Divlja Kupina

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.751
Lokacija
jagodina
Evo već tri godine zaredom u ovom periodu berem divlje kupine za slatko i džem...Našao sam par žbunova sa izuzetno krupnim plodovima ( pa skoro kao i pitome)...jedan je na međi između dva bivša vinograda...od kojih je jedan zarastao , a druga parcela je iskrčena i neko vreme je sađeno nešto drugo, a zadnjih par godina i ona zapuštena....
Ovaj žbunredovno rađa...naberem oko 4-5 kg oko te međe...gde mogu da priđem..
Da li je moguće da se ta biljka raširila od nekadašnje pitome kupine?
I da li mogu presaditi tu biljku negde bliže mojoj parceli...šta ja znam ...ivica vinograda recimo...?
Da li mogu od reznice ili moram vaditi sa korenom deo biljke?
A nisam video da se vrh, kao kod pitome, savio i u dodiru sa zemljom pustio žilice...I da li da joj pomognem u tom smislu?
Molim za savet, jer su ove divlje kupine stvarno jako krupne...
 
Сад не радиш ништа осим да обереш плод.Кад добро ојесени и престане вегетација погодним алатом орежи биљку на 15-20 см изнад тла.Опкопај биљку и извади је са бусеном и пресади у унапред припремљену садну јаму где желиш.Око биљке настри полузрели компост и чекај пролеће.
Ову биљку можеш да лако размножиш и ваздушним полегањем.
 
Znači predlažeš mi da celu biljku presadim...priznajem palo mi je na pamet...ali sam odmah u mislima odbacio...
A znaš zašto? Zato što su to ogromni grmovi...oni "prutevi" su dugi preko 5-6 metara i izlaze iz vrzine gde su umešane i gloginje i pasji dren i bagren...Pa dobro nije nemoguće...što kažeš .....ako ćeš biljku...onda se pomuči malo...U pravu si!
Ali ipak ću morati već sad da prodrem u to vrzino kolo da vidim odakle dolaze oni najkrupniji plodovi i da obeležim.....jer ima tu više žbunova...
Ja sam mislio da idem da zakopam plitko, neki od vrhova da pusti žilice, do jeseni...ili možda od reznica...ali dobro prihvatam...
Hvala ti!!!
 
Možda može i da se izvadi samo deo toga, pa da se presadi.
 
Ja mislim da je društvo još na odmorima ...tako da ove moje dileme ostaju otvorene...videćemo...
Danas sam, posle posla u vinogradu, išao da tražim i berem još divljih kupina...ali nisam našao tako izdašni žbun i krupne kupine ...a i nabrao sam jako malo ( oko polovine flaše) a prešao dosta prostora...vrzina, trnja i travuljačine preko glave...
 
Ko je pokušavao da se reši divlje kupine zna da je to gotovo nemoguć posao :osmeh:
Primetio sam da kada kosim kupinu i ako ne pokupim sve često se prime takve reznice. Tako da sam siguran da je samo polaganje na zemlju dovolojno da se ozili i da tu novu sadnicu na prolece preneseš na željeno mesto.
Ja ih berem za slatko (najbolje na svetu) a ove sam hteo da od njih pokušam napraviti kupinovo vino. Mada zbog suše su i ako ih ima dosta sitne.
 
Некултивисане или дивље купине имају с економске позиције високо место јер су веома исплативе за гајење.Роде мање од култивисаних али им је цена у продаји виша па се дође на скоро исто.Имају и трње па је то што многе одбија од гајења истих.Немају скоро никаквих наметника и болештина па има и мање трошка у нези и заштити.Ако се гаје у плантажном виду морају се ђубрити,појити водом,орезивати.Биљни остаци су погодни за ложење и за роштиљ.Од зелених резница се прави компостни чај који се меша с копривом и хајдучком травом.Трње у ватри уме и да не изгори сасвим па на то обратите шажњу.
С медицинског становишта корисније су далеко више него њене култивисане рођаке .
 
Hvala Deda Lala...ne nisam mislio da ja to "gajim" nego pored moje parcele ima svakojakog rastinja...pa planiram da presadim tu krupnu divlju kupinu...čisto da mi bude bliže...E , sad, ne znam da li će presađivanjem ona izgubiti te svoje karakteristike...ko zna koliko dubok koren ona ima na tom mestu i odakle crpi tu snagu...
 
Siguran sam da presadjivanjem nece nista izgubiti. A sto se tice korena,mislim da je to biljka sa najduzim korenom u odnosu na stablo. Kod mene po medjama koren se prostirao i preko 30 metara gde su izbijale nove sadnice.
 
Zna li neko da li postoji na našim prostorima možda organizovan otkup divlje kupine ? Verujem da bi proizvodi napravljeni isključivo od nje našli brzo put do kupaca.
 
Nazad
Vrh