Čudno

kod edemske bolesti se neuroloski simptomi javljaju usled stvaranja edema na mozu kao i u ostalim delovima tela (donji zid stomaka, ocni kapci, ispod koze na glavi kao i u zidu creva i mezenterijumu).
Uzrocnik ove bolesi je E.coli, soj koji proizvodi Shiga-like toxin. Ovo oko restriktivne ishrane po zalucivanj je ispravno a bitno je zbog toga sto se velika kolicina hrane ne moze u zeludcu dovoljno zakiseliti do te mere da se bakterije neutralisu koje se kasnije u tankom crevu brzo razmnozavaju.
 
Pozdrav kolege. Imam, bar ja mislim, slican problem sa prasicima. Da napomenem da sam pocetnik u cuvanju prasulja, ali volim da cujem misljenja iskusnih i da ih prema svojim mogucnostima i primenim. Trenutno imam dve prasulje i kod obe se javio isti problem. Kada se prasici oprase cetvrtog dana im dajem gvozdje i secem zube. Posle desetog dana pocinjem da im dajem predstarter, prvih nekoliko dana mozda jednu saku na deset prasica ( toliko hoce da pojedu ). Dajem 10 kg predstartera po leglu. Kada to pojedu dajem im uz sisanje i starter za prasice koja sisaju. Prasice odbijam 35-og dana. Tada im preventivno dam " kaodiar - s " protiv proliva. Osam do deset dana po odbicu nema nikakvih problema, a prasice je milina gledati, ali... onda pocinju problemi. Prasici prvo spuste repove, nisu onako uvrteni ( pojedini ne svi ), spuste i usi, ne idu im onako napred, jednostavno padnu. Prasici i dalje jedu bez problema ali posle dan - dva pocinju da se teturaju ili kad hodaju idu malo u stranu. Ne idu pravo. Ako ne preduzmem nista oboleli prasici posle tri - cetiri dana padnu skroz i ne mogu da ustanu. Nije im problem snaga vec po mom misljenju kao da nemaju ravnotezu. Zvao sam veterinara kaze nema tu pomoci, to je od jake hrane i savetuje mi da im dajem samo trice. Istina kada sam im davao samo njega prasad je izgledala bolje ali mrsavila. Treba napomenuti da nisu imala temperaturu niti proliv. Moje pitanje, da li je to ta edemska bolest ili je nesto drugo? Ako jeste kako da je sprecim a da ne dajem slaba hraniva prasicima ili tako moram? Ako je neko imao takva iskustva molim za savet, jer zao mi kada bacim prase koje je crklo odmah po prasenju ( tesko pola kile ) a kamo li prase od 10 - 12 kg. O gubitcima da i ne govorim.
Izvinjavam se na dugackom pitanju, ali bolje da vam sto jasnije predstavim problem. Hvala unapred i nadam se brzim odgovorima.
 
mi smo jako puno imali problema sa edemskom bolesti kada za tov kupujemo prasad od ljudi koji ne hrane kako valja nego slabo jedu, i kad poscnu jesti onda padaju ko muve. to kod tebe je cist primer toga. ja sam to resio sto sam poceo uzimat prasad kod coveka gde prasici uvek mogu uz krmacu jesti, a krmaca dobija kvalitetnu hranu, tako da oni pod krmacom naviknu na konc. i kada dodju u tov onda lapo jedu, nisu halavi ko da nisu nikad jeli i ne dolazi do prejedanja. neznam sta da ti kazem jedino da im dajes odmerene obroke, da nebi mogli da se prejedaju mozes 3-4 puta da podelis dnevnu kolicinu, ali gledaj da im to bacis na suv i cist deo obora jer ako je mala hranilica onda mogu da si polome noge kad navale. i postepeno povecavaj kolicinu... nadam se da ce ti pomoci.
 
Prasad,kad počnete hraniti koncentrovanom hranom treba uobročiti i davati im 4% hrane od njihove težine dnevno,tada ne bi trebalo da bude problema sa edemskom bolesti.Takođe im se može dodavati u hranu nešto protiv edema ali isključivo preventivno,kad obole onda je već kasno.Može se davati mravlja kiselina mada ja sam zadovoljniji sa Mivita preparatom protiv edema.Znači 4% hrane od njihove težine dnevno i onda posle nekoliko dana polako povećavati dozu hrane.Ja im dajem dnevnu dozu hrane tako što podelim u dva obroka ujutru i uveče.
 
Ja dajem jos dok sisaju predstarter po volji pa tako i menjam koncentrat postepeno pola pola i uvek po volji ,i kasnije ja kad mesam nikad punu dozu sojine sacme,malo smanjim,kad se useru (i bolje to nego edemska) prosejem ugalj i bacim im prasinu neka biraju,ako ne stane onda enrocin.
 
Kod mene predstarter pod krmačom,starter posle 15-grover sve pune hranilice i voda konstantno sadašnja tura 24,26 XI biće im 2 meseca već ima dosta 20-24 kg
 
Nazad
Vrh