Trešnja

Ta veca kolicina ima limit, a to je broj beraca po jednici vremena/danu. Ja razmisljam da vucem na neko zbirno mesto (Grocka) a da berbu razvucem maksimalno moguce. Jos nisam odlucio sortiment, ali 99% ce to biti regina, kordia i ferovia.
 
Ma moze i rane i srednje i kasne sorte u zasadu, samo ne treba da budu razbacane po celom zasadu i pomesane po redovima. Ne valja na primer u redu 3 sorte pa jedan oprasivac koji nije kvalitetan, nego sve dobre sorte i svaka svoj red. Prvi red mi je burlat c1, a poslednji regina. Jedino mi je drugi red prva trecina burlat c1, pa druga trecina giorgia, pa na kraju grace star, i onda sam nastavio grace star ceo treci red. One se ne prskaju protiv tresnjine muve, a cetvrti red mi je black star, i od njega pa na dalje prskam. I ja mislim da berba treba da se razvuce sto vise, nije bas svaki dan lep za berbu, beres porodicno uz pomoc nekoliko rodjaka i ne dodje ti berba bas toliko veliki rashod. Normalno da je proslo vreme prodaje po pijacama, mozes na otkup da odneses i jednu gajbicu tresanja, mislim da nema neki minimum za otkup.
 
Resio sam da dignem zasad tresnje u planu mi je Burlat C1 , Karmen i Regina na povrsini od oko 90 ari . Treba mi savet od iskusnijih kolega koji imaju iskustva sa ovim sortama da li treba da ubacam jos neku sortu kao oprasivac ili su ove sorte dovoljne za oprasivanje jedna drugoj .
I ja sam s proleca prosle godine posadio Karmen 100 komada. Za nju je najbolji oprasivac summit , i po kvalitetu roda i po vremenu zrenja. Inace Karmen je extra sorta i stize na rod u trecoj godini.
 
sve to stize u razlicito vreme, kako mislis da prskas reginu a da beres karmen ili burlat.
pogledaj po netu da ti se poklopi vreme cvetanja, da budu razliciti S-aleli i na kraju odluci koje vreme zrenja hoces da bude. (ako moze da se uklopi da peteljka bude dugacka i da ima lepu boju to je bolje), pucanje moze da se ublazi ili cak da ga nema (ovisi o sorti i tehnologiji)
Moj ti je savet za sve stizu u isto vreme jer jedino tako mozes neku kolicinu da uberes odjednom i da prodas.
Proslo je vreme pijace, samo veca kolicina ima cenu
sadim svaku po 30 ari tako da mogu svaku nezavisno da obradjujem
 
Postovane kolege,
sta radite sa granama tresnje posle rezidbe?
do sada sam ih izvlacio i palio na kraju reda,ali ta akcija traje danima.
ima li neko pametnije resenje?
 
Ja na 4ha za jedan dan sve iznesem granje. Mehanizacija za taj posao, kosta 50e ruke i 10.000din materijal (predimenzionisane cevi, moglo je i za 7-8k al' ajd').
CiMCksb.jpg
 
imam,kod nas to rezači nerade,a i koji im je učinak ako plaćate rezače po 35-40 eura da vam skupljaju granje
 
Ja nemam cetku. Ono sokocalo 95% izvuce i bez ikakve cetke. Tih 5% izvucem drljacom, teram malo sporije i idem 5cm do stabla. Ostane bas bas beznacajno malo posle drljace.
 
Bojceticu,
da li mozes sa jednim prolazom da izvuces sve grane iz reda?
koliko ti je dugacak red? (meni je 250 metara, pa razmisljam da napravim sa duzim vilama)
 
A kada tera sa velikim makazama da li drzi granu jednom rukom?

Meni su redovi 212m i iz 3-4 puta moram. Nemoj praviti duze od 1.5m jer ce se kriviti i sporije si manipulativan. Kod nas su prvo bili 2m pipci, posle smo skratili na 1.5m i mnogo je bolje.
 
Ne,ali svakako mora da povuce granu jer se obicno zakaci za druge koje nisu isecene,a i ko radi to dugo ide veoma brzo (barem rezaci koji rezu ili su rezali kod mene) a i vecinom se sece malim makazama.
 
Voleo bih cuti misljenje iskusnih vocara
Kod mene je medjuredni razmak 3,70 m,
Prvi i zadnji red od medje je odmaknut nekih max 2 m. Interesuje me na koji sistem raditi orezivanje da tresnje ne budu niti previsoke, a niti previse razvijene bocne grane. Podloga je magriva neka usavrsena iz Madjarske.
 
Nazad
Vrh