Trešnja

Ja sam dosadio 15ak komada i pola mi se osusilo. Verovatno jer nisam kopao dovoljno velike rupe, a traktor je ušao poslednji put pre 5 godina.

Što se tiče burlata na divljoj tresnji, par udovcana mi je reklo da burlat ne radja lepo na divljoj tresnji. Neke druge vrste da, ali burlat ne. I to mi je unelo sumnju...

Ne bih da čekam još koju godinu, bolje da vadim odmah ako ima još ljudi koji dele slično iskustvo...
 
Imam valjda... 10ak Van i ove godine posadio i održale se 10ak stele. Imaju i komšije po neku tresnju... Imam i 70 burlata na koltu, to je lepo rodilo.

Dakle, burlat je sasvim ok da bude na divljoj trešnji i kvalitet ploda nije slabiji u poredjenju da je na magrivi?
 
Imam valjda... 10ak Van i ove godine posadio i održale se 10ak stele. Imaju i komšije po neku tresnju... Imam i 70 burlata na koltu, to je lepo rodilo.

Dakle, burlat je sasvim ok da bude na divljoj trešnji i kvalitet ploda nije slabiji u poredjenju da je na magrivi?

Divlja je bolja podloga samo kasnije ulazi u rod, kad su ti stajale sedam pusti ih jos dve- tri pa vidi.
Je l su radjale te Van ?
 
Ja sam jesenas posadio desetak sadnica trešanja i zalio ih jednom u julu 25l vode. Padale je i jedna kiša. Još uvek se nekako drže. Zaustavile su rast. Jedina dobra stvar je da su sadnice malčirane i da se noću više spusti temperatura nego u gradu. Ne mogu da zalivam pa se ne nadam da će da prežive. U dvorištu zalivam jednom nedeljno i te sadnice puštaju lastare.

Zalio sam danas sve sadnice trešanja i dvogodišnje i jednogodišnje sa oko 30l vode po sadnici.... Videćemo kako će se ponašati. I večeras ako zakači neka kiša... al onaj ozgo odvrće slavinu...
 
Imam valjda... 10ak Van i ove godine posadio i održale se 10ak stele. Imaju i komšije po neku tresnju... Imam i 70 burlata na koltu, to je lepo rodilo.

Dakle, burlat je sasvim ok da bude na divljoj trešnji i kvalitet ploda nije slabiji u poredjenju da je na magrivi?

Bolji je kvalitet i veca kolicina po stablju moze da se ostavi a da kvalitet bude dobar na DIVLJOJ. Ne vadi ih, raduj se za par godina, recimo najmanje jos 5 a i tvoji unuci ce mozda.

Te sto su ti se osusile su verovatno jer ti se zadrzava voda na tom mestu.
 
Hvala Oktopode. Van prorodio u drugoj godini, desetak plodova po stablu.

Ne verujem da se suše jer se voda zadržava. Postavio sam pre mesec dana creva za kap po kap i uključujem svako jutro u toku ovih vrućina. Imam oko 5 litara vode po sadnici i one koje su se održale sada super guraju i lepo izgledaju. Potrudicu se da od sledećeg aprila postavim creva na sve voćkice i povecam količinu vode.
 
Na zalost svi zivi. Celo jedno selo se snabdeva mojim tresnjama. Zna se ko uzima al sta im mozes, uvek kad odem da naberem malo neko se tu muva , dolaze motorcicima kolima ,a kostice ispod stabala gomila. Nezgodno je sto su tresnje malo dalje od moje kuce. Dobro da su bili fini pa ostavili oko 150 kg da jedemo mi.
 
Pozdrav
Trešnja gusta sadnja
Ima li neko iskustva sa gustom sadnjom trešnje mislim na 1.5 x 3.8m
Gledao sam ove iz Subotice Agroferticrop oni preporučuju ali nigde ne mogu videti cenu po hektaru sa mrežom i zalivanjem.
Da li neko poznaje situaciju oko takve vrste voćnjaka kao i svaka sugestija dobrodošla.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Radashine kod mene u Staparu ima takav gust zasad na 10ha. Kosta Boga oca podizanje, ako si zainteresovan mogu te povezati sa vlasnikom da dodjes da vidim. Upravo Agroferticrop mu je radio vocnjak.
 
Imam u planu da zasadim tresnje sorte Burlat na podlozi Kolt. Voleo bih cuti misljenje iskusnijih vocara. Mane, prednosti,,, hvala
 
Imam u planu da zasadim tresnje sorte Burlat na podlozi Kolt. Voleo bih cuti misljenje iskusnijih vocara. Mane, prednosti,,, hvala

Burlat je polako prevazidjena sorta. Ako zelis rane sorte, vidi sad ih ima nekoliko u ponudi. Problem sa burlatom je metiljavost, stalno ga napadaju lisne bolesti, plod puca kad je kisno, za danasnje standarde nije vise ni toliko krupan a bogami ni sladak.

Pa jos na koltu....za to ne znam sta da ti kazem, ima ljudi koji imaju odlicne visegodisnje zasade, ali vecini je na koltu samo propalo.
 
ZA JANOSA Ne slazem se sa OKTOPODOM da je burlat prevazidjena sorta ,to je prva sorta koja stize i koja uvek ima ekstra cenu samim tim sto je prva i taj deo prema Dunavu prvi burlat u Evropi stize tu i niko nemoze da im konkurise a svi mi kasnimo dosta za njima ,drugo izuzetna je tresnja za transport i skladistenje za razliku od lionske rane a sto se tice krupnoce komsija ima na koltu i uvek mu je krupnoca izuzetna e sad nisam pitao coveka dali zaliva,jedina losa strana je sto cesto zna da naidje kisni talas krajem maja u vreme zrenja i da poremeti i berbu i truljenje robe ali cena mu je uvek dobra nije bilo nikada iznenadjenja
 
Sta je za tebe dobra cena? Koliko je isao ove godine po hladnjacama sa valutom odmah placanje (za ostale vidove placanja nisam zainteresovan, pa i da je cekanje 10 sekundi).
 
Nazad
Vrh