plasmana voca u inostranstvo. Jel to toliko komplikovano? Mislim na neku zakonsku regulativu? Bio pre tri godine u Italiji, na nekoj pijaci tresnja Ferovia 10e, nektarine 3,4e itd.Nek je na veliko upola te cene to je solidan ozbiljan profit. Ovde ljudi sanjaju za vecinu voca 60 din ove godine.
 
Nisam se bavio temom udruzivanja i plasmana voca u inostranstvo. Jel to toliko komplikovano? Mislim na neku zakonsku regulativu? Bio pre tri godine u Italiji, na nekoj pijaci tresnja Ferovia 10e, nektarine 3,4e itd.Nek je na veliko upola te cene to je solidan ozbiljan profit. Ovde ljudi sanjaju za vecinu voca 60 din ove godine.
Jeste veliki problem, i jeste velika zakonska regulativa, moras mnoge propise da ispostujes, dobijes sertifikate od njih da to sto prodajes zadovoljava sve ono sto je propisano (sto je kod nas u proizvodnji tesko postici, ali nije nemoguce)... I kad sve ispostujes, onda moras da nadjes kupca, i da ga zadrzis tako sto ces stalno da imas koicine koje njemu trebaju, i isti kvalitet... Kao sto znas mi imamo raznorazne sorte, i stare i nove, sa raznoraznim kvalitetima i krupnocom, pa je to relativno kompikovano postici da konstantno dobavljas iste kolicine sa ujednacenim kvalitetom (ista krupnoca, manje vise ukus i ostalo, iste kolicine manje vise itd)... Kod nas je ta ujednacenost najvise sa Burlatom postignuta posto ga ima najvise, ali ne moze samo Burlat da se gaji, mora jos par sorti (mozda 3-4, ne vise) da se uvede da se rasiri sezona branja..
Na primer, juzna Italija pretezno gaji Ferrovia sortu ako se ne varam, i onda je reletavno lakse postici isti kvalitet od raznh poizvodjaca nego kad imas milion sort svaku po malo...
Naravno, kad sve to ispostujes, onda je i cena veca.. I Rusi sve vise dizu nivo zahteva pa i to postaje problem za izvoz, priblizavaju se i oni zahtevima EU, a negde ih i prelaze...
A cene tamo (EU) su naravno vece, ali je i cena kostanja mnogo veca, kod njih radnik na sat kosta preko 10 evra, tako da mora i cena onoga sto prozivode da bude velika... I naravno, ko god uvozi mora da zadovolji mnogo vece zahteve (makar formalno, da bi presao granicu) za njihovo trziste nego njihov domaci proizvodjac za to isto domace trziste (to je svuda tako, ali kod nas, uglavnom zbog korupcije, za stvari koje uvozimo to manje vise prolazi, ali imamo i mi formalno jace zakone za uvoz)...
A sto se tice cene od 10 evra za kilo, i kod njih imas velikih razlika, recmo da je 10E kilo bas krupna tresnja, kalibar preko 28 ili mozda i preko 30mm, dok je na primer ispod 24mm cena mnogo manja... A svi imaju prinos slican, manje vise, i sa krupnim i sa sitnijim (ima razlike naravno, ali nije tolika da opravda vecu kolicinu sitnog ploda), tako da one koje su premium klasa (najkrupnije) budu 2 i vise puta skuplje) i tu proizvodjaci zaradjuju na kvalitetu...Sto se nas tice, ili cemo da pratimo svet u tehnologiji i budemo konkurentniji, ili cemo da propadnemo svi onako odjuture (i proizvodjaci i pakeri i izvoznici), nema nam druge ako hocemo da izvozimo...Ova godina je bila katastrofalna, i svi hoce da se povlace iz proizvodnje, ali se nadam da ce biti i pozitivnih pomaka.. Videcemo sta ce buduce vreme da donese..
 
Odem u njivu posle 10 dana, imao sam posla kod kuce sa kajsijama....na delu parcele gde se zadrzava voda sam i ocekivao da se par komada posusi i ove godine, bilo je puno padavina....osusilo se 20 komada! Preko noci!

Za neverovati je da postoje i stabla stara 7 godina koja pre 10 dana uopste nisu izgledala bolecivo, a sada su kao vrelom vodom polivena, list se skoz osusio, a ta stabla su razbacana po njivi, nisu grupisana kao ovih 17 na barnom delu. Na tih 17 plus 3 razbacane dodati jos 7-8 u toj grupi koje se vidi da ce sledece godine i one ako uopste izdrze ovu. Na nekim velikim list ne izgleda kao da su se osusile, vec broznazno crvenkast i opade kao u jesen u roku od dva dana.

Na kraju od 124 posadjenih tresanja, pola pre 6 pola pre 7 godina, ostade oko 90, od cega 10ak mladih tj menjane sadnice. I jos ce pokoja da skapa.

Gde se posusilo ne sadim nista, smanjujem sebi posao, ali je problem sto mi se posusili redovi sa Karmen, Reginom, Stelom, Sanberstom a ostade sve Burlat visok ko orah.
 
Ista priča kod mene samo u manjem obimu, na dnu parcele mi se malo zadržava voda i imam nešto malo sušenja. Planiram tu da posadim orase čisto da nebude prazno pa neka rastu... to mi je na severozapadnom delu parcele tako da koliko god orasi izrastu neće zasenjivati trešnje.
 
Nazad
Vrh