Trešnja

Ja sam sam moje zastitio kada sam prskao totalom, tako mi je rekao rasadnicar, a i na etiketi totala (Monsanto) pise da je drvo tresnje osetljivo na herbicide.
 
Fasadna bela, mnogo je jača od plave, plava je nalik na džak od krompira. Košta 60ak dinara dužni metar, visina je metar. Plava je oko 30-40 dinara. Spajao sam heftalicom.

Stavljao sam punu visinu i veću širinu, da ne moram 2-3 godine da pipam više. Pazi jer ako se stavi tesno hoće da udavi stablo, meni se desilo :)
namisljao sam sta je najjeftinije i pade mi na pamet mreza za sencenje to je kvadrat 20 - 30 dinara

SZ3.60.jpg
 
Ne znam koliko je to jako, ovako mi izgleda kao običan najlon...ove fasadne su ipak od neke staklene niti šta li....pogledaj uživo sve opcije pa odluči :)
 
Gorski Care ,ovu mrezicu ako planiras kao zastitu od zecva da obmotas oko stabla ,tj. u tvom slucaju kao zastitu od totala ,ako sam dobro razumeo , nije bas najbolje resenje ,ja sam je uzeo kao jeftiniju od ove fasadne i ona kad se postavlja mora da se zategne oko stabla ,da bi stojala ,jer nije kruta ,pa ces posle morati svaku da popustas ,otvaras ,kako se stablo bude sirilo u obimu, dok fasaenu odma zaheftas siru i nema korekcije par god ,sem ako se ne iskida ..
 
Sad ti nisi njega razumeo :) pričamo o dve stvari, mrežica protiv zečeva i zaštita stabla od totala....ali pričamo odvojeno.

ubovicratko želi da zaštiti od zečeva i u tom kontekstu spominjemo mrežicu. Plava je kod mene po farbarama bila bogami i samo 35-40 dinara, a bela 60-70 ne sećam se tačno. Meni bela deluje dosta jače, plava je više kao džak od krompira, odmah sam ostavio luft, sekao sam na 40-50 cm širine tako da ne moram da je skidam narednih par godina (osim ako me ne uhvati da ih krečim, a uhvatiće me... :) )

Još jednom da napomenem, koristitite rukavice, oće da se ubode vlakno u šaku ili prst pa da smara danima dok ga ne uočite i izvadite.
 
Moja greska , sad sam video da Gorski nije spominjao mrezicu za sencenje :) ali nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem :) da ta zelena za sencenje nije najbolje resenje za oko stabla, iz mog iskustva
 
nije najbolja jer pre svega se tesko postavlja,spada i sl,koliko sma ja primetio i zakljucio a mozda i gresim strebalo bi da je kruta mrezica i mislim da bi najbojla bila u nekim uocljivim bojama jer na ove plave hoce srne da ceskaju rogove :( a i zeka pogotovo u visnji hoce da se izduzi na zadnjim nogicama i gricne malo,mislim da bi neke drecave boje bile idealne za odbijanje divljaci
 
@oktopod
Ova plava mrezica od 50din koju sam ja kupovao je kruta, nije bas toliko mekana kao dzak. Bilo je i narandzaste mrezice ona je bila meksa od plave ja sam je kratio na 20cm u precniku i ima dosta mesta ne moram da je skidam nekoliko godina.

@miroljubceful
Druze dzabe drecava mrezica kad zivotinje ne razlikuju boje, tako bar kaze nauka.
 
za golubove znam da razlikuju tu sam siguran 100% za zeceve i srne veruj mi da pojma nemam,ali znam da zeka hoce da se izduzi a srndac ljusti koru i na starom drvetu,ovih dana moram da menjam 10 ak sljiva 3 god starih :(
 
Ja sam skroz oko vocnjaka pobio kolje i razvukao kanap i na svaka 2m vezao po jednu kesu tako lelejaju na vetru ima raznih zvukova, nisam primetio tragove zivotinja u vocnjaku. Nisam smeo da se oslonim samo na mrezice...
 
@petre,bas je na forumu bilo dosta rasprave na tu temu.Sad sigurno da moze ali koliko rada treba da se reze i odrzava to je pitanje plus duplo vise para za kalem.Moje ali samo moje misljenje je da je i 4 x4 m neki minimum,pogotovo na podlozi magrivi ili divljom tresnji.Veca je verovatnoca da bi sa nekom drugom podlogom moglo_Ovako mi samo deluje daj da prodam kalem pa posle seci svaku drugu ili vadi oci u prevodu.
 
Ja nisam nigde pročitao da piše na magrivi nego intenzivni zasadi... Pošto magriva nije intenzivna podloga moje mišljenje je da nemože,,ada su kod mene u selu neki likovi posadili na 4x1,8 na magrivi, kad sam ih pitao ko vam je to rekao, kažu stručnjaci... Moj komentar je, srećno vam bilo...
 
ja ne dajem :p razlika bujavosti izmedju magrive i divlje tresnje je oko 10% pa samim tim moze se smanjiti odstojanje oko 10% sa jedne i 10% sa druge strane,sto prostom logikom praceno ako je bilo na 4x4x ide na 4x3.20-3.5, ponekad ljudi trebaju ici logikom ili pitati tog strucnjaka da im pokaze neki zasad sa tim njihovim preporucenim merama,ako ste pitali nekog iz instituta u cacku dobicete jos lepse razmake,inace ono sto sebi ne bih sadio necu nikad ani drugima preporuciti a verujte mi nagledao sam se svega,mogu vas uputiti i na ljude koji imaju takve zasade kao recimo zasad sljive 4x2 van zdrave pameti,ko je iz okoline panceva mogu mu reci i kod kog se nalazi po preporuci instituta
 
Ali na divljoj trešnji nije bilo 4x4 već 7x6 do 6x5 za piramidu kao minimum. :)

Može se na magrivi posaditi malo gušće, ali se onda mora ponašati isto kao prema gizeli, a to znači bez prekraćivanja nakon sadnje, poluprstenovanje iznad željenih pupoljaka, povijanje SVAKE grane, pravljenje neke vrste vretena, sa ŠTO MANJE rezidbe a ŠTO VIŠE povijanja!

Više rezidbe, više bujnosti, više povijanja, manja bujnost, brža rodnost.

Činjenica je međutim da ko kupuje ili sam sebi kalemi na magrivi, taj u startu znači da nema velika sredstva niti radne snage koja je naročito bitna da bi se ovoliki posao odradio. Na magrivu sade oni koji nemaju kada da se zamajavaju sa povijanjem svake pojedinačne grančice, već klasičnom proizvodnjom, piramida i vaza.

Ovo su moje lično trešnje na magrivi, druga godina tek pa pogledajte bujnost, na pomenutom razmaku bi se već dotakle, naravno na tom razmaku ne bi radili vazu ali kapirate poentu.

14.jpg
 
oktopode nisam rekao da je za tresnju 4x4 napisao sam AKO JE BILO da se uzme odnos normalnog prosecnog zasada na divljoj tresnji i da moze da se umanji na magrivi 10-20% u prosecnim odrzavanjima tj rezidbama,e sad dosta ljudi je neupuceno u razliku magrive,kolta,gisele,pre svega problem je u neobavestenosti oko podloga,svi se interesuju za rod i znaju podatke oko plodova ali slaba informisanost oko podloga je veliki problem ljudi koji sade,ni sam pojma nemam o broju ljudi koji sade jabuku a nemaju predstavu izmedju podloga M6 I M106 i najlakse im objasnim kada ih odvedem da vide stara stabla na tim podlogama i na osnovu tog donesu odluku sta zele i kako zele
 
Nazad
Vrh