Analiza zemljišta

laki5yu

Član
Učlanjen(a)
13 Okt 2009
Poruka
60
Lokacija
Kragujevac
Ukratko posedujem sljivik star desetak godina u okolini Kragujevca. Pomenuti sljivik nije zatravljen vec se redovno frezira. Ono sto me interesuje je koje analize zemlje bi trebalo da uredim. Konkretno koji su to elementi ili jedinjenja ciji bi sadrzaj u zemljistu trebalo da se utvrdi kako bi na osnovu toga mogao adekvatno da nadjubrim vocnjak. Zanima me i koja je adekvatna laboratorija koja bi ove analize mogla da izvrsi. Naravno u Kragujevcu ili najbiza njemu. Ako znate cene ovih analiza bilo bi dobro da i to kazete.

Jos da dodam da sam prethodnih godina uglavnom djubrio u jesen sa 350kg/h NPK 8:16:24, 10:20:30 ili nesto slicno a u maju sam prihranjivao sa KAN-om u zavisnosti od roda vise ili manje i nisam zadovoljan sa rodom

Toliko za sada
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Hvala Nebojsa
Koliko sam shvatio parametri koji se ispituju su isti nezavisno od biljke koju gajis na njivi (vocnjak ili na pr. psenica). Da li sam u pravu?
Jos nesto, u prethodnom postu nisam pomenuo da sa analizu zemlje na ovoj parceli radio pre 5 ili 6 godina. Tada je analiza uradjena na institutu za strna zita i radila ju je osoba koja je strucnjak za pomenute kulture ali ne i za voce. Iz tog razloga sam i bio skeptik da li su nadjeni parametri dovoljni za savet o djubrenju voca, sto je naglasila i osoba koja je radila analize. Koliko mogu da se setim odradjeno je upravo ono sto je i Nebojsa napisao i jos plus sadrzaj aluminijuma. Nacicu te papira pa cu sutra da ih postujem. U svakom slucaju vreme je da radim ponovo analizu. Pomenuti institut je trenutno u velikoj finansijskoj krizi tako da nisam siguran da oni upste vise i rade analize, a ako i rade neznam kojiko bi dobijeni podaci bili pouzdani, pa je to razlog zbog kojeg sam trazio preporuku za laboratoriju.
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Kao sto sam juce obecaoeEvo i rezultata analize od pre nekoliko godina
P2o5 8.3, N 0.17%, humus 2.5 Ph: H2O 5.56 kcl 4.26
Kao sto sam mogao da vidim iz nekih durgis postova ovoj analizi nedostaje podatak o sadrzaju kalijuma.
Ajd neko da prokomentarise ove rezultate ako ga ne mrzi.
Inace sto se tice ovogodisnje analize, proverio sam u poljoprivrednoj stanici rade to i besplatno je za registrovana domacinstva, ali je problem sa vremenom jer imaju veliku guzvu.
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Kod nas je analiza besplatna za sve. Što se tiče rezultata dosta nizak nivo fosfora. Što se tiče Ph on je nešto niži ali neznam koji je idealan za šljivu, obično treba da bude kisela sredina sad koliko neznam. Što se tiče kalijuma on se postepeno oslobađa iz minerala gline pa nemora značiti da je toliko nizak kao kod fosfora.
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Hvala Nebojsi na komentaru!
Sada sam video da sam zaboravio da napisem sadrzaj aluminijuma. Znaci prilikom iste analize bilo je 6 jedinica (istih onih ako kod fosfora). Ono sto sam cuo to je da aluminijum moze biti stetan na dva nacina i to: direktno svojim uticajem na biljku, ali i indirektno tako sto je antagonist nekim drugim potrebnim elementima (koji su ovi elementi neznam). Toliko.
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

laki5yu je napisao(la):
Inace sto se tice ovogodisnje analize, proverio sam u poljoprivrednoj stanici rade to i besplatno je za registrovana domacinstva, ali je problem sa vremenom jer imaju veliku guzvu.
ne nasedaj na te priče. nije problem vreme nego pare. dakle oni rade analize a država im to plaća. država nije baš redovan platiša a hemikalije i analiza koštaju.dakle, ne smeju da kažu "neću" ali "gužva je" može da prođe. samo ti uzorkuj i odnesi..a oni "kad stignu" nek urade...
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

tarana je napisao(la):
ne nasedaj na te priče. nije problem vreme nego pare. dakle oni rade analize a država im to plaća. država nije baš redovan platiša a hemikalije i analiza koštaju.dakle, ne smeju da kažu "neću" ali "gužva je" može da prođe. samo ti uzorkuj i odnesi..a oni "kad stignu" nek urade...
Bez obzira na razloge, tako sam i planirao
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Ja sam analizu zemljista placao 3000din bas u KG pre 15 dana. Gde se to moze uraditi besplatno?
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Analiza bi trebalo da bude besplatna u poljoprivrednim stanicama a njima ministarstvo refundira troškove. Ne znam gde si ti radio ali meni nisu tražili ništa od papira ni izvod iz katastra ni registraciju gazdinstva, ništa, samo ime i prezime i adresu gde da pošalju rezultate.
Jesi li dobio neki račun ili priznanicu?
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Ja sam analizu uradio u polj stanici u NS na klisi ispod kanalskog mosta. Potrebno je popuniti jedan zahtev imati registrovano gazdinstvo, treba BPG i katastarski broj parcele tj. njive. Urade analizu i preporuku djubrenja za 7 dana posalju postom rezultat, dinara 0,00
 
Odg: Analiza zemlje. Kako i gde?

Analiza je besplatna u Institutu Petar Drezgić u Sremskoj Mitrovici.
 
Pozdrav svim članovima!Bavim se povrtarstvom već desetak godina pa sam hteo da zasadim nešto voća(kruške 50ari i trešnje isto toliko).Zanima me gde bih mogao da uradim najpovoljnije analizu zemljišta?Pošto imam dosta uzoraka naravno da me zanima i cena
 
Odg: analiza zemljišta

pozdrav svima .Zovem se Zoran i bavim se povrtarstvom (plastenici i otvoreno polje).U ovom forumu sam našao dosta toga što me zanima pa sam rešio da vam se pridružim.Živim u Ugrinovcima kod Zemuna.Interesujeme da li iko ima informaciju o novoj sorti kruške Carmen bio bih mu zahvalan .Pozdrav svima
 
Odg: analiza zemljišta

Pros'o voz ove godine,
surcinci radili besplatene analize.

Pozovi Institut za zemljiste, mislim da nisu skupi

++ 38 111 2667199
 
Analiza zemljista

Planiram na jesen sadnju novog vocnjaka sljive, lepotica i rodna, oko 170 sadnica. Izvrsio sam analizu zemljista i dobio sledece rezultate:

dubina 0-30cm : pH 7,92(H2O) i 7,23 (KCI)
CaCO3 2,96%
humus 3,28%
P2O5 16,6 mg/100g
K2O 27,7 mg/100g

dubina 30-60cm : pH 8,44(H2O) i 7,71 (KCI)
CaCO3 17,13%
humus 2,08%
P2O5 5,6 mg/100g
K2O 13,7 mg/100g
Preporuka djubrenja dobijena od savetodavne sluzbe: stanjak 50 t/ha ; N-140 t/ha ; P2O5-110 t/ha ; K2O-110 t/ha

Ima li neko jos neki savet ili sugestiju?
 
Nazad
Vrh