Trešnja

Generalni problem vezan za trešnju i uzgoj trešnje u srbiji su podloge, odnosno, većina je dosta bujna za uzgoj u zasadu gušćeg sklopa. A takve sadnice ako se uvoze dosta su skupe. Ja sam lično za ugovorenu proizvodnju, ili možda i lično sam da proizvedeš sadnice, pa sadiš. A što se tiče rentabilnosti, trešnja je sigurno u samom vrhu. Pored kajsije, naravno! :D
 
Lepo za citanje.
To je predizborna izjava, a ne plan za razvoj proizvodnje tresnje.

Ako bude 20% odradjeno Ritopek je u ozbiljnom problemu:sjasi:
 
Direkcije za poljoprivredu tog grada Predraga Srdanovića, za sadnice po ceni od 3,5 evra po komadu konkurisalo je preko 150 poljoprivrednika. To su izuzetno kvalitetne sadnice na podlozi "kolt" koje pun rod daju u petoj godini, koliki je i grejs period za plaćanje. U punom rodu one postižu prinos između 10 i 12 tona po hektaru a poznato

malo sutra u 5 godini na tu gustinu sadnje, verovatno je mislio i na prvu klasu ali se nije setio, ali nema veze televizija je cudo ::novac::
 
Aremane, a kada po tvom misljenju tresnje na ovoj podlozi daju pun rod. Rastojanje je 5x2,5m, odnosno 800 sadnica po hektaru.
I moze li on biti kao sto je naveden?
 
nije to losa ideja, kao ideja, medjutim brojke se ne slazu.

Ako je 5 x 2.5 onda broj sadnica ne odgovara hektarima i obratno.

colt ulazi u prvi rod u 4 god., misli da je malo teze da u 5 god. ima 10 tona (mozda sa 800 kom/HA) 10.000/800= 12.5 kg/stablo
Nije nerelno sve to samo mislim da fali godina-dve

Imas u Kacu tresnje (mislim da je 5. god) idi pa vidi, lepo odradjeno
 
Hvala na informaciji,
Moguce je da su ovi prinosi od sedme godine, pa nadalje, ali se malo pumpa...
A koliko su troskovi godisnjeg odrzavanja do 4. godine po Ha?

Verovatno si agronom po struci :osmeh:, pozdrav!
 
nema tu veliki troskova osim rezidbe (zastita i prihrana par puta), bez osnovnog djubrenja mozda 500 e/HA (nisam nikad racunao)

ma jok, cista ekonomija.

Ja tebi prodam nesto sto ti treba, ti to primenis kako ti se kaze i na kraju obojca srecni i zadovoljni.

Pusticu ti na pp cime se bavim da ne ispadne da k_njam mnogo
 
Prvo da se izvinim što upadam u profi priču. Ne znajući ništa o voćarstvu, kupio sam u revi dva sadnicu trešnje za vikendicu sorte Bing na podlozi divlje trešnje. Plac nije velik, ali sam ga zamislio baš sa velikom trešnjom u samom centru kao najvažnijoj biljci.

Problem, što sam naknadno shvatio je u tome što je sorta samobesplodna. Naravno želim plod, i potreban mi je oprašivač.
Izbor je pao:

Podloga Colt - zbog visine do 4m i zato što trpi tešku zemlju (smonica)
Sorta Van ili Rainer - zbog oprašivanja

1. Da li je izbor ok?

2. Gde u okolini Beograda ima rasadnik sa ovim sortama i podlogom? Odgovaraju i sva mesta između BG i Smedereva, Pančevo, Kovin, Požarevac, Svilajnac...
 
Posadio sam tresnje na podlozi magriva,sorte burlat,kompakt stela,sumbrast,mersen(ako sam dobro napiso mersen)na rastojanju 5 puta 4 metra,nisam ih skratio tako mi je rekao prodavac kalema visine su oko 2metra.Zanimame na koju visinu da ih skratim na prolece nebi bas da budu visoke kad porastu,i koju krosnju da formiram na tom rastojanju i podlozi(magriva).
Jos da dodam posadio pre dve nedelje,postavio zastitnu mrezicu i dal i njih da oprskam sa plavim prskanjem nemaju list.
 
Prvo da se izvinim što upadam u profi priču. Ne znajući ništa o voćarstvu, kupio sam u revi dva sadnicu trešnje za vikendicu sorte Bing na podlozi divlje trešnje. Plac nije velik, ali sam ga zamislio baš sa velikom trešnjom u samom centru kao najvažnijoj biljci.

Problem, što sam naknadno shvatio je u tome što je sorta samobesplodna. Naravno želim plod, i potreban mi je oprašivač.
Izbor je pao:

Podloga Colt - zbog visine do 4m i zato što trpi tešku zemlju (smonica)
Sorta Van ili Rainer - zbog oprašivanja

1. Da li je izbor ok?

2. Gde u okolini Beograda ima rasadnik sa ovim sortama i podlogom? Odgovaraju i sva mesta između BG i Smedereva, Pančevo, Kovin, Požarevac, Svilajnac...

oprasivaci za Bing (S3S4): Hedelsfingerska, Van, Stela, Sju, Burlat, Starking (prepisano iz D.Milatovic Tresnja i Visnja, 2011

---------- Poruka napisana u 10:19 ---------- Prethodna poruka je at 10:14 ----------

@darko1973
prodji po ritopeku pa vidi sta ima, koji oblik krosnje rade i kako orezuju, radi ono sto imas koga da pitas kako da orezujes kad dodje vreme.

Mozes da prskas sa bakarnim preparatima, list ni ne treba da bude, to treba da bude dezinfekcija, bolje da nema lista
 
Hvala na odgovoru.Gledao sam dosta i vecina misli da ih secem na oko 80 cm visine mene zanima sta bi bilo da se sece(skrati) na 50-60 cm visine.I jos jedno pitanje cuo sam (nisam video)da moze da se tresnja u drugoj godini sadnje samo deblo raspara sa nozem(KALEMARSKIM) po duzini od oko 40 cm jedam centimetar dubine i da tad gura u deblo a ne u krosnju.Znam za prstenovanje tresnje ali ovo jos nisam video,a samo mesto otvaranja tj urezivanja bilo bi pogodno za parazite i pucanje debla a mozda i susenje drveta.Ako neko zna nesto o ovome neka napise bio bih zahvalan da cujem i vase misljenje.
 
Aremane, vidim da si iz BG, sigurno znaš par rasadnika voća u okolini, po netu što tražim svi prodaju baštensko cveće i sadnice.
 
Idi u Radmilovac to ti je nekako naj sigurnije ako vec nemas od kog poznatog da uzmes na pijaci ne uzimaj tamo ti sve imaju a posle par godina cupas kosu.
 
Svratiću danas do Zelenog venca. U Kameničkoj ima radnji i video sam neko "pruće" sa nalepnicama, ali tada nisam hteo da se kockam. Ako nema u Radmilovcu, onda mi je to zadnja opcija, samo što sumnjam da ću naći šta mi treba.

Što se tiče pijace, samo bagrem ne bi mogli da mi uvale - zbog bodlji :)

Da mi je Kanjiža bar 50% usput do Despotovca, pa da prežalim pare za gorivo, ali baš za jednu sadnicu...

Ako neko ima ideju za još neki rasadnik, dobrodošla je.
 
Jel zna neko koji je oprašivač za trešnju regina i hedenfinger?

p.s. u Radmilovcu ima trešanja, cena 260 dinara, razne sorte imaju.
 
Nazad
Vrh