Trešnja

Da li neko zna koja je ovo vrsta trešnje, da li ima i gde da se nađe sadnica? Na internetu sam pročitao da se zove napoleonova trešnja, meni je poznata kao ranka. Ne bavim se voćarstvom i jako malo znam o tome, ali bih da zasadim jednu u dvorištu./QUOTE]
Posto niko ne odgovara, ja cu, znam da je ima u rasadniku MAVM, imaju internet stranicu pa pogledaj, samo su dosta skupi. Zove se napoleonova i po meni su te sarene najukusnije tresnje. Pozuri, jos malo i neces moci da sadis. A ako posadis u narednih nekoliko dana dobro zalija da bi se primila, jer su tresnje vec krenule.
 
Hvala na odgovoru. I meni je ta trešnja najukusnija, zato nju i hoću da zasadim. Samo još jedno pitanje, je li ona samooplodna ili mi treba još koje stablo da bi se oprašivala?
 
Hvala na odgovoru. I meni je ta trešnja najukusnija, zato nju i hoću da zasadim. Samo još jedno pitanje, je li ona samooplodna ili mi treba još koje stablo da bi se oprašivala?
Mislim da nije samooplodna, mora sa oprasivacem, ja ne znam sta nju oprasuje. Pitaj rasadnik. Ako sadis u dvoristu, vidi da li neko od komsija ima tresnje, ako ima medjusobno ce se oprasivati.
 
Nema niko. Čak je i jedna višnja u bašti prestala da rađa otprilike kad je komšija isekao njegovu, pitali smo se stalno zašto, tek sam juče saznao da (nekim) višnjama i trešnjama treba oprašivač, ova ostala 2 stabla izgleda nisu kompatibilna sa trećom. Ona cveta, ali nema roda.
 
Van je najzastupljeniji oprasivac za burlat - e sad koliko sam upucen on jeste samooprasiv, a opet ako imate mesta za jedan burlat sto da ne, to je vrlo kvalitetna tresnja
 
Najbolje pitaj rasadnik, da ti preporuce, ali onda moras dve tresnje da posadis. Mozda imaju i tresnje kalemljene sa vise sorti, kao sto imaju jabuke, na jednom stablu tri sorte. To jeste skupo, ali se za malo dvoriste isplati. Da znas da kalemis, kupis jednu sortu, tu sarenu, a onda jednu ili dve ramene grane prekalemis na drugu sortu.
 
Drobac, ovo ti je Rainier tresnja tj sarena. Mislim da je delimicno samooplodna ali ne verujem jedno stablo samo sebe tek tako...
 
Pisano je ranije imas i tabele o oprasivanju tresnje....... tresnjama trebaju različiti S aleli polena da bi se oprasile tj. Šarena sto oktopod rece Rainer ima S1S4 a Burlat S3S5 tako da se polen savrseno preklapa. :ppozdrav: inace poceo burlat da cveta.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima, na kraju sam uzeo burlat i stelu. Burlat sam zasadio u dvorištu, a stelu u bašti, pa šta bude.
 
E sad mi ništa nije jasno:

Evo Regine koja je posađena 2015 u aprilu koja je pustila cvetove:

2a5esls.jpg


Iste godine u isto vreme posađena droganova žuta i takođe pustila cvetove:

vhzxh0.jpg


Ali u novembru 2015 posađen burlat i ta sadnica ima cvetove:

vht3e0.jpg


Da li je to moguće s obzirom da stalno pišete da burlat prorodi tek u petoj godini?
 
Ja sam danas skidao cvetove sa trešanja koje su ušle u drugu godinu, najviše sa Burlata pa sa Sambersta i nešto sa Stele. Nije to bilo ko zna kojiko cvetova 10-tak sa jedne voćke ali je bilo
 
vuxsd de nas nadje sa jednim cvetom :) desava se naravno, desava se i sadnica jednogodisnja da da cvet ali retko.

Desava se i da stabla koja slabo napreduju ranije i prorode. Takodje ranije prorode grane koje su povijene.
 
Burlat se prepozna iz avionakolko je jadna trešnja (drvo). Posadio sam 2013 18 komada pa sam izgubio spisak a pola nisu imale trakice i onda sam napamet obeležio. Sad tačno vidim koja je burlat :) ...grane ko štapovi, treba da mu titraš da pusti neku sekundarnu, ima 10 puta manje cveta od ostalih...al je burlat.
 
vuxsd de nas nadje sa jednim cvetom :) desava se naravno, desava se i sadnica jednogodisnja da da cvet ali retko.

Desava se i da stabla koja slabo napreduju ranije i prorode. Takodje ranije prorode grane koje su povijene.


Hvala kolega Oktopod-e. Samo mi je bilo intersantno da se stalno piše da prorodi u petoj godini. U stvari za intenzivne zasade za burlat se duže vreme formira voćka pa se stalno reže tako da ne može da se stvore rodni pupoljci ili se oni uklone sa grančicom prilikom orezivanja. Zato se dobije veliko stablo koje da prvi rod u petoj godini ali je to mnogo veći broj cvetova nego što je na mojoj voćki(ci).
Stalno sam bio u strahu da ću čekati pet godina na rod. Ovako vidim da ima neke kolike-tolike satisfakcije za svo to 'titranje' oko sadnica... malčiranje, kopriva, rovašenje, pinciranje, čačkalice.... nadanja... gledanje u nebo i u sajtove sa vremenskim prognozama...

Da, rodiće, ako Bog da, (i solitarne i pčele medarice) četiri plodića ali i to je kolika-tolika 'vajda' :osmeh:.

Ima jedan prijatelj zasad burlata i sad je u petoj godini doneo neki rod osim jednog drveta koje je grickao zeka. Ono se već par godina razbija od roda.
Znači prstenovanje je majka!
 
Burlat se prepozna iz avionakolko je jadna trešnja (drvo). Posadio sam 2013 18 komada pa sam izgubio spisak a pola nisu imale trakice i onda sam napamet obeležio. Sad tačno vidim koja je burlat :) ...grane ko štapovi, treba da mu titraš da pusti neku sekundarnu, ima 10 puta manje cveta od ostalih...al je burlat.

Brate imas pice od mene, ne zbog toga sto si to rekao, vec zbog tog sta si rekao :D

To je bukvalno kao mene da si cuo da sam rekao. Ista stvar. Burlat samo bezi u vis, jako bujna sorta i kasno proradja.

Prekratis granu da formiras dalje, on istera nekad samo jednu produznu, nekad dve tri i vise al ove gornje pravo u vis. Trebalo bi prekratim granu, ostavi vrsni a skinem par pupoljaka sta li....ma smor. Konstantno bezi u vis.

Da je do mene ili uslova, bilo bi isto sa ostalim stablima, imam oko 200 komada ukupno, oko 10 razlicitih sorti nekih manje nekih vise pa iz tog iskustva pricam.
 
Ista logika, da je do mene...bile bi sve iste. Posadio sam kao hobi da učim i naravno izgrešio sve što sam mogao od rezidbe do vaši koje su skoro pojele svo lišće. Ali sad kad pogledaš red trešnji gde je otprilike svaka druga burlat tačno vidiš ove golje koje me srame kod komšija :)
 
Nazad
Vrh