Jabuka-uticaj prskanja na njen plod

Elena

Novajlija
Učlanjen(a)
12 Feb 2010
Poruka
1
Postovani clanovi,

Nisam sigurna da li pitanje postavljam na pravom mestu ali pretpostavljam da ce ga administrator prebaci na drugo ako je potrebno.

Imam jedno pitanje a vezano je za jabuke... Naime ja imam tri cerkice, 5 god i bliznakinje 3 god, koje mnogo vole da jedu jabuke... to im je u stvari omiljeno voce. Ono sto mene zanima jeste, posto jabuke kupujem na pijaci, prodavnici i sl. i zaista ne znam cime ih prskaju da li se nakon prskanja bilo koj avrsta nazovi otrova ipak zadrzava u samoj jabuci i da li bi to moglo da bude steto. Tacnije koli vremena je potrebno da prodje nakon prskanja da ti hemijski preparati nemaju uticaja na one koji te jabuke konzumiraju? Da li uopste u samom plodu, u ovom slucaju kada je jabuka u pitanju, ostaje nesto od tih hemijskih preparata? Ako ostaje da li recimo skidalnjem ljuske sa nje oni nestaju ili ostaju i unutar same jabuke?
Ovo me zanima jer jednostavno ne bih volela da u nekom trenutku imam problem sa decom zbog toga jer one zaista vole da jedu jabuke i nema dana da ne pojedu po nekoliko.

Izvinite da duzini posta ali prosto deca su u pitanje.

Unapred Vam veliko hvala na odgovoru.

Pozdrav,

Elena
 
Interesantno pitanje na koje bi valjda trebalo da znaju odgovor oni koji prskaju.
Proizvodjači pesticida tvrde da u mesu jabuke ostaje zanemarljiva količina i da je većina u ljusci.
Karenca je u proseku petnestak dana ako se ne varam, davno sam čitao o hemikalijama, sada me to ne zanima.
http://zdravzivot.com/OP-kod-nas/ime-se-prska-qneprskanoq.html
http://www.sirovahrana.com/forum/viewtopic.php?f=67&t=57
par linkova gde možeš malo više da se informišeš

Grčka: Kontaminirano povrće usled upotrebe kineskih pesticida

Atina - Grčki potrošači su ozbiljno zabrinuti zbog kvaliteta povrća koje se prodaje na lokalnim pijacama. Prema zvaničnim anketama, preko 89 odsto kupaca brine zbog posledica koje nedozvoljene količine pesticida mogu da imaju po zdravlje. Grčka federacija poljoprivrednika najozbiljnije upozorava da su ogromne količine pesticida kojima je prskano povrće i voće ilegalno uvezene iz Turske, Bugarske i Makedonije i da njihov sastav predstavlja opasnost za zdravlje.

Prema pisanju nedeljnog izdanja lista „Katimerini”, radi se o ilegalno uvezenim hemikalijama vrlo lošeg kvaliteta, proizvedenim u Kini a zatim preko susednih zemalja transportovanih u Grčku. Osnovni razlog za njihovu upotrebu je vrlo niska cena – 30 odsto su jevtiniji od pesticida koje Grčkoj propisuje i nudi EU. Reč je o hemikalijama DDT, HCH i „lindan”, čija se upotreba ograničava u evropskim zemljama, što, kao krajnji rezultat u konkretnom slučaju može da znači ne samo opasnost za zdravlje grčkih potrošača, već i ogromnu štetu grčkom izvozu.

Očigledno, ovaj deo istine poklapa se sa sumnjama da se na tezgama u Srbiji proteklog meseca pojavila ogromna količina paradajza uvezenog iz Grčke koji nije odgovarao zdravstvenim standardima u našoj zemlji, što je, posle objavljivanje u medijima, izazvalo paniku među potrošačima.

Ista reakcija bila je i u Grčkoj, naročito posle saopštenja Asocijacije poljoprivrednika Makedonije i Trakije da su farmeri kupovali jevtine ali opasne pesticide, čime su, kako je izjavio predsednik asocijacije Jorgos Nikolaidis, ne samo doveli u zabludu i opasnost domaće potrošače, već i one van granica Grčke, tradicionalne kupce paradajza, krastavca i drugog povrća sa ovih prostora.

Velika je opasnost i u tome što grčki farmeri, kako je to rekao profesor Univerziteta „Aristotelu” u Solunu Kostas Fitijanos, ne znaju koje količine pesticida smeju da upotrebe i koliko dugo je povrće potrebno prskati. Specijalne ekipe hemičara koje su analizirale preko 125 različitih uzoraka povrća iz Grčke ali i iz inostranstva, zaključili su da je količina pesticida koja je u njima otkrivena za 38 odsto veća od dozvoljene. Najugroženiji a samim tim i najopasniji su paradajz, krastavac, šargarepa i krompir.

Ništa bolje nije ni kod nas.......
 
Elena ova tema je dosta komplikovana ali pokusacu da ti je uprostim. 90% jabuka koje se nalaze kod nas na trzistu se prskaju u proseku 15 puta u toku vegetacije( i do 20 puta). 10% spada u jabuke koje se gaje na okucnicama i koje su najcesce malo prskane. sto se tice ostataka pesticida, ima ih ali u zanemarljivim kolicinama ako proizvodjaci postuju osnovna pravila(karenca,dozvoljena sredstva). najcesce je sve u redu ali uvek treba biti na oprezu. ja sam dipl. vocar i obozavam da kupujem voce i grozdje na pijaci(citaj izludjujem prodavce jer moraju da shvate neke stvari). Ako hoces da budes sigurna u proizvod koji kupujes u ovom slucaju jabuke kupuj ih u megamarketima jer oni voce uzimaju od proverenih velikih proizvodjaca koji vode racuna o svemu. I sto je najbitnije nikada ne kupuj ocima nego prvo razumom. Probaj da kupujes jabuke koje bas i ne izgledaju kao plasticne vec imaju po koju flekicu, nisu geometrijski simetricne... Imas i dosta starih sorti koje se najcesce ne prskaju u opste(Sumatovka, Kolacara, Budimka, Kozara) i novijih koje se mogu i kod nas kupiti(Topaz). I nemoj se ustrucavati da pitas prodavce da li je njihov proizvod, videces po njima da li govore istinu ili lazu. I da, poslednje ali najsladje, ako vidis jabuku lepu i sjajnu ko nacrtanu i ako ti prodavac kaze da nije prskana slobodno mu reci po koju lepu.

Eto, nadam se da sam ti pomogao.
 
Nije problem toliko u onome što se trenutno konzumira.
Veći je problem što većina namirnica koje koristimo u ishrani, dakle ne samo voće i povrće, ima tzv. maksimalnu dozvoljenu količinu pojedinih štetnih materija, koje trenutno nisu same po sebi štetne. Problem nastaje, ali i ne mora, jer sve zavisi od organizma jedinke, dugogodišnjim postepenim nakupljanjem istih u organizmu. Nakupljena količina tih štetnih materija već može prouzrokovati degenerativne promene u organizmu.

Ukratko, sve više nam je zagađena kompletna životna okolina, tako da ne možeš računati da ćeš svoju decu staviti pod stakleno zvono. Čovekova priroda je takva da postepeno sve oko sebe prilagođava svojim potrebama, ali to suviše često ima bumerang efekat, i to najčešće loš.

Ilustracije radi, navešću samo da su ostaci pesticida na pojedinim lokacijama u Vojvodini stigli već do 50 metara dubine, jer ih voda postepeno sve više spira na dole. To je podatak koji sam čuo pre desetak godina u Hidrozavodu u Novom Sadu.
 
ja jabuku prskam najvise 5-6 puta. na visini sam od nekih 750-800 metara, kraj brdovit. da li zbog tog ili neceg drugog, ne znam, ali imam vrlo vrlo kvalitetnu jabuku.
 
U vezi ovog podatka o prskanju jabuke 5-6 puta na nadmorskoj visini od oko 700 metara - pa to je super u odnosu na ovo što mi radimo (ravnica) čuo sam da ljudi prskaju i više od dvadeset puta.
Mi uz kuću imamo nekoliko stabala jabuka, prskao sam tri puta. Sorte su prima, kolačara, petrovača i još jedna (ne znam koja je sorta uvalili su mi na pijaci, ali ispade odlična jabuka za upotrebu u svežem stanju).
Čak i sorte za koje se tvrdi da ne moraju da se prskaju, iz mog iskustva - nažalost moraju. Znam da bi valjalo probati sa prirodnim sredstvima protiv lisnih vaši i biljih bolesti i pokušavao sam ranije ali sad nemam toliko vremena da se bavim time.
U vezi onog drugog podatka - hemikalije koje su stigle do 50 metara dubine zemljišta, stigle su one nažalost i dublje. Ovde kod mene ljudi buše bunare na nekih 65 - 70 metara dubine pa ipak negde nalete na otrove negde ne, zavisi kako ko.
 
svi preparati imaju svoju karencu tj. vreme koje je potrebno da prodje da bise preparat razgradio na metabolite koji su skroz bezopasni za coveke i koje iste covek moze da konzumira, to znaci da nije problem nikakav primena preparata vec da li se postuje karenca tj da je proslo dovoljno vremena od poslednjeg "prskanja" pa do iznosenja na pijac, tezgu ili supermarket. inace aditivi u pecivima i raznim drugim prehrambenim proizvodima su mnogo toksicniji od pesticida, koji cak iako dospu u organizam u malim kolicinama brzo se razlazu.
a sto se tice zivotne sredine jedina opasnost od pesticida je njihovo dospevanje u podzemne vode (posebno herbicida, zboc cega je atrazin i izbacen iz upoterebe) no i to kao i sve druge stvari covek radi svojim neznanjem i nemarnoscu, tako da pesticidi nisu krivi, postoje propisi njihove prrimene i ako ih postujemo jescemo lepu i zdravu hranu! pozdrav! ;)
 
Svi voćari iz mog kraja sa kojima ja komuniciram strogo vode računa o prskanju i karenci. Moje mišljenje je da je povrće mnogo više za brigu nego voće.
@ pavle85
najcesce je sve u redu ali uvek treba biti na oprezu. ja sam dipl. vocar i obozavam da kupujem voce i grozdje na pijaci(citaj izludjujem prodavce jer moraju da shvate neke stvari).
A onda naletiš na seljaka koji je do pijace iz tri lepe došao preko bar dve policijske sačekuše. Na svakoj ostavio deo robe zbog "pretovara" i u momentu kada ti dolaziš na tezgu on računa u glavi koliko mu se isplati da u svakom gradiću na koji naiđe usput istovari deo svojih proizvoda. Da Pavle, taj seljak je oduševljen kako jedno gradsko dete barata onim što on proizvodi. Posebno se oduševi kad posle 10 minuta tvog razglabanja mora da izmeri 200 grama jabuke. Veruj mi da bi ti ih radije poklonio.
 
A sto ti Pavle volis da izludujes prodavce .Ja kod mene prskam svo voce znam karence ali se ne bavim time imam zastitara i on vodi racuna o tome i sa svojim pecatom i potpisom stoji iza svega.Nisi ti naleteo na pravog da nerviras
 
Zna li neko čime su premazane jabuke koje su sada po pijacama. Neki dan sam uzeo neke na pijaci, to je masno da ne možeš oprati ni deterdžentom za suđe. A kora gorka da ne možeš jesti. Užas...
 
Medvedev: Srpske jabuke su opasne
Izvor: Danas

Prema podacima Rosstata, statističkog zavoda Ruske Federacije, uvoz jabuka iz Srbije smanjen je ove sezone za više od 2,5 puta u odnosu na prethodnu.

20844056235195db6007e0e461946663_640x479.jpg


Tako je za devet meseci s kraja 2012. i početkom 2013. godinu iz naše zemlje u Rusiju izvezeno 31.000 tona, što je drastično smanjenje.

Poređenja radi, prethodnih godina je u tu zemlju plasirano i do 80.000 tona jabuka.

Zbog ovog pada Srbija je slabije plasirana za dva mesta na listi zemalja iz koje Rusija uvozi najviše jabuka i sada zauzima šestu poziciju, prenose ruski mediji.

Početkom marta objavljeno je da bi Rusija mogla da zaustavi uvoz jabuka iz naše zemlje jer je služba za kontrolu poljoprivrednih proizvoda "Roseljhoznadzor" otkrila da oko 60 tona tog voća iz Srbije sadrži previsok nivo pesticida.

Premijer Rusije Dmitrij Medvedev je zbog toga poručio trgovcima da uvoz poljoprivrednih proizvoda nije uvek prihvatljiv ni po ceni ni po kvalitetu.

"Neke isporuke su jednostavno opasne po zdravlje zbog visoke količine pesticida i nitrata. Poslednji primer su bile jabuke iz Poljske i Srbije", rekao je Medvedev.

Inače, Rusija je 2009. uvezla 145 tona srpskih jabuka s previsokom količinom pesticida, a 2011. oko 77 tona.

Rusija je inače prethodnih godina najveći kupac srpskih jabuka jer se na to tržište izvozi između 90 i 95 odsto celokupnog izvoza ovog voća.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=714610
 
,a naprimjer za zdravlje pise da je najbolje jesti jabuku s korom, ocito je da se mora guliti..
 
Nazad
Vrh