Trešnja

Nekako mi deluju pregusto te sekundarne grane, ja sam ih vadio otprilike na 40-50cm. Ne znam koja je ideja za kasnije, da li može tako gusto da ponese i iznese plod ili ih rediš u proleće?

Kako mislis preguste a vadio si na 40-50 cm? Moja ideja je da se manem kakvih vaza i da imam lepo ramene grane pune ovih bocnih na sto manjoj visini, nesto kao zbun neki. Klasicna vaza mi otisla u 3 lepe u vis a nigde ploda.
 
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Imam i ja par pitanja oko ove rezdbe, dali je obavezna letnja ili moze i u mirovanju. Kolika je visina stabla posle 7-8 godina, nisam imao prilike da vidim plantazno uzgajanu tresnju kod nas u blizini osim visnje i sljive nema nicega, dali sadnja moze da se svede na 4x3, 4x2,5 i da se uzgaja spalirno, imam jaku zelju i volju da posadim jednu parcelu a nigde u blizini primera
 
Krenuo sam sa rezidbom. Ako neko zeli nesto da doda nek izvoli


Uz duzno postovanje tebe i tvog vocnjaka, ali ti si za koju godinu u velikom problemu-rod ce da ti se preseli na periferiju, unutrasnjost ostaje prazna. Jeste da ce taj rod na periferiji biti kvalitetan, ali bice ga jako malo. Tvoj nacin odrzavanja, kolko mogu da vidim, dovodi do stvaranja senke u donjim delovima krune, sto ce za posledicu imati slabije zametanje cvetova za sledecu godinu, slabiji razvoj prvog sprata, i nasuprot tome divljanje gornjeg dela. Ne vidim na snimku da li su grane prestale sa porastom ili jos uvek rastu.
Pozdrav
 
Hvala puno za komentar.

Po cemu zakljucujes da ce unutrasnjost ostati prazna kada ima puno grana koje su tek na ramenim i koje ce se razgranati, to je bas blizu krosnje? Sta da promenim da do toga ne dodje?

Kako da izbegnem senku a da ne poskidam tj narusim broj bocnih grana, nesto i nemam nameru da im pravim razmak pola metra po visini, vidis kako se to pokazalo na suncem obasjanim koje su takodje pobegle u vis i rod sa njima?
 
Pojasnicu koliko je moguce jasnije!
Prvo. Biljka da bi imala dovoljno svetlosti treba da ima svoj gornji deo uzi od donjeg dela, tj da izgleda kao jelka, da ima tu formu. Dalje, ne mogu da vidim obraslost ramenih grana po duzini, ali ono sto sigurno vidim, to je da je gro jednogodisnjeg porasta na periferiji i u vrhu. I upravo taj zarasli vrh koji se silno prekracuje ce praviti senku spratu dole, isti ce vremenom "odumreti", i rod ce da se preseli gore, a to je vec opasan problem (nekome mozda i nije).
Pogledaj na 2:22, lepo se vidi na orezanoj vocki jedan prazan deo na ramenoj grani, nekoliko jednogodisnjih orezanih porasta na vrhu, ukratko biljka izgleda kao pecurka, gde svetlost ne dolazi do donjih delova. 4:18, slabe bocne malo prekracene da se ne bi razgranale, gornje jace su jace prekracene da bi se bujno razgranale. Jos jedan put koji ce dovesti do toga se rod preseli gore i na periferiju.
Shodno tome, po meni, gornji delovi se moraju prorediti, tj izbaciti pojedine grane u celosti (nesto je uradjeno, al smatram da je prevelika senka u donjem delu), a u donjem delu inicirati porast jednogodinjih grana sto blize osnovi ramene grane (na jednogodisnjim granama treba da se nalazi gro roda, na njima je najbolji kvalitet istih). Hocu da kazem, ramenu granu poredim sa antenom riblja kost ( jedna glavna grana i gomila jednogodinjih oko glavne po citavoj duzini).
Zanima me da li su grane u donjem delu krune stale sa porastom pre rezidbe!?
Okacicu slike od jednog vocnjaka na magrivi u sadnji 4x2 da se vidi kako je lepo i pravilno rasporedjen porast!
 
Takođe mislim da je ta osunčanost izvikana. S obe strane stabla imam podjednako krupne plodove, u slično vreme i stignu, jedino na starim baš zagustelim krošnjama one unutra jedva stignu da sazreju.

Ti si u stvari ispricao kako bi formirao tresnje, a ja radim sa ovim sto imam, krenuo sam u vazu pa se sad vadim necim nalik na zbun neki. Ne vidim kako bih iz ovog što imam prešao na jelku? Šta sad ispada vaza kao uzgojni oblik propast?

Mene zanima da mi neko slobodno otvoreno kaže i pomogne šta da radim sa ovim što imam. Bolje od ovog ne umem.

Džabe mi skretanje pažnje na koliko minuta i sekundi je primerak koji je loš, sadnice su šarene izgledom, ima tu svakojakih čudesa :D Bilo je i lomljenja grana traktorom, i ptice i đavoli.


Zamislio sam to tako da mi ramene grane nose što više bočnih na spolja, a sama ramena da ide ravno u vis relativno. Tako bih dobio nešto kao 3-5 vretena (zavisno od broja ramenih grana), vretena koja nemaju grane na unutar krošnje.

Tako 4:18 npr, ja i želim da se ove dve tri skoro uspravne, razgranjaju. Šta drugo pa da radim sa njima? Starije sadnice nisam bio tako često rezao i eno ih tamo gore u nebu.
Kada se razgranjaju, tu će biti dosta konkurencije pa porast usporava. Tu onda dobijem još dve tri bočne na visini koju mogu dohvatiti.

Bočne koje sam manje prekratio je jer želim da se manje razbujaju ali da se svakako razgranaju ove godine. Opet iz iskustva sa starijima, ako se ne prekrati ode ona pravo do komšinice sadnice.

Gde ne kapiram?

Pusti slike lepih voćnjaka na 4x2 na magrivi radi 100 ljudi oko njih sa kanapima, ima toga na google koliko me volja, šta ja da radim s ovom načetom vazom je pitanje.
 
DRAGI INZENJERI vidim da ste strucni obojica ,da znate dosta toga skidam vam kapu obojici ali ono sto nije dobro to je SUJETA kod obojice javio se neki RIVALITET bez ikakve potrebe i neko bespotrebno dokazivanje i to traje jos od ranije ISKOMPLEKSIRANI ste obojica a ovo sto citam je neko FANTAZIRANJE bespotrebno i trosenje energije .REZANJE je jedan trend koji je krenuo pre par godina I KAKO GA GOT OREZES BICE SUPER .Kakva je ovo prica o odumiranju grana nije mi jasno to toliko divlja da nemozes da ga ukrotis a odumiranje moze samo ako je bolest u pitanju drugo oktopod je svesno ostavio veci razmak tako da ima dovoljno svetla a ja tvrdim da je i bolje da je donja polovina u MRAKU da ima manje svetla to je kod tresnje PREDNOST zbog berbe iz 2 do 3 puta ,zatim sta znaci ovo MAGRIVA NA 2 METRA OBJASNI MI INZINJERU DA NE ODUMREM U NEZNANJU umesto te OKTOPODOVE TRESNJE VELIKI POZZ OBOJICI
 
@mornar

To da je neko iskompleksiran reci svom tati, ne meni. Ako si ti u Smederevu krenuo pre par godina da rezes, to je tvoj problem. Nisam to ja izmislio, ja samo sledim nauku i primenjujem je u praksi. Donja polovina krune u mraku? Sedi jedan!!! Zavrsili smo svaki razgovor na tu temu!
@oktopod
Uzgojni oblik vocke formiras prema rastojanju izmedju redova i u redu, bujnosti sorte, podloge. Ako imas npr Burlat na magrivi, isti princip rezibe ces primeniti bilo da imas vazu ili oblik sa centralnim liderom (vodilicom, produznicom). Sustina je da na skeletnim (ramenim granama) imas dovoljan broj mladih grana koje radjaju i koje se spremaju za radjanje- dakle, mora da se pravi balans i radi rotacija (zamena grana), jer na jednogodisnjim granama je rod najkvalitetniji. Radjaju i na dvogodisnjim, gde su majski buketi kao rodni elementi. Ali na njima, zbog gustine nema dobrog kvaliteta. I onda dodjemo do drveta od tri i vise godina koje je ogolelo i na kom uglavnom nema nista. Mislim da sam bio jasan sa ovim. Ako nisi orezao koje stablo, ostavi ga tako neorezano, eventualno da komplet izbacis neke grane, bez da prekracujes, pa onda na zimu kroji formu koja je produktivna.
Tresnje kalemljene na magrivi i sadjene na 4 m izmedju redova i 2 u redu? Bez kanapa? Nikakav problem! Trazio sam da mi se posalju friske slike takvog zasada, vrlo rado cu podeliti!
 
DRAGI FORUMASI Sve sto govorim ,pricam iz prakticnog iskustva i upravo zbog toga pricam da je bolje da je donji sprat u hladovini da bi se oduzila berba i usporilo zrenje i iza toga stojim vec dugo se bavim tresnjom pod 2 prvi put u zivotu cujem da se magriva sadi na 2 metra to te nebi savetovao ni rasadnicar iz Trstenika kome je u interesu da proda sto vise kalemova ali posto sam ja covek koji voli da uci i ako me ubedis da si u pravu vodim te na rostilj i jos po nesto kazi mi koliko staje te magrive u hektar i koliko daje po drvetu i koji je efekat te sadnje hvala unapred
 
Jedna zauzima 8m2 sto znaci da na hektar staje 10000/8=1250 sadnica. Da li je gusto, jeste, da li je moguce isto jeste. Nisam video taj vocnjak, ali sam video razne eksperimente i sve to moze da radi u krajnjem bilansu vrlo slicno se dobije KILA.
 
Primarno voce kod mene je jabuka zasad podignut 88 godine ali me nema na forumu JABUKA jer mi nije interesantna tema ni rezanje ni prskanje .Zeleo sam da odmorim dusu sa nekim finim stvarima kao sto je tresnja i uspeo sam u tome . Moj savet svima koji tek ulaze u ovo sve DA IZBEGAVAJU NEPOTREBNE TROSKOVE AKO NEMORAJU .Video sam KARLOSOV vocnjak to je za divljenje ali to kosta i to mnogo i zica i stubovi i kalemovi a ono nasta ja upirem sve vreme je ZASTO BI REZAO HEKTAR TRESANJA AKO NEMORAM .To je ogroman posao dnevnice su visoke mislim da je opustenije posaditi konzervativno prevazidjeno formirati ih u ranoj fazi i ne dirati nista kasnije .Ako cak i hoce neko da je radi spalirski uzmi kolt podlogu i uzivaj zasto gurati bujnu podlogu na gustu sadnju
 
Prvo da se objasnim. Tacno je da ja i fruitboy imamo istoriju rasprave. Ja sam to dozivljavao kao argumentovanu raspravu koja je povremeno odlazila u samo raspravu na zalost.

Moja reakcija se ovako dozivljava i iz dodatnog razloga.

Svake godine ja kacim slike, video snimke i pitanja pre rezidbe. Svi cute. Onda orezem, postavim slike ili video i onda krece lavina komentara sta sve ne valja, zasto sam tako a ne ovako, ko me ucio, ko mi tako rekao, trebao sam onako.

Isto se desava i ove. Pitam vise puta svi cute. Onda orezem, postavim video i sta dobijem? Skrece mi se paznja na dva momenta na snimku, iznosi mi se poredjenje sa jelkom i slicno.
Znam ja sta je jelka. Znam sta je vreteno. Toga kod mene nema.

Krenuo sam u vazu. Nisam trebao. Magriva je bujna, burlat je bujan, parcela zadrzava vodu. Bunost bujnost bujnost sve pravo u vis. Nemam vremena da povijam, pinciram, stavljam stipaljke i slicno.

Radim u gradu do 16-17h. Uhvatim nesto vremena da se bavim i tresnjama. Zelim da samo rezidbom koliko toliko napravim neki oblik.

Dosao sam do ovoga sto imam. Ne vidim sta je tu strasno toliko. Vocnjak mi je u boljoj kondiciji i lepse orezan nego bilo koji posadjen te godine. I ja i ti ljudi cemo za nekoliko godina brati plodove. Za 15 godina nece vise ni biti bitno ko je kako orezivao, tada ce se krosnja malo raskrcavati i to je sve. Ja gledam da sada odmah uspem da imam sto vise bocnih grana sa rodom na sto manjoj visini. Kasnije cu na tim granama raditi smenu, ne planiram da bocne koje izrastu iz nje opet kratim i tako doveka.


Dolazimo na kraju i do pitanja. Zaboravio sam to da dodam a mozda i jesam.

Ideja mi je da rezidbu odlozim za kraj avgusta kada vegetacija stane. Ako avgust bude sa puno padavina, onda pocetkom septembra. To je otprilike ono na sta Fruitboy misli jel?
Tako bih dobio lepo nahranjene pupoljke bez razgranjavanja. Razgranjavanje ce se desiti na prolece. Sta mislite o tome?
Ja sam mislio ako ih sada prekratim, dobicu odmah rodne grancice za neku sledecu godinu, a u njihovoj osnovi cvetne pupoljke.


Zasencenost krosnje ja ne dozivljavam kao veliki problem. Kazem vam prvi plodovi zaista dodju na jugozapadnoj periferiji krosnje, ali ima ih i sa kontra strane da stignu u to vreme. Kvalitet plodova barem kod tresnje se ne razlikuje u odnosu dal su se suncale ili ne. Postoji ali ne primecuje se.


Generalno jel ima neko jos neki savet oko rezidbe PREMA STANJU I OBLIKU KOJE JE TRENUTNO KOD MENE U VOCNJAKU?
 
Poslednja izmena:
ZA OKTOPODA Ja sam covek koji voli da da podrsku svakome ko nesto radi i da dam coveku energiju da istraje do kraja cak i ako to nesto ne pije vodu .Svako ko je izbacio sliku neke vocke ili necega lepog u vocnjaku ja sam lajkovo imam 51 lajk za 2 meseca a drug FRUTIBOY ima 46 lajkova za 7 godina sto govori da FRUYTI BOY voli da do koske omalovazi tudju rabotu zato sam se iznervirao na tebe imas po 10 000 pregleda i vise na svakom video zapisu i dozvoljavas da ti neko kvari raspolozenje guraj taj svoj fazon i rekao sam ti sve gde covek ulaze neku ljubav ili znoj treba postovati ti si decko gde tresnjarstvo traje mnogo dugo i mislim da je neozbiljno uz duzno postovanje prema Vojvodjanima da te ratari savetuju kako treba kao SERLOK HOLMS sa lupom na 2.21 sam primetio to a na 3.42 sam primetio to VELIKI POZZ OBOJICI NEMOJ DA NESTO ZAMERITE NASI SMO CASKAMO SAMO
 
Razumem te mornar, samo ja nemam problem da mi neko nesto kaze, cak i volim, ali naravno ne volim pricu koja nije tema tj ja orezujem vazu a pominje se jelka (ja sam to shvatio kao vreteno).

Tako da bih ja zapravo bas voleo da se konverzacija nastavi, meni je u interesu da nesto naucim i to primenim da bih imao dobre rezultate.


Stvarno bih voleo da ovo konacno bude neko moje pitanje o rezidbi na kojem se doslo do zakljucka :)
 
Kako mislis preguste a vadio si na 40-50 cm? Moja ideja je da se manem kakvih vaza i da imam lepo ramene grane pune ovih bocnih na sto manjoj visini, nesto kao zbun neki. Klasicna vaza mi otisla u 3 lepe u vis a nigde ploda.

Napisao sam ceo ekspoze al sam uspeo da obrišem i sad ne mogu...

Imamo sličan pristup ovome, čitaš gledaš, probaš...pa se zajebeš...i tako par puta i onda si car jer pametan uči na svojim greškama a budala ne uči.

Ja sam pogrešio što nisam kratio grane nego samo vadio (jer tako piše u knjigama) al to nema smisla bez povijanja jer dobiješ štapine i sad kad sam ih ošišao sam dobio šumu kao ti, izgubio godinu...

Ideja za to neko trostruko vreteno ti je ok ali je veliki razmak pa moraš da dobiješ baš dugačke grane i to da donje budu duže. Pošto isključuješ povijanje i rovašenje bitno je da nega bude ekstra zbog porasta i da krešeš po potrebi.


Evo ove moje nesrećnice
http://imgur.com/a/dM0vN
Ovo je posle rezidbe koja je bila dosta jaka.
 
Nazad
Vrh