Pomotehnika u vocnjaku

Hvala prijatelju, pokusacu da to nadjem pa da malo prelistam :ppozdrav:
 
@Conferans
Kako cackalice stoje kada duva vetar? Ja sam danas malo usmeravao grane po tvom sistemu sa cakalicama za tanje grane a za malo deblje sam koristio stapice.
Ovo u vezi zasecanja iznad pupoljka je stvarno zanimljivo ::svaka cast:: Imam dosta vocki sa bezveze rasporedjenim granama i samo te grane teraju a nikako da poteraju nove iz nekog drugog pupoljka. Sta je bolje, sada ili na leto to uraditi?
 
ilijat je napisao(la):
@Conferans
Kako cackalice stoje kada duva vetar? Ja sam danas malo usmeravao grane po tvom sistemu sa cakalicama za tanje grane a za malo deblje sam koristio stapice.
Ovo u vezi zasecanja iznad pupoljka je stvarno zanimljivo ::svaka cast:: Imam dosta vocki sa bezveze rasporedjenim granama i samo te grane teraju a nikako da poteraju nove iz nekog drugog pupoljka. Sta je bolje, sada ili na leto to uraditi?

Cackalice malo zabodes u koru tek toliko da samo probodu. I nemoj da se sekiras nece ju izbiti vjetar. Iz mog iskustva je to bolje uraditi na ljeto. Ali ako je vocnjak tvoj, znaci u njemu smijes sve probati i uraditi. Uzmi pa probaj zasjeci iznad par pupoljaka sada na 5-10 stabala, zabiljezi koja su, pa ces vidjeti kad krene vegetacija idu li mladari.Pa onda na ljeto probas na drugim stablima i vidis kad ide bolje. Ali iz iskustva, i nekom, recimo logikom, kad krene vegetacija onda bi trebalo zasijecati tj. rovasiti.

Eksperimentisite ljudi, ne mora znaciti da je sve sto pise u knjigama 100% tacno i ispravno :D
 
Da malo pomognem.
Rovašenje i prstenovanje su dvije različite stvari u pomotehnici. Rovašenje se najčešće izvodi na starijim dijelovima stabla, provodnici, skeletnim i poluskeletnim granama mlađih stabala u slučaju kada je obrastanje slabo. Izvodi se u zoni koja je ogoljena neposredno iznad spavajućeg pupoljka ili prirasta slabije snage rasta ako nama treba jači prirast na tom mjestu u cilju stimulisanja vegetativnog porasta i dobijanja boljeg obrastanja. To je lokalni zahvatkoji djeluje samo na spavajući pupoljak ili prirast iznad koga je urađeno rovašenje.Izvodi se zasijecanjem kore drveta iznad pupoljka neposredno pred kretanje vegetacije - tada se ostvaruje najbolji efekat. Laički rečeno presijecamo put hrani koja ide od korijena i ona ostaje u zoni spavajućeg pupoljka zbog čega se on aktivira. Karakteristično je da se koristi u uzgoju jabuke gloster, greni smit...
Samo se malo zasiječe iznad pupoljka ili prirasta.
Prstenovanje je sasvim nešto drugo. :ppozdrav:
 
Prstenovanje se izvodi samo na tkivu kore grane. Cilj prstenovanja je zadržavanje asimilata koji odlaze u niže dijelove stabla i korijen što dovodi do bolje ishrane obrastajućih prirasta na grani radi stimulacije rodnosti, krupnoće ploda... Izvodi se u prvom dijelu vegetacij kada nastupa descedentni tok materije tj. kada sokovi počinju da se kreću dole. Vrši se kružno isijecanje kore u baznom dijelu grane u vidu prstena debljine 0,5cm. N e treba da bude uže jer nema efekta, brzo zaraste. Bolje je isjeći spiralno, da se krajevi ne spajaju, nego kružno što je rizičnije zbog oštećenja kore.
Može se postići isti efekat i postavljanjem rodnog pojasa na grani ili deblu, zateže se žica oko grane i ona se blag o usiječe u tkivo. Manje rizično od isjecanja kore. Za deblo se koristi i elastični lim.

A ima i paranje kore kada sekundarno debljanje debla ne prati razvoj krošnje i stabla u cjelini.Zapara se kora kalemarskim nožem dužine 25 - 30cm :cao:
 
Conferans je napisao(la):
Fotografije kolega, fotografije. :osmeh: Znamo i mi prepisati iz knjige :osmeh:
Tako je kolega ,trebaju konkretni primjeri ,danas svatko ima fotoaparat ili mobitel pa ljepo uslika i stavi na forum i onda objasni ,sve ljepo piše u knjizi,svi možemo pročitati ,ali bez slike ništa.
Usput te operacije nisu baš djelotvorne za koštičavo voće,jer ono nevoli baš oštećivanje kore,jer tu zna smoliti i biti izvor zaraze
 
Jes, sada ću ja ovaj vikend ići u svoj voćnjak da slikam. Neću ovaj vikend da radim ništa, ali baš ništa. Odmaram se od svih radova i naklapam sa Vama. :ppozdrav:
A i kada odem obično zaboravim ponijeti fotoaparat, a mobitel neću da nosim u voćnjak. NEMA, ne postojim :spavam: Uživam u orezivanju voćkica i trenutno liječim prst :zli: voćarske makaze ne idu između nokta i prsta. :cao:

Post je spojen: [time]недеља, 07. март 2010. 07:56:32 MST[/time]
_________________________________________________
Nije da reklamiram, ali na www.agroklub.com/vocarstvo/rezidba-u-vocarstvu/2515/ možete preuzeti tekst o rezidbi
 
A da li si nešto radio sa tom jabukom, rezao ili je puštena samo tako da raste?
 
Rezana je po sadnji na 70-80 cm, letos su vezivane bocne grane za zicu i stavljane cackalice kako bi se povecao ugao i ovog proleca sam skidao grane koje mi ne idu u red, i visak neki koji ide uspravno. E, sad provodnice su razlicite duzine pa me zanima da li sve da kratim ili samo one koje su bas visoko izrasle npr 80-100cm ? :cool:
 
A zasto su izrasle 80-100 cm? Zasto nisi pinsirao? Moras da ih prikratis inace ce samo da ti ide bezveze u visinu i pitanje kada ces dobiti grane da valjaju! Ma cekam samo da pocne sezona da krenu mladari da vam pokazem kako se to radi. Bice slika obecavam!
 
To je porasla kruska viljamovka i santa marija, (ja sam pogresno postavio pitanje samo za jabuku), jer su one letos stagnirale od suse, pa su , kad su pocele kise, naglo izbujale. Na koliko bi trbalo da ih kratim?
Kod jabuka mii je provodnica 50-60cm (sorte zlatni delises, jonagored, red chiefe).
Jos jedno pitanje, izvinjavam se ako sam dosadan, koliko smem rodnih pupoljaka da ostavim? sadjeno jesen 2008.
Hvala na pomoci.
 
Ako na provodnici nemas ozbiljnih razbudjenih pupoljaka prikrati ih na 40-ak cm od razgranjenja poslednjeg. Pupoljaka mozes da ostavis sve koliko god imas samo ces morati da ih posle proredis posle junskog opadanja. Da poskidas visak ploda. Ako ostavis previse plodova na njoj, prerodice i neces imati na godinu nista.
 
@conferans

sto posle junskog opadanja, a ne ranije nakom zametanja, slicno kao kod jabuke?
 
Jesenas sam sadio viljamovke i ovih dana sam pomocu cackalica menjao uglove rasta i to je ok. Interesuje me da li sada da odstranjujem konkurente provodnici i ako ne sad kad?
 
Sad, nego kada, prvu i eventualno drugu otkines koja je krenula ispod provodnice. Ako imas grancicu koja je bitno bolja od provodnice i ide vertikalno, vrati je do nje. Ali samo ako je puno bolja.
 
E pa i ja sam tako mislio al ko velim bolje da pitam kad otkinem nema nazad, jel da secem makazama il da otkinem rukom, mislim ima li neke razlike?
Post je spojen: [time]1272904301[/time]
_________________________________________________
Eh da takodje htedoh da pitam zna li ima li gde da se nabave hardijeva maslovka i drustvenka?
 
Nazad
Vrh