Čudno

srculence84

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Feb 2010
Poruka
18
Lokacija
krusevac
prase se cudno ponasa okrece se u krug , jel neko zna mozda sta je u pitanju?
 
Odg: cudno

Najbolje odmah pozvati veterinara.Ako je u pitanju edemska bolest klinička slika izgleda ovako: primećujemo gubitak apetita,grčenje muskalature,nekoordinisani pokreti uz potpuno gubljenje osećaja ravnoteže,prase se tetura,pada na stranu,vesla nogama i nastaje paraliza prednjih i zadnjih ekstremiteta.Karakterističan je otok očnih kapaka,rila i ušiju.Životinja posle nekoliko ovakvih napada,obično 24-36 sati od pojave kliničkih simptoma ugine.Ako se reaguje na vreme može doći do izlečenja,a ako se zakasnilo nož u ruke.
 
Odg: cudno

ma ima ga oko 20 kg napreduje jede sve ok ali kad ih hranim ono se okrece i tako svremena na vreme....
 
Odg: cudno

moguce i da se prejelo, ako ga zakoljes videces da su mu creva
napola prazna ako vec nije kasno. noz leci sve ( sala( poz. :cao:
 
Odg: cudno

Danas posmatram moju prasad ,bacim im slamu a njh nekoliko poceli da se vrte ko poludili,ustvari su se igrali,retko mi je to radio pojedinac,ali sta znas

Sad ozbiljno,mozda je to prase sao veselo u nekoj vecoj meri :sta: Pa ti deluje nenormalno :haha: :haha:
 
pozdrav!moram da se pozalim i mene je mucio nedavno taj problem. gagi77 te simptome koje navodis bas to im se desavalo.jel to trovanje hranom?kakva je ustvari razlika izmedju mozdanog udara i edema?pojasni mi,ja sam mislio da je to jedno isto,moze li edem da se leci?.nedavno mi je uginulo 8kom,veterinar mi rekao da sam ih preforsirao sojom,jedva sam spasao ostale.
 
Pozdrav Ristin.Da, edemska bolest je trovanje hranom.Što se tiče moždanog udara nisam imao prilike da vidim tako da ne bih mogao da ti kažem razliku.Edemska bolest se može lečiti ako se na vreme pozove veterinar,ali najbolja je preventiva.Edemska bolest se javlja kod najnaprednijih prasadi u zapatu koja ranije pokazuju simptome bolesti ili uginu.to je usko povezano sa halapljivošću i uzimanjem većih količina koncentrovane hrane i time uslovljavaju poremećaje u digestivnom traktu.Ako prase u dojnom periodu ne pojede oko 3 kg predstarter smeše da bi se na taj način stimulisao razvoj fermetativnog sistema ,onda takvo prase ako se ne sprovede restriktivna ishrana u odgajivalištu uzima više hrane nego što creva mogu da svare,pa produkti nesvarene hrane predstavljaju hranljivu podlogu za razvoj serotipova E. coli hemoliticus.Ove bakterije se naglo razmnožavaju i proizvode toksine koji dolaskom u cirkulaciju oštećuju zidove kapilara ,usled čega dolazi do izlaska tečnosti i stvaranja edema na određenim delovima tela.Edemska bolest se najčešće javlja u periodu od 10 do 15 dana po zalučenju,kada deluju mnogi stresogeni faktori (promena hrane,ambijenta itd).Prvih 10 dana po zalučenju ili kod kupovine prasadi sa strane OBAVEZNO ići na restriktivnu ishranu.U hranu obavezno ubaciti antibiotike,sulfopreparate itd. koji efikasno deluju na E. coli.Ja koristim Neosulfox p (zamena za Galofak 200),dajem ga i krmačama na 5 dana pre i posle prašenja u hranu,a takođe dajem i konzumni šećer 300 gr 5 dana pre i posle prašenja. :ppozdrav:
 
gagi77.vidi se da si dobro potkovan iskustvom i znanjem.ovo sto si mi rekao ce mi jako znaciti.samo mi reci zasto secer,zbog proliva prasica ili neceg drugog?ocekujem prasenje nazimice za 20ak dana pa cu primeniti tvoje savete.pozdrav!
 
Ako te ne mrzi pogledaj temu "prašenje kramača" na 16-oj strani, pri kraju ćeš naći odgovor.Ako budeš koristio na 5 dana pre i posle prašenja krmače Neosulfox p i šećer podeli to u dve doze (jutro-veče).Neosulfox p se daje 1 gr na 4 kg telesne mase(dnevno).Jedna kesa od 500 gr košta oko 500 din. :cao:
 
Nazad
Vrh