Fertil hemijska djubriva???

zcurcic je napisao(la):
drobi je napisao(la):
mica967 je napisao(la):
za kukuruz ide 8-24-16 sa vise fosfora :ppozdrav:

Da, tako kazu nasi savetodavci.
A ako pogledas preko granice, svugda u svetu kazu da treba vise kalijuma nego fosfora.
Madjari ovako savetuju za srednje snabdevena zemljista:
N: 20-28 kg hat.a./tonna termés
P2O5: 11-22 kg hat.a./tonna termés
K2O: 18-26 kg hat.a./tonna termés,

Mere N,P i K su po toni zrna.
fosfor je elemenat koji se najvise iznosi zrnom, dok kalijum ostaje u listovima i stabljikama. pepeo od suncokretovih zetvenih ostataka je izuzetno bogat kalijumom, pa se moze koristiti kao kalijumovo djubrivo. dodao bih i to da se paljenjem zetvenih ostataka gube C, N, O, H dok P, K i ostali mineralni elementi ostaju u pepelu. paljenje zetvenih ostataka je stetno zbog smanjenja organske materije u zemljistu-humusa, a ne zbog gubitaka mineralnih elemenata. imamo zemljista sa humusom od 2 % koja su izuzetno bogata P i K, ali struktura zemljista se konstantno kvari, jer ljudi pale zetvene ostatke, a stajnjaka nisu videle i nece videti ko zna jos koliko godina.
sto se tice taranine konstantacije, ko ne veruje u formulacije djubriva nek proveri, a ne govori napamet, jer to se karakterise kao kleveta.
i jos da se doda da u nasim zemljistima pretezno fali Fosfor i Azot, bacanje Kalijuma je u tim slucajevima bacanje para. Preporuka : uraditi hemijsku analizu zemljista , a druga stavka uraditi plan djubrenja njiva. Za primer uzmimo da je azotom srednje obezbedjena sa fosforom slabo obezbedjena a kalijumom odlicno obezbedjena , na osnovu plana za setvu naredne 3 godine radi se plan djubrenja : prve godine Azot bacamo u tim merama da zadovolji potrebe sledece biljke, Fosfora se baci ona kolicina da zadovolji biljke i jos se doda kolicina koja bi ostala u zemljistu kao rezerva za sl. put ( primer : ako biljka trosi recimo 100 kg baci se 120 kg ) , djubrenje kalijumom izostavljamo 1-2 god.
BITNO JE DA ISHRANA BILJAKA BUDE IZBALANSIRANA.
Prevelika kolicina djubriva moze da bude toksicna za zemljiste i zivot u njoj.
 
@Dragan 18,и из даљине од 1300км се види да ћеш бити добар агроном и добар паор.Одговор је за високу оцену.
Препорука за остале,АНАЛИЗА И АНАЛИЗА а никако одокативно и офрље.
Сеје се пшеница,докле сте стигли ?
Не заборавите заштитни третман семена!
 
Odoste daleko od pitanja koje je bilo na pocetku ili 5-6.
Vi kod Fertila imate kompaktna djubriva. To znaci da se pr. uzme 2 kasike prve komponente, 2 kasike druge i 3 kasike trece. To se lepo izmesa. Nakon mesanja ide pod presu od koje se pravi pogaca nakon cega ona odlazi na mlin koji melje odredjenu velicinu "granula". Naravno to nisu prave oble granule vec coskaste nepravilnog oblika i diskutabilnih fizickih osobina ( kako reaguju na transport, skladistenje, rad rasipaca tj. da li ih drobi i sl. ima ih bar 10-ak.) Ono sto je ostalo tj. proslo kroz sita, to nisam rekao kod odvajanja granula, ide ponovo na mesanje i presu pa ponovo na mlin i sita. U takvoj "granuli" retko kada imate potreban odnos hraniva.Naravno potrebno je i da se otprasi. Ova tehnologija se koristila u Nemackoj, nekada, ali sada ne znam da li je ima. Ako je i neko koristi, napolju za sada znam Italijani, sigurno da ne prodaju kod njihovih paora ova mineralna hraniva. Jednostavno, imamo na trzistu mesana, kompaktna i kompleksna mineralna hraniva. Ovo nije prava podela vec podela po tome sta Vam se nudi. O podelama koga interesuje postavicu prezentaciju pa citanje sleduje.

Pozdrav svima.

Garisa - Bogdan Garalejic, PSS APV OJ Institut TAMIS, PA.
 
Sto se tice fertila kad god mogu da ih izbegnem ucinim to. Jesenas sam bacao MAP i nismo se videli sa lenije ni ja ni traktor od prasine valda je jedno 30% odneo vetar.

Neznam kako je bilo predhodnih godina ali ove godine Fertilov MAP za svaku pohvalu ::svaka cast::::svaka cast::::svaka cast:: nema ni trunke prašine a i granulacija je fina bez ijende grudve.
 
fertil ne pravi map već ga prepakuje u BP.Sigurno je uvozna roba dobra pa je tako i fertil na dobrom glasu...
 
Prosle jeseni sam bacao njihve 15:15:15 ,mislim da necu vise nikad.
Toliko je prasilo da mi tri dana posle bilo muka,a o traktoru da ne pricam, beo skroz...Sama prasina i ljuspice nepravilnog oblika koje kad udju u rasipac takodje postaju prasina. Vise sam djubrio komsijske njive nego svoje ::jako_besan::
 
Razbacivao sam ovih dana fertilov MAP ,pakovan u 25 kg ,ni grama prašine .
 
Ja nakon 4 tone trebao sam menjati reduktor na razbacivacu predve godine !Na polovinu parcele bacio sam 8:16:24 za repu,a na drugu polovinu rusku 3*16 Ne mozes uporediti koliko je bila bolja repa od ruskog djubriva !Mozda su poboljsali kvalitet,ali cesto sumnjam !
 
fertil 8 24 16 juce bacano puno prasine kao i zadnjih godina pakovanje isto 25 kg hvala bogu
 
Odustao od fertila, bas zbog toga sto je svaki put toliko prasilo da nisam video kuda vozim. Doduse nemam neki bas pouzdan ciklon za rasipanje ali opet ono je strasno bivalo... Ne sumljam u sastav ali cik da vidim neko stano djubrivo Yara,Linzer,K+S Nitrogen, da ti prodaju tako nesto. Cak ni sa Ruskim djubrivima nisam imao tih problema
 
Navodno da je Fertil samo prepakivac , i da uglavnom uvozi djubriva ali ipak mislim da to nije to i da djubriva nisu kvalitetna
Uzmimo na pr. Kutinu ili Ruska djubriva pa to je drasticna razlika ....
 
Poslednja izmena:
Bio u fabrici i pricao sa tehnologom, komponente su uvozne, kao komponente koriste MAP,DAP, UREU,AN, i kalijumova jedinacna djubriva stim sto MAP kupuju i u fabrici PRAHOVO. Ono sto ja mislim da Garisa nije rekao a to je da su se u Fertilu odlucili za kompaktirana djubriva zato sto nisu mogli da rese problem sa otpadnim vodama koje bi stvarala fabrika ako bi proizvodila kompleksna djubriva(naravno, to je samo njihovo opravdanje). Takodje sto mislim da Garisa nije rekao a to je da granule idu u jedan bubanj , koji zaobljava ostre ivice, taj bubanj je u dosta slucajeva i kriv za prasinu.
 
Evo par slika iz Fertila , ja sam autor :)

2qk0807.jpg

vmzx4g.jpg

bj5tzr.jpg
 
Nazad
Vrh