Trešnja

Ja vala ne znam šta ću sa šarenom, kako zri tako tek vidim da će na stablu opet biti preko 100 kila.

Šarena danas brana, ovo je ova nova šarena tj Rainier, stara šarena je sitnija i stiže sa par dana zakašnjenja:

 
Jeste, stvar ukusa ali je možda i najukusnija. Rskava je i osvežavajuća i slatka, sve šta treba :) Ova stara šarena nije toliko i teško je proceniti kad je skroz zrela a kad nije onda je malo gorka.
 
Juče nam komšije (na placu) doneli oko kilogram trešanja sve mi liče na sunburst. Nisam pitao kako se zove jer sam mislio da je neka obična. Posle kad smo je probali videli smo da je baš dobra. Slatka, krupna, mesnata a koštica veoma sitna. Baš ukusna. Posle gledam preko ograde (tipično srpski) i vidim da je jedina da nema još neka da je opraši. Doduše ima nekih divljih trešanja u blizini. Moguće da je sunburst ali gledam na netu i vidim da je ima i tamno crvena na fotosima. Pitaću sledeći put da ne razmišaljam mnogo. Inače sam sa te divlje trešnje skinuo desetak plodova i probao par. Kakva slatkoća. Sačuvao sam par koštica pa možda nikne neka podloga za sledeću jesen.
 

Evo ih sad zrele. Poneka ima ovu brazdu baš duboku al ne svaka. Ukus je bezveze, nekako su kožaste i suve, ukus blago podseća na šarenu (Rainier), blago gorak...mada i ta njiva nije ni đubrena, slabo prskana a ove već mahom i krenule da trule neobrane jer su sitne ostale..




 
Zelena rezidba odrađena:

t02gwz.jpg

24wr1uu.jpg

34qqtjp.jpg


Trava odrađena:
vgnc41.jpg

af7g4m.jpg


I za 10-ak dana ako Bog da povijanje.
 
Prvi put vidim zasad sa piramidalnim uzgojnim oblikom - lep zasad.
Lep razmak izmedju spratova, nedavno sam video na valjda temi za orezivanje da je neko pravio zasad na koltu, ali je ostavio veliko rastojanje izmedju spratova bocnih grana - ove su taman po meri tako da ce dobiti i sprat vise do nekih 2,5m
Ne znam jedino da li bi dobio sta sa jacom rezidbom u prolece prvog sprata - da se tu jos siri biljka.
 
Poslednja izmena:
Hvala drugari na pohvalama, trudimo se. Što se tiče rezidbe i održavanja uzgojnog oblika ja sam hteo vazu, ali drugar koji mi vodi formiranje je insistirao na piramidi kaže da je lakša za održavamke, e sad videćemo. I sad se prvi sprat dobro razgranao, a to će se videti još bolje kad se poviju.

Što se tiče španskog grma, nikad nisam ni razmišljao o ntakvom uzgojnom obliku, jer koga sam god pitao niko nije video formirana stabla, a ja nisam hteo da eksperimentišem.
 
pretpostavljam da si sada u 6 godini. kako se boris sa bujnoscu i kakav ti je bio rod u 6 godini? Ja imam 1300 stabala posaljenih na koltu. Uglavnom regina i kordia,a manje burlat,lapin, samit..zasad je sada u 3 goditi i takodje imam ludacki prirast vegetacije i pored povijanja grana.

- - - - - - - - - -

izvinjavam se,odgovor je bio usmeren ka uzgajivacu iz cacka koji je 2013 godine bio u 4 godini ...

- - - - - - - - - -

nisam prepisao poruku..
 
Imam u dvoristu jednu trešnju, koja je kupljena 2007 godine, pod sortom Hajzenberg. Izuzetnog je krupnog i slatkog ploda, dobre konzistencije ploda(mesa). Ali ne znam da li je samooplodna ili ne, jer svake godine dobro cveta, ali slabo ima plodova. Po broju cvetova, tu bi trebalo biti more plodova, ali nije tako. Nije samo ove godine, već svih godina koliko radja. Pitam, može li se kombinovati sa nekom trešnjom u blizini, hteo bi više plodova, baš su lepi.
Inače, u bašti imam više stabala trešnje (4 komada), ali su oko 50 metara udaljeni od ove, koja je u dvorištu.
 
Ja mislim da ovde u temi, samo ranijih meseci, ima ceo spisak sa trešnjama..... i koja koju oprašuje...samo moraš potražiti...
 
Imam u dvoristu jednu trešnju, koja je kupljena 2007 godine, pod sortom Hajzenberg. Izuzetnog je krupnog i slatkog ploda, dobre konzistencije ploda(mesa). Ali ne znam da li je samooplodna ili ne, jer svake godine dobro cveta, ali slabo ima plodova. Po broju cvetova, tu bi trebalo biti more plodova, ali nije tako. Nije samo ove godine, već svih godina koliko radja. Pitam, može li se kombinovati sa nekom trešnjom u blizini, hteo bi više plodova, baš su lepi.
Inače, u bašti imam više stabala trešnje (4 komada), ali su oko 50 metara udaljeni od ove, koja je u dvorištu.
Bice problem kod oprasivanja, prenese pcela nesto polena, ali je mnogo bolje kad su jedna pored druge tada i vetar odradjuje posao
 
Nazad
Vrh