Trešnja

a ako je lezala voda onda je druga prica, mislio sam da se samo od vel. vl. vazduha pa se pojavila plamenjaca
a da se nadjem u takvoj situaciji udario bih razor izmedju svakog reda voca
 
I meni zute listovi na stablu i na pocetku ramenih grana,listovi na vrhu i na krajevima grana su jos zeleni i zdravi.Tako mi bar kaze komsija koji odrzava voce,posto nisam u Srbiji.Jel moguce da je vegetacija pri kraju za tresnje ili pocinju da se suse i meni. Zemljiste mi lako propusta vodu,nikad se ne zadrzavaju bare,a i kada su bile poplave,gledao sam kroz cev za navodnjavanje voda je bila oko 2 metra. Posejao sam pocetkom novembra travu(za voce koja moze da se gazi),pre zime ona je proklijala i na prolece krenula pre korova,tako da je i ona pomogla da popije malo ovoliko kise sto je pala.Pre sadnje uradio analizu,uradio i duboko oranje,radio svu potrebnu zastitu i prihranu preko lista i korena, ali dzabe, mnogo,mnogo kise je palo ove godine.Sadio sam u decembru jednogodisnje sadnice na giseli 6,na 50 ari. Jel imao neko iskustva da mu jos u septembru opadne list,a da tresnja opet krene na prolece. Sada nisam u Srbiji da ih slikam, ali ovako su izgledale na pocetku avgusta kada sam bio na odmoru u Srbiji http://www.dodaj.rs/f/n/12Z/200H7qmI/2/img20140729181715.jpg
 
Nema leka ove godine, ja sam moje mlade štitio svim fungicidima koji postoje u apoteci, nekih 6-8 prskanja i džaba, eno opada list i tačke posvuda, klasičan kokomices. Doduše, moja njiva je najbolja u kraju što bi rekli, na većini je odavno opalo 30% lista, negde su čak i cela stabla stara velika skroz bez lista (kao npr kod komšije, njiva do moje ::jako_besan:: )

Krenuće one ne brini, bitno je da ne krenu ove godine a da se to ne bi desilo ne bi smeo list da opadne okvirno pre septembra, mislim na celu lisnu masu, ne mislim na trećinu npr...


Nego jedno zapažanje isto, kod mene ove od jesenas sađene koje su obolele i opalo im oko 20% lista a još 40% posto ima simptome bolesti, one s krenule da se razgranjavaju kao da sam ih prekratio i to bogami pošteno guraju, ko blesave, a pre samo 3 nedelje nije ni bilo bolesti niti razgranjavanja, to je tako samo kod mene, kod ostalih opao list i ćao, ćute, miruju...kako to...
 
Nemojte da ih forsirate mnogo prihranom treba to i da sazri sto poraste. I kod mene je ista situacija, kokomices napada ali se i branimo. Nije idealo ali prezivecemo.Gde je bolja provetrenost manji je napad ali gde je slabija ne vredi nikakva zastita. Samo sistemik u ovakvoj godini i moliti se bogu. Sa srecom....:ppozdrav:
 
Definitivno tresnje ne podnose vodu, evo i dvoristu mi se osusila starija tresnja koja je bila dva dana pod vodom i jos tri ili cetiri dana je bilo blata.
Kao sto se vidi na slici samo tresnja je nastradala:
 
Ovo ti je kokomices. Nije strašno ako poredimo sa drugima ove godine. Biće sve u redu. Mogao bi sada oprskati bakrom ali oprezno, da ne bude velika vrućina i ne stavljaj jaču dozu da ne bi sve spalio.

Ovde imaš o kokomicesu: http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-kokomices/

Iz jednog mog posta kopiram:

Evo malo slikica, kao što rekoh, sad kad je jako obolelo lišće opalo, ne izgleda tako dramatično osim što se vidi da fali lišća, vidi se i razgranjavanje koje je krenulo..

Jednogodišnje:



Dvogodišnje:



Komšijska njiva, na moju veliku žalost:

 
Da li mislis na preparat na bazi bakra kao sto je plavo ulje ili nesto drugo?
Malo sam trazio po netu i nasa neki preparat Presing koji sluzi za suzbijanje kokomicesa.
 
Ima jedna dobra tema u kojoj diskutujemo o bolestima, insektima, preparatima, čitaj odavde pa na dalje: http://poljoinfo.com/showthread.php...štiti-i-lečiti&p=898863&viewfull=1#post898863

Generalno, bolest ti je sada već krenula i ne možeš je izlečiti. Ja sam preporučio bakar umesto fungicida, iako sam kod sebe ipak odradio fungicidom da bi sad odmah sprečio zavlačenje bolesti na mesta gde je bila drška od lista, bukvalno sada radiš ono što se radi na jesen - upravo kada opadne list.

Od preparata ne treba da koristiš ulje, mada ako imaš manji broj stabala možeš, nije veliki trošak a bolje se lepi i ujedno je i insekticid, da preventivno odradiš zbog vašaka i slično, a ako imaš mnogo i cena je faktor, dovoljan je i običan bakar, traži bakarhidroksid ili bakaroksihlorid u apoteci, običan bakar u prahu znači, ne ulje. Preparati se zovu bakaroksihlorid50, cuprozin itd.

Znači sada da radiš bakar gledali bi te kao da ti nije dobro, a ja se bogami oštrim da odradim i to za 10ak dana i ne mogu više...
 
Kod mene sam uspeo da zalecim Kokomices (duduse, bio je tek tek u pocetku) za Bayer Zato. Dopada mi se preparat jako. Jako kurativno dejstvo ima.
 
Za razliku od ovogodnjisnjih sadnica koje su mi sve propale od kise i osusile se skroz, ova starija tresnja iz dvorista je ipak ziva bez obzira sto vec odavno nema nijedan list.
Na moje iznenadjenje ona je procvetala :)

 
Bas zato sto nema lista je i procvetala i sav taj cvet ce da odnese mraz a za iducu godinu nece imati nikakvog cveta. To sto je poterala opet cvet to je rod koji je spremila za iducu godinu. To je propast a ne radost kao sto mnogi misle i raduju se novom cvetu a neznaju da iduce godine nece imati nijedan cvet.::sramota::

Ajde oni koji se ne razumeju i mogu da shvatim ali poljoprivredna emisija sa osmehom objavljuje priloge o ponovnom cvetanju nekih vocnih vrsta , to nemogu da shvatim.
 
Znam da je propast sto se roda tice, ali ja se radujem sto se nije osusila kao sve moje ovogodisnje sadnice.
Mada ima samo taj jedan cvet i verovatno ostalo ce da krene na prolece.
 
Pozdrav svima. Danas sam poceo da pripremam bastu za sadnju(700m2 korisne povrsine), spremio sam i uzorke zemlje za analizu. Naumio sam da sadim tresnje najeverovatnije, pa me interesuje sve u vezi tresanja jer sam potpuno nov u ovome. Interesuje me sledece:
-Koje su sorte koje bi mi preporucili za sadnju?
-Koliki razmak izmedje stabala je potreban?
-Da li je potrebno busiti bunar i postavljati navodnjavanje kap po kap?
-Da li se isplati stavljati protivgradnu zastitu na 700m2
-Kad se ocekuje pun rod i koliko prosecno kilograma mogu dobiti po stablu?
-Zivotni vek trenje?
Zahvaljujem svima unapred na misljenjima i savetima !:ppozdrav:
 
Ovo su slike od juče, odlučih se da okrečim i polako počnem sa jesenjim poslovima...list očuvan perfektno, tek na par komada dobija bronzanu boju tj sprema se da opada, kod drugih ili je opao sav odavno ili se drži tek poneki.

Dvogodišnje trešnje na magrivi.

 
Nazad
Vrh