Trešnja

Ne,ali svakako mora da povuce granu jer se obicno zakaci za druge koje nisu isecene,a i ko radi to dugo ide veoma brzo (barem rezaci koji rezu ili su rezali kod mene) a i vecinom se sece malim makazama.

Ne izvlace grane, to rade zene. Skupo je da rezac koji kosta 3-4k/dan da se zamajava sa time.
 
Juče bio na sajmu poljoprivrede u Plovdivu Bugarska.
Bilo je 15ak boksova na kojima su se prodavale sadnice.
Sortiment trešanja skoro isti kao kod nas.Nedostaju samo madjarske sorte (nemaju Carmen, Ritu ...).
U ponudi su Earli Lory, Burlat, Ferovia,Van, Lapins, Bing, Sweet Heart,Kordia, Regina, a u nekoliko boksova
nudili i Early Star, Grace star, Black Star...
Kosaru niko ne nudi.Kažu " ne e dobra".Puno rodi i ostane sitna.



Има ли неко бугарску трешњу косара?
Не питам за калем гранчице већ за искуство. Чуо сам да је рана, али не знам укус и остало.
 
Jedna ili par je OK, ali mislim da nije za ozbiljniju ekonomsku proizvodnju.
Na sajmu je bio i štand Instituta iz Plovdiva koji je selekcionisao Kosaru ali su na štandu promovisali samo njihovu selekciju oraha.
Da ta sorta trešnje stvarno vredi ne sumnjam da bi je itekako promovisali.
 
kakve su cene tamo? Znate li da i tamo ima nasih proizvodjaca ,tj ljidi iz Srbij ekoji imaju proizvodnje u Bugarskoj,Bosni,Rumuniji
 
Више него у долини Западне Мораве, а ниже него у Војводини. Пола евра скупље него у Српској, а пола евра јефтиније него у западној Херцеговини.
Негдје сам видио како се неки расадничар жали како их уништава увоз из Србије.
 
Pokazao bi se rak odmah u prvoj godini iza kalemljenja
Kolt ako nema rak je mnogo bolja opcija od magrive
Gledaj samo na preseku da nema ovakve pojave i sadi bez problema
8_285.jpg
 
Pozdrav svima... Evo malo sam istrazivao na net-u i nas'o interesantan fajl za raznorazne sorte tresnji... tekst je na Italijanskom, ali mislim da moze da se razume, ili da se sa google translate-om prevede ono sto trreba da se shvati...Fajl se automatski skida, a ovo dole je link do PDF-a direktno... Inace naziv teksta je "Le nuove varietà: un grande passoin avanti verso la migliore qualità" pa ako neko zeli, moze i tako da ga potrazi ako slucajno link ne bude radio...


http://portale.provincia.vr.it/uffi...ti-verso-la-migliore-qualita/at_download/file

A evo i jednog testa u Juznoj Italiji (Apulia region, oko Bari-ja) sa podlogama tresnje, u suvom vocarenju... Ovo je inace zanimljivo zato sto preko leta u proseku imaju toplija i susnija leta nego sto je kod nas u Srbiji slucaj pa su rezultati stoga zanimljiviji...

https://www.researchgate.net/public...n-rainfed_conditions_in_Apulia_Southern_Italy
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh