Valjanje zemljišta

S3RiOUS

Član
Učlanjen(a)
3 Feb 2008
Poruka
270
Lokacija
Novi Karlovci
Da li vi ljudi znate koliko je vazno povaljati zemlju posle setve zita. Cilj je sabiti zemlju tj. da seme celom svojom povrsinom bude u dodiru sa zemljom da bi sigurno klijalo. Kod nas u selu nema mnogo valjaka, mada ove godine nije bilo potrebe za njim ali sam ja za svaki slucaj odradio i taj deo posla. Mogu vam reci zito mi nikad nije bilo lepse niti ujednacenije. Doneo sam odluku o kojoj bi i vi trebali razmisliti a to je da treba valjati i kukuruz kako zbog boljeg prijanjanja zrna tako i zbog boljeg razlaganja dubinskih herbicida. Prilozicu vam par crteza valjka kojeg sam ja konstruisao i napravio pa da vidite.

Sutra cu da ga slikam pa cete videti uzivo.

valjak1.jpeg


valjak%20za%20zemlju.jpeg


valjak%20za%20zemlju%202.jpeg
 
Moram reci da sam ja sa valjkom do sada radio samo posle sejanja deteline. Ali ovo sto si ti rekao deluje mi logicno, pa cu se jos raspitati.

:D
 
U potpunosti se slažem za valjanje, samo kod mene niko nema valjak.........
 
Nije los ni ovaj tvoj valjak, ali ima jednu manu ne kopira zemljiste. Mozda si primetio da na mom valjku postoje dve stranice koje kopiraju teren tj pomera se gore-dole u zavisnosti od samog terena i jedna fiksna koja pokriva ceo trag tockova. Na primer imas veliki razor u sredini njive tvoj valjak ce dodirivati samo sa strane dok ce u sredini ostati ne povaljano . Svaka cast za trud bice od tebe neki majstor. Zaboravih da ga slikam ali sutra stizu fotke sigurno.
 
Ma bolje i tako nego nikako. bojance, jesu li punjeni valjci-bojleri nečim?
 
Napunio sam valjak odnosno bojlere sitnim peskom jer je bio isuvise lak.
A sto se tice pracenja terena pa on ima zahvat samo da pokrije tockove. Da je veci onda bi moralo drugacije ovako radi dobro.
 
Pune se preradjenim uljem tezak je oko 500 kg, taman za IMT 549. Malo ima muke dok se ne podignu pole ali dvojica i to rese.
 
za žito su sigurno bolji.žito je trava. a trava vole kiseonik u zoni korenovog sitema.ne vole zdudanu zemlju.kembridž valjci - rekla bi braća rvati - prorahljuju tlo.
 
Mislim da gresis, biljci je pored kiseonika vazna i vlaga, e glatki valjci tome sluze. seme ti nece klijati bez vode, a vazduha ima i u dzaku pa opet ne klija. Zakljuci sam. Ne kazem ja da i ta vrsta valjaka ne valja, ali glatki je mnogo bolji.
 
Moja iskustva su drugačija.
U proleće na primer kada poseješ, ako je zemljište sitno kao prašina onda glatki valjak pravi ravnu "pistu"pa ako padne obilnija kiša stvori se pokorica koju usev ne može da probije.Kembridž valjak ne ravna tako površinu zemlje već je više sabija pa samim time ceme ima bolji kontakt sa zemljom.
Ja već godinama sve useve valjam kembridžom.Bolje je (jednačije) nicanje,u predhodnim godinama zbog suše pokazalo se kao neophodna mera za očuvanje i to malo vlage što je bilo u zemljištu.
Za žito na primer kada se poseje ima malo grudava.Ako je na džombištu ima malo više grudava.Sa kembridžom se grudve lako mrve.
Kembridž valjak je po sebi tosta težak pa nema potrebe da se dodaje teret.
Uslikaću valjak sa kojim ja radim pa ću vam pokazati.Ja sam sa njim izuzetno zadovoljan.
 
Ma ok, ti si zadovoljan tim a ja ovim. Uglavnom oba odradjuju posao. Pravo da ti kazem ja sam na ugari prosao setvospremacem znaci to je do jaja mekano i preko toga predjem valjkom, nema on toliko veliku tezinu da bi asvaltirao njivu a posle su padali pljuskovi i korica nije bila tako debela da je nije mogla probiti ni jedna biljka, jer koricu stvara gornji sloj zemlje koji je rastresit a posto je povaljano znaci zemlja je sabijena i nema toliko sanse da zabetonira kora. Veruj mi licno sam se uverio.
 
Nazad
Vrh