Trešnja

Има,продаје се под различитим трговачким именима а за исту материју.
Пинолеин има својство да смањи површински напон воде у плоду трешње,вишње,шљиве,огрозду........и тако ублажи пуцање плода ,нарочито после обилнијих киша.Норма зависи од предвиђања колико би могло бити кишних дана креће се од 1-3 % што би дошло 1-3 литре пинолеина на 100 литара кишнице или одлежале воде.
Чим трешње,вишње...заруде треба превентивно пребећи овој мери заштите без обзира на цену а када плод дође у фазу предтехнолошког зрења још једанпут са 1% раствора, јер економска штета плус веееелллииикккааа секирација имају дааааалллллеееко већу цену од пар флаша пинолеина.
Ова материја није отровна ни за пчеле ни за људе али је не треба пити уместо пива.
 
Neki poceli protiv pucanja da koriste konzervans, nakon kise ponavljaju tretman, nema karencu, kesica 10 gr na 10 litara
 
Jel mu zna neko cenu najmanje kesice ili bocice, sigurno do subote necu da idem do p. apoteke a pitanje i dal ima... Bas me zanima iako je sa tresnjama za ovu godinu gotovo...
 
Ljudi koji koriste konzervans nisu vodili egzaktne eksperimente, tako da informacije uzimam sa rezervom, ali tvrde da ima efekta, jedan kaze i da je probao pola zasada da oprska pola ne i da se vidi razlika, ali cim padne kisa spere ga pa mora da se ponovi.
 
Nu film dosta smeksa plod posle prskanja ako ne nastupe stresni uslovi po plod, tj kisa. Zato ga treba koristiti najkasnije do 10 dana pred berbu. Ja sam koristio AmiCal i extra sam zadovoljan. Stresni uslovi na 3 dana prskanje a preventiva na 7 dana od kad pocne da menja boju.
To je neko moje iskustvo

- - - - - - - - - -

AmiCal za 100l kosta 270 din.
 
IMG-20190610-160238076.jpg
[/url][/IMG]

- - - - - - - - - -

IMG-20190610-160212343.jpg
[/url][/IMG]

- - - - - - - - - -

IMG-20190610-160159316.jpg
[/url][/IMG]

- - - - - - - - - -

4-ta vegetacija
 
Trebalo bi sto pre da prekratis te dugacke grane, vidim na fotki neke grane na zemlji pa pomislih da si rezidbu vec odradio, ali ovo si propustio a bitno je
 
i ja sam ih zagledao, mislio da ostavim da se same razgranaju. ove god sam samo iznutra vadio. nznm kolko bi rasle jos otp.i da l bi se same razgranale?
 
Same ce se razgranati ali je pitanje kada i kako. Moguce ove godine ako krene susni period, one stanu sa rastom, krene kisa, one nastave, e tad se mozda razgranaju a mozda i ne. Ako se i razgranaju, na vrhu ce biti gusto tj previse grana na samom vrhu.

Obrni okreni vec sada su predugacke.

Druga stvar, ako je stablo vec spremno da ulazi u rodnost, kada prekratis i razgrana se, u dnu svake nove grane ces dobiti cvetove tj potencijalne plodove sledece godine. To neces dobiti prekracivanjem na prolece, zato su obe rezidbe vazne.
 
skratio sve ove gore sto idu, neke sorte koje inace imaju dobro granjanje vec su pocele same da se granaju, al one su u manjini. pocele su da odrvenjuju i na pocetku grane formiraju rodne pupoljke, pravo vreme za rez. mislio sam uopste da ih ne rezem vise, al nmz.
 
Ja evo da se pohvalim da sam ove godine imao prvi osetan rod u njivi. Nabrao sam oko 500 kila sa oko 75 stabala, dok je oko 200 kila burlata propalo jer su ispucale i slicno. Racunam da bih imao oko 800 kila da sam ubrao bas svaki plod. Na tih 75 stabala treba dodati 45 koja sam toliko ostro orezao da nisu imale sta da daju, ili su jos uvek mlade (menjane usled susenja).

Polovina je sadjena na jesen 2012, polovina 2013, znaci stare su 6 i 7 godina. Kalemljene su na magrivi, ima 6-7 sorti.

Ove sto su stare 7 godina, neka stabla su dala i 70 kg, dok je prosek oko 20-30 kila. Ove od 6 godina burlat nije dao skoro nista, Karmen 5-15 kila, Regina skoro nista itd.

Isplatilo se sto sam ih prosle i pretprosle godine slabo orezao tj nisam stigao te velike, rodile su mahom na krajevima grana i lepo povile te grane koje su ostale povijene, sad ostaje prekracivanje.

Napravicu kad stignem jedan opsiran izvestaj sa fotkama stabala, sorti da se vide plodovi sada kada znam sta je sta uglavnom, rod po stablu i slicno.

I na kraju mozda i najbitnije, prosecna cena zamalo pa 1 EUR po kilogramu.

Znam da ovo zvuci malo, ali prosecnu cenu sam ubio sa losom robom koju sam ipak uspeo da prodam za 100 kinti...nesto i za 80...a bilo je tura i po 185.
 
Tezgarima na pijaci sam prodavao tacno upola od njihove cene. Doduse, pocetne cene, tokom dana je menjaju, kad ostane probrano smanje, pred kraj ture a pre nabavke nove rasprodaja...ne branim ih samo kazem nije bas duplo.

Imao sam i problem sto sam dnevno imao male kolicine, tipicno 30-50 kilograma, da sam birao samo za otkup tj dobru cenu, od 30 kila bi ostalo ni 20, od 50 maksimum 30...a sta ostane nije kvalitet ni za pijacu onako samo po sebi, umiksano u bolju robu prolazi, pa sam tako imao racunicu jer sam dosta robe "uvalio" uz ovu bolju i na kraju dobio vise novca a manje propalo.

Moglo je i vise da ja imam slobodnog vremena pa da u 14h odvezem robu negde, ali ja sam hvatao ceo dan da sto duze berem i nisam imao ni vremena ni interesa da se zezam sa nabavkom gajbica, vozenjem robe sa neizvesnim ishodom itd. Sve sam vozio u Mirijevo gde i zivim, pa sam tako ustedeo na vremenu i gorivu a bogami i na hrani i zivcima.
 
ZA OKTOPODA Mogu da ti kazem da si me bas iznenadio KADA SI SPOMENUO KOLICINU jer ste vi iz Beogradske zone UHVATILI IZMISLJENO VREME U OPRASIVANJU i bio sam siguran da ste imali korektnu kolicinu dok je nas u Podunavlju koji kasnimo za vama 8 dana u oprasivanju bio jak vetar tokom cele faze cvetanja i na kraju pad temperature sa kisom i rezultat svega je desetkovan rod medjutim iz tvog posta ja predpostavljam da su ostale posledice od onog nenormalnog oprasivanja prosle godine pa je se odrazilo na ovogodisnji rod.Kako god bilo potpisao bih da mi svake godine podbaci rod za 50 posto samo ne onako cvetanje i opterecenje A NEMA RAZLIKE U NOVCU SAMO MANJE POSLA I MUKE,Sto se tice cene cena je dobra i treba svi da uzmu svoj deo kolaca i nadnicari i nakupci i svi u lancu a ima za sve.Vidim da nas narod cesto vidi samo sebe u procesu proizvodnje a mnogi su kivni na nakupce,ima mesta za sve i svi treba da rade malo je vreme bilo naopako ali na kraju kako smo se nadali dobro smo se udali
 
Nazad
Vrh