Trešnja

Dragi OKTOPODE uskoro odlazim na zasluzeni odmor na neko egzoticno ostrvo a posto nikada nenosim sa sobom ni mobilni ni lap top imacete mesec dana pauze ali pre nego sto odem da podelim sa forumasima nesto zanimljivo.Danas sam brao tresnju HEDELFINGER ili KARMINKA narodski ,to je po meni KRALJICA TRESANJA I UKUS I BOJA I SECER I AROMA I CVRSTOCA sve najvislje ocene ali ima problem sa oprasivanjem kao nijedna sorta do sada .Nalazi se pored SANBERSA ,STELE ,ERCA I BURLATA i nista.Sada ce neko da nadje tabelu sa ALELIMA I OPRASIVANJEM ali to nema veze.Imao sam prilike da vidim zasadjen burlat a oko njega na 200 metara ni jedna tresnja nema a on ubi od roda.Verovatno je zbog toga ova izuzetna tresnja i zanemarena ali bas zato sto je omanula dosta to su komadi djulad sanbers deluje kao visnja oblacinka u odnosu na staru damu
 
@Mornar Vocnjak je u Pomoravlju, atar sela Vojska, izmedju Jagodine i Svilajnca
Posadjene su sorte Karmen, sa Sunberstom kao oprasivacem, Kordia i Regina a manji broj stabala Ferovia, Summit i u poslednjem trenutku dobavljac nasao Katalin, pa sam i njega posadio.
Videcu do jeseni sta ce i u kom broju ostati, jer je onaj kasni mraz ostetio neke sadnice, negde su izmrzli gornji delovi sadnice, pa su grane krenule samo u donjem delu, a to me nervira da bi najradije ponovo posadio nove sadnice umesto tih. Neke sadnice se nisu primile, a posle Uskrsa, kada je vec sve ozelenilo, uletele su mi srne, podigle zastitne mrezice sa stabala i oglodale koru, pa su se pojedine sadnice skroz osusile. Regina je nagore prosla, cini mi se.
Sve u svemu, jako los pocetak, pocecu da verujem da je to sve zbog prestupne 2016. godine

Jel ima neko iskustva sa transplantacijom jednogodisnjih stabala? Razmisljam da na jesen "pregrupisem" pojedina stabla, tako sto bi neka stabla sa sve zemljom premestio na upraznjena mesta, i posadio nove sadnice
 
Moja hederfinger u dvorištu samica je prvi put ozbiljno rodila. Ovo je najbolji rod u 11 godina starog stabla. Plodovi su veliki i ukusni, kako i kaze mornar. Nemam mesta za oprasivače, u bašti su ostale trešnje, mada mi je rečeno od strane jednog rasadničara da.u kasnijoj dobi bude više plodova. Uvek je odlično cvetala.
 
Moze li jedno prepoznavanje?
Crna vec prolazi, a ova druga je sada za branje. Obe sam kalemio pod nazivma crna i rustavac, ali voleo bih da znam koje su sorte.
42ffc8f0476a323b33f3b8e2a160db5c.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Tresnja levo je RAINER ili IMPERIOR FRANCUSKE obe su sareni kalem i stizu u isto vreme a desno je STELA koju treba da pustis da nalije jos je rana faza
 
Hvala mornar, jeste ova leva verovatno rainer, eventualno napoleonova, citao sam o njima, poklapa se manje vise sve. Mnogo je rodila ova sto sam brao pa je malo i sitnija.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
I meni desna lici na erc (herc, karminka, germesdorfska ili hedelfinger) a leva kao sarena (napoleon, reinier, stara sarena)
 
Dosta sorti zri polovinom juna, tesko je odrediti koja je.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Problem je sto i rasadnicari nesto zovu ovako nesto onako. Primenicu postupak da sam biram grancice i obelezavam ih sa rednim brojevima i dajem mom rasadnicaru jer jedino tako znam koja je sorta sa sigurnoscu.
 
Koji je pravi naziv tresnje koja je u narodu poznata kao Nikolka? Mislim da znate na koju mislim
 
Koji je pravi naziv tresnje koja je u narodu poznata kao Nikolka? Mislim da znate na koju mislim
Jel ta koju zoves Nikolka izgleda kao ova na slici. Zrela je bila pre 10, 15 dana, sada ostalo ponesto unutar krune.
Sada zri slicna po izgledu tresnja, zovu je kod mene Draganlija.
068469d4af8bcda6284cd9537d2f36ac.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Jel ta koju zoves Nikolka izgleda kao ova na slici. Zrela je bila pre 10, 15 dana, sada ostalo ponesto unutar krune.
Sada zri slicna po izgledu tresnja, zovu je kod mene Draganlija.
068469d4af8bcda6284cd9537d2f36ac.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
E to mi bila stara tresnja u dvoristu do pre 8 ili 9 godina, sada je druga za koju su mi na pijaci rekli da je ta ali nije... A cini mi se da je ta stara moja tresnja pocinjala da zri posle 15 maja, mislim da nije to ta a ni po izgledu mi ne lici, ali nisam siguran... Realno malo sam zaboravio kako izgleda ali imala odlican ukus, to se ne zaboravlja...
 
Kod mene u narodu ima podela svih tresanja na sledece sorte:
- rustavac, nikolka, draganlija, crna i djurdjevka.
Ova sa slike je meka, ne rusti (znaci nije narodski rustavac), a slatka ubija i bas vodena. Licno, ne mogu mnogo da pojedem, preslatka je, al klinci se ne zaustavljaju.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh