Brusnica

torpedo je napisao(la):
Pitao i rekoše mi 600 dinara borovnica i brusnica, nisam pitao za 1500 kom. Imaš telefon na sajtu pa nazovi. Pozz!
Ljudi ma kakvih 600din, na veliko ide 3 E po komadu , ja sam kod mene u poljo apoteci uzeo u martu mesecu dve sadnice po ceni od 370din kom. , a tačno se sećam da je neki kod Zaharija pričao da prodaje po 3 E. :cao:
 
Pre no što se zaletite u te brusnice. Pogledajte malo po netu kako to rade u USA ( mislim prvenstveno na berbu). Pa će vam sve biti dosta jasnije.

Bežite od onoga što vam stara komunjara zaharijepreporučuje sa B92!
:ppozdrav:
 
Meni su dostupne sadnice americke brusnice. Postoji li neka razlika u odnosu na ovu obicnu, evropsku?
 
Brusnice Nenada Sinadinovica uzgajivaca iz Leskovca u rodu

2132j5i.jpg


fyo0vq.jpg


29g1xer.jpg
 
Zdravo. Americka nisko puzajuca brusnica moze da naraste i do dva metra ,mislim na lastare koji se pruzaju po zemlji. Nije tacno da voli mocvarno zemljiste . Voli izrazito kiselo a to je kompost od trulog lisca -konjskog djubriva - i trulih iglica cetinara ,narocito crnog bora . Odlicno uspeva kod nas na jugu i ne mrzne . Bitno je da oko same biljke nema korova -trave jer potpomazu razvoju raznih stetnika u povrsinskom sloju zemlje sto otezava razvice biljke. Lako se razmnozava i plodonosi ali nije za industrijsku proizvodnju jer su ulaganja velika i treba mnogo vremena oko njih. Pozdrav.
Post je spojen: [time]субота, 11. септембар 2010. 06:59:39 MST[/time]
_________________________________________________
Koga zanimaju brusnice odgovaram na sva vasa pitanja na 062 1898774.
 
sinadinovicn je napisao(la):
Zdravo. Americka nisko puzajuca brusnica moze da naraste i do dva metra ,mislim na lastare koji se pruzaju po zemlji. Nije tacno da voli mocvarno zemljiste . Voli izrazito kiselo a to je kompost od trulog lisca -konjskog djubriva - i trulih iglica cetinara ,narocito crnog bora . Odlicno uspeva kod nas na jugu i ne mrzne . Bitno je da oko same biljke nema korova -trave jer potpomazu razvoju raznih stetnika u povrsinskom sloju zemlje sto otezava razvice biljke. Lako se razmnozava i plodonosi ali nije za industrijsku proizvodnju jer su ulaganja velika i treba mnogo vremena oko njih. Pozdrav.
Post je spojen: [time]субота, 11. септембар 2010. 06:59:39 MST[/time]
_________________________________________________
Koga zanimaju brusnice odgovaram na sva vasa pitanja na 062 1898774.


Pozdrav
Kakva i kolioka su Vasa iskustva sa Brusnicom.?
Koje sorte Brusnice ima u vasem rasadniku.?
Koja je sorta po Vama bolja za gajenje. ( Timocka krajna Bor)?
Koja je cena.?
Hvala
 
Vodite računa svetska cena na veliko je 2 evra za kilogram. Ulaganja i zahtevi ogromni...
 
Ne znam te podatke ali googlaj malo kako to rade u USA. Evo kako beru, tj skupljaju.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9bvr7PgfTgc[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QnGPFLJITVE[/youtube]
 
bravo-meeker cunami umalo da se zeznes,, lepo ti covek kaze sve sto se kod zaharija reklamira zaboravi.kod nas brusnica ne upseva to su naseli oni koji su uvezli sadnice pa sada placaju veliki marketing da se kurtalisu toga , znaci zaboravi mozda jedno 10 kom za sebe to je sve
 
po savetu kolge meekera izguglo sam ovo na vreme i video sta rade ozbiljni proizvodjaci tako da Srbija nema sta da trazi sa ovom vockom , ima da nabavim par sadnica cisto za svoje potrebe
 
ko ima uslove to je dobar biznis ,recimo da sam bio u svajcariji 1990 god (tek poso u srednju skolu) tamo je seljak gospodin covek . ima kome bogato da proda svoje proizvode, a mi bilo sta od proizvoda kada je normalno trziste moramo da prodamo ispod proizvodjacke cene, jer nam je narod siromasan.2000 godine sam razmisljao sta od voca da posadim na skromnoj parceli od 0.2 h , i izabrao maline , razlog toga je sto je to 95% izvozno voce koje malo malo manjka na svetskom trzistu, kvalitet nase maline je extra, pa kada strani kupac kupuje robu koja je iste cene ,a razlicitog kvaliteta izabrace kvalitetniju ,tj nasu, a s obzirom da je kod nas jeftinija radna snaga nego kod svih vecih konkurenata,nema razloga da bi taj projekat propao
 
Ako ste uspeli u uzgajanju brusnice, zbog neadekvatnog tržišta, neobaveštenosti na našem podneblju, najbolje je osušiti.
Sušena brusnica ne gubi lekovita i antibakterijska svojstva, lakše je skladištiti i distribuirati.

Obožavam sušene brusnice, lepše su mi od suvog grožda : )
 
Poslednja izmena:
Ja bih zasadio brusnicu u selu, nekoliko komada ,cisto za sebe. Moze li neko da posavetuje,koja je zgodnija za okucnicu - americka ili evropska? Vidim da treba kiselo zemljiste, na kojim nacin to da postignem? Skinem povrsinski sloj zemlje pa ga zamenim kiselim zemljistem ili kako? Svaki savet dobrodosao.
 
Nazad
Vrh