Jecam 2015-2016

Da li jecam moze da se skladisti pa da se cena cena? Ili cena je jedna od pocetak do kraja?
 
Koliko znam, on ide kao suncokret. Nema lagera i tome slično. Jedino da ga prodaješ od kuće privatnim licima i fabrikama stočne hrane.
 
Pa bas sam za fabrike stocne hrane I mislio. Nego ne znam da li znate cena kao psenici ili?
 
Ove godine nisam kupovao imao sam dovoljnog svog pa nisam pratio cenu, ali cini mi se da je bila ista kao cena psenice. A prethodnih godina kad sam kupovao cena je bila za 1-2din veca u odnosu na psenicu ako me secanje ne vara.

Kad planirate ove godine da krenete sa setvom jecma ??
 
Planirano je sejanje jedne parcele sa jecmom,u ponudi imam sorte Bosut,Bingo,Grand,NS-525.i Noniuscene su u rasponu od 37.5 do 43 za kilogram,ima u ponudi i LG sa cenom od 53 dinara za kilogram
 
Ja cu sejati Nonius i ove godine stvarno mi se dobro pokazao prethodnih godine. Nesto ce ici prva reprodukcija, a nesto cu opet semensko da obnovim. Ne planiram nista od osnovnog djubriva, jer su uglavnom parcele djubrene stajnjakom i osokom prosle godine a negde ce i sad ici osoka do pripreme za setvu.

Kad planirate da krenete sa setvom ?? Cale mi predlozio da sacekamo do 15-20 oktobra pa da posejemo i psenicu i jecam istovremeno, jer je ranija setva imala ostecenja od mraza prethodnih godina. Jedino ne znamo koliko je to zaista uticalo na prinos.
 
Ja sam sejao prosle godine nesto jecma u optimalnom roku a nesto kasnije zbog kisa. Uglavnom bolji prinosi su bili kod onog posejanog u optimalnom roku. U pitanju je bila sorta Nectaria (pivski jecam). Predsetveno 100kg 20-20-0/kj, onda analiza zemlje i u prolece po preporuci 70kg ana/kj (zbog ciljane vrednosti proteina u zrnu). Prskanje jednom protiv korova i ujedno zastita protiv bolesti falkonom+Cycocel regulator rasta. Prinos je bio oko 3t/kj pivskog jecma, koji je prodat po ceni od 21,60 din/kg. sve u svemu nije lose....
Seme za ovu godinu vec stiglo i cim vreme dozvoli krece setva.
Inace proizvodnja je ugovorena kao i ista cena od 21.60din...
 
Od dede sam nasledio 4ha zemljista, njive 3. klase recimo crnica, koje nije obradjivano 5-6 godina na kome je sad trava verovatno korov i hteo bih da se bavim poljoprivredom o kojoj ne znam nista osim sto citam ovde:osmeh:. Hteo sam da sejem lucerku, ali sam na drugoj temi dobio savet da prvo posejem jecam. Da li je izvodljivo da sad spremim njive i sejem i koji je najbolji redosled operacija? Imam imt 533, plugove, tanjiracu, drljacu, valjak, sejalicu... Sta da radim:sta:
 
Neznam ko te savetovao da sejes zitarice na ledinu,mozda negde i uspe.Neces moci da se izboris od korovi na prolece.:ppozdrav:
 
Ako ces da sejes jecam. Trebas sto pre izorati, nekih 20cm, tanjiranje, zavisi kakva ti je zemlja, jednom ili dva puta, pa drljanje, setva pa valjak. Ako ces bacati vestak, najbolje baciti pred oranje.
Posto hoces posle toga detelinu, cim skines jecam, ugaris, pa podrljas, cekas da izniknu korovi pa prskas totalom, ako posle opet iznu korovi, opet prskas totalom, pa onda malo dublje oranje I isto redosled kao sto si sejao jecam, odradis I sa lucerkom.
Ako pak uspeva kukuruz, mozes sada prskati totalom, krajem oktobra izores duboko, posejes kukuruz u prolece, pa na jesen jecam, pa trece godine lucerka.
 
Ako ces da sejes jecam. Trebas sto pre izorati, nekih 20cm, tanjiranje, zavisi kakva ti je zemlja, jednom ili dva puta, pa drljanje, setva pa valjak. Ako ces bacati vestak, najbolje baciti pred oranje.
Posto hoces posle toga detelinu, cim skines jecam, ugaris, pa podrljas, cekas da izniknu korovi pa prskas totalom, ako posle opet iznu korovi, opet prskas totalom, pa onda malo dublje oranje I isto redosled kao sto si sejao jecam, odradis I sa lucerkom.
Ako pak uspeva kukuruz, mozes sada prskati totalom, krajem oktobra izores duboko, posejes kukuruz u prolece, pa na jesen jecam, pa trece godine lucerka.
Na koji nacin se vrsi setva recimo razmak i dubina ili to zavisi od sorte i koju sortu recimo da sejem? Da li je recimo ok jedan dan oranje, sutra drljanje i tanjiranje i treceg dana setva i valjak?
 
Podesis sejalicu na 200kg semena jecma I sejes. Mozes takav redosled da uradis sa oranjem, tanjiranje, setvom.
 
Nazad
Vrh