Trešnja

Dali neko zna gde mogu da se kupe tresnje ''Asenova Rana " i "Carna"?Nema ih u Institutu u Cacku
 
Oni su mi najbolji, nemaju sorte koji su sami stvorili, a sve druge imaju. Verovatno su "mnogo dobre" sorte.:osmeh:
 
Ferovija (Ferrovia) je samobesplodna (S3S12 aleli za kompatibilnost), a inače je to italijanski naziv za istu sortu koja je poznata pod imenom
Germersdorfi u Mađarskoj,
Ziraat u Truskoj,
Schneiders Spate Knorpelkirsche u Nemačkoj.

interesantno.....
 
Jeste zemo. Brao sam i probao feroviju i germersdorfer, bas su bile na plantazi red do reda. Tesko ih je razlikovati, jako slican ukus, oblik i velicina, oprasivaci i vreme zrenja im je isto. Malo bolja mi je bila ferovija, a i drugar cija je plantaza mi je rekao da se malo bolje pokazala ferovija ( konkretno je podloga gisela 6). Za moj zasad sam zato odabrao feroviju, posto mi je trebala sorta koja stize posle black star, a pre kordie. Kazu da sorte Ferrovia, Germersdorfer i Ziraat imaju korene tj. da su klonovi stare nemacke sorte Schneider.
 
U pravu si. Gledao sam snimke na kojima profesor Maličević govori o tome da je klon te nemačke sorte Ziraat . Ali sam baš bio iznenađen da ima veze i sa ferovijom i germersdorfskom mada nisam imao prilike da ih probam. Možda i jesam ali do pre par godina nisam obraćao pažnju šta jedem od voća... Jeo sam trešnje, kruške ili šljive... sad je malo drugačije.


 
Ulaze u 5 vegetaciju:

x66w5.jpg

4vom0i.jpg

5oefcm.jpg

sbn1n9.jpg
 
koja sorta ovo gore, razmak?

sta mislite o kombinaciji snbrest-karmen ili samo snbrest, stvarno mnogo rodna tresnja i krupna
 
Danas proveravao trešnjice posađene prošlog novembra. Zeka je samo jednu oštetio, malo gulio koru na par mesta 10-ak cm trake širine oko 5mm i nekoliko pupoljaka je pojedeno. Interesantno samo u visini mrežice od 50cm a mrežicu je svukao nadole. Sve iznad visine mrežice nije dirano. Potrošio sam kalemarski vosak pa ću sutra da kupim i da premažem.
 
Taj trio sto je naveo Ratko je neki koji se promovise za proizvodnju. Kordia Regina Ferovia.
 
Danas proveravao trešnjice posađene prošlog novembra. Zeka je samo jednu oštetio, malo gulio koru na par mesta 10-ak cm trake širine oko 5mm i nekoliko pupoljaka je pojedeno. Interesantno samo u visini mrežice od 50cm a mrežicu je svukao nadole. Sve iznad visine mrežice nije dirano. Potrošio sam kalemarski vosak pa ću sutra da kupim i da premažem.
Узми мрежицу од метар и вежи за колац. Неће да може грицкање.
 
Tako bi trebalo, tj trebalo bi poboljšana piramidalna kruna sa povijenim granama, e sad gde je moglo tako je urađeno, a gde nije, ispalo je kako je ispalo...
 
Nazad
Vrh