Vertical tillage - obrada bez prevrtanja

Nemoj zaboraviti odakle potiče kukuruz...tako da nije čudo za vrhunske prinose
Mislim da im to i jedino ide na ruku mada tamo gde rade suvo ratarenje bez navodnjavanja da su sa prinosom ko i mi mozda cak i slabiji ali njih vadi ta dostupnost sve mehanizacije za direktnu setvu i to im je velika prednost i usteda u odnosu na nas i nas nacin obrade nekazem ja da ovo kako se kod nas radi od pamtiveka da ne valja ali sada je doslo vreme da se traze precice i ustede!

- - - - - - - - - -

Pratim i ja malo te novotarije i mislim da treba uvoditi novine ali samo one dokazane.Gledao sam gruberisanje u selu i nije mi se svidelo.To nije "podrivanje",pre bih nazvao "paranje".Slabi su to traktori a dubina je desetak cm sa razmakom između redova pa se pitam šta se tu dobije.Ako ima trave mora se i prskati,a kad se ugari na 15 cm,urade se obe faze u jednom.Jedino priznajem podrivanje koje sam imao prilike da vidim kad smo krćili deo starog voćnjaka i kad je došao buldožer sa 5 kandži i prorio zemlju na nakih 40cm.To bi trebalo raditi svakih nekoliko godina.
Ja eto imam priliku da pratim kod drugara kako oni to rade i stvarno za ovaj nacin obrade trebaju masine sa dobrom ergelom oni imaju dzoniku od 200ks i sa horsom od 3m sirine i sa neznam koliko radnih tela imao je bogami muke jesenas u gruberisanju kazu da je bilo gadno tvrdo ali oni ne odustaju i sada im je 5god kako su usli u to kolo i nemaju nameru da izlaze iz njega.Ove godine kada su vecina imali problem sa nejednakim nicanjem(i ja sam jedan od tih) kod njih je bilo savrsenstvo,a i sada im se njive bolje drze od nasih mada je jos daleko do kraja utakmice i sudija jos nije svirao kraj!Naj zalije mi je jednu njivu sto su usluzno radili nisam slikao da vidite to znaci kukuruziste posle kombajna su nekako odradili horsom i u prolece kada su posejali soju svi su se krstili znaci od kukuruzovine se nista nije videlo sto je ostalo na povrsini tu je soja nikla za medalju znaci nikad bolje i brze nicanje i do skoro je bila kondiciono bolja od okolnih soja koje su sejane na zimsko oranje i sve po PS-u!Bas cu otici do te njive da je uslikam!
 
Ne znam sad kakvi su im pojedinačno prinosi i koliko navodnjavaju
Prednost im je u odnosu na nas pored klime između ostalog i ogromne parcele i moćne mašine,tu je ušteda
 
Tomo VS ajde uslikaj tu soju, baš me interesuje. Po meni trebalo bi da bolje podnosi ovu sušu, jer ta kukuruzovina na površini dođe kao malč i sprečava isparavanje a ispod uvek ima vlage. Makar više nago na klasično rađenim njivama...
 
Posle ćeš pričati da je za rod zaslužan "vertical tillage" :osmeh:
Druze moj nemoj zaboraviti da je vrlo bitno u kakvom je stanju biljka sacekala ovu kisu, jer ako je trku dosada izgubila onda je dzaba kisa.
Takodje mnogo,mnogo zavisi i od hibrida, najbolje mi se drzi Pionner, i ZP 434,donekle NS4030 a ostali mrka kapa
Imam parcelu sa 6030 i do juce ( dok nije pala kisa) mi se cini da je biljka polako pila klip i da nije pala ova kisa mislim da bi popila klip na racun stabla a to mi se desilo one bajne mislim 2007 kad je duvao onaj vetar na 40 stepeni, sa NS 6010, biljka divna visoka,njiva cista i posle tog toplotnog udara je popila klip, klip je jednostavno nestao.
Ja nemam mocne masine i verovatno zbog toga zavisno od potrebe moram uvesti dodatnu operaciju sto i nije neka usteda ako samo gledamo troskove nafte,medjutim ja verujem u sam efekat obrade bez prevrtanja, klima se drasticno menja i vise nije takva kao pre 50 godina,moramo i mi nesto menjati u agrotehnici......
 
Neki ljudi su i dalje skepticni a nezele da pogledaju dalje od svog sela.
Ako malo prelistate strane internet stranice ali ne neke zajebancije vec pojedine strucne sluzbe koje rade ispitivanja,videcete da i oni zagovaraju neprevrtanje plastice zbog bolje zastite zemne vlage i jos mnogo stosta sto je bolje od oranja.Ali i kod njih ima godina,naprimer kao prosla kada je bilo najbolje orati jer jedino orudje za rad u jako vlaznim uslovima je plug za sad.
Po meni ipak za naseg radnog veka nece nove tehnologije doci u Srbiju bas brzo,ali na kraju ce morati kao u pojedinim delovima Amerike i Spanije gde susa odnosi erodira zemljiste do te mere da na kraju ni korovi nemogu da se uzgajaju.https://www.youtube.com/watch?v=ZZYwV3ljJ9o&index=10&list=PL94F907DE6CEBA278

Primer testiranja plugom gruberom i rednim frezama.
 
Srcastog oblika,a da pravi pluzni djon zvao bi se plug.
Nisi u pravu, od čega se pravi Đačka pašteta ? Tako se zove a nastaje pod uticajem hiljadu faktora i ne nastaje samo gaženjem nego i nepravilnim spremanjem u proleće. Ako se napravi praškasta struktura, voda je nosi u dublje slojeve i taloži kao kada zidari operu ruke i kada se to istaloži postaje tvrdo ko beton. Iskreno ja bih voleo da spremam kao vi, deluje mi jednostavnije, nema izoravanja, odoro si-nisi dovoljno i td. Ali znam da fabrikama je u interesu da furaju novu modu, da treba mnogo pada i veliki traktori. Moj drug seje sa dvesda konja i sejačicom od 60.000e i 5.000kg, sejačica ide na hidro pogon i ne može svaki traktor da je vuče. Koliko potroši u setvi kada kompozicija teži 13.000-15.000 kg, ulaganje đubriva je problem i td.
 
Ima dobrih stvari u novim načinima obrada al moje mišljenje je da je to jaaako komplikovana situacija uopšte oko obrade zemlje i poljoprivrede i nemože se ni na koji način uopšteno govoriti . Stotine i hiljade faktora , ako ništa biće nam zanimljivo.
 
To su zablude, a taj tvoj drug ima sigurno i dosta zemlje kada radi sa tako velikim masinama.Kod mene ima ljudi rade sa 150ks i dalje ugar rade sa plugovima i lupaju vreme i naftu. Jer nemaju smelosti da promene nesto sto je i njihov deda tako radio.Samo vi nastavite da se drzite starih tehnologija kao pijan plota.Posle kukajte kako vam je neisplativo da pratite zapadne seljake i kako oni rade kao i mi i imaju zaradu jer je tamo politika drugacija.Ona jeste drugacija i prati napredne i skolovane seljake,koji zele da unaprede proizvodnju a ne da oru fergusonima i da ocekuju vece prinose.
Montoja, probaj jedno 50 ari pa posle pricaj kako nevalja.
 
Nisam ja rekao da ne valja...a ni da valja...
već jednostavno mi je nelogično da je tako "dobra" stvar tako malo zastupljena čak i u visoko razvijenim,ekonomsko jakim državama
Između ostalog Srđane koga bi trebalo da pratimo od zapadnih seljaka tih 5-25% ili onih staromodnih 75-95% :sta:
 
Ima raznih primjera , u Americi su najjači zagovornici notill opcije , ali isto tako većina radi klasičnu obradu , dobro kod njih se jesenje oranje uglavnom radi čizelima a manje plugovima , ali se većina zemlje izmiješa . Pogotovo u nekim težim zemljama ili vlažnim godinama notill nema šanse sa klasikom . Evo slika jedan Amer postavio neki dan , jedna strana parcele notill sa pokrovnim ili zelenim djubrenjem , druga notill bez zelenišnog pokrova a sredina klasično radjena.

get-attachment.asp
 
To stoji ali posle nekoliko godina trebalo bi da se izjednace prinosi.Jer zemlji treba vremena da se oporavi od silovanja masinama.Svi kazu da u prvih 5 godina su prinosi manji u Notil tehnologiji.
img-1.jpg
 
To su zablude, a taj tvoj drug ima sigurno i dosta zemlje kada radi sa tako velikim masinama.Kod mene ima ljudi rade sa 150ks i dalje ugar rade sa plugovima i lupaju vreme i naftu. Jer nemaju smelosti da promene nesto sto je i njihov deda tako radio.Samo vi nastavite da se drzite starih tehnologija kao pijan plota.Posle kukajte kako vam je neisplativo da pratite zapadne seljake i kako oni rade kao i mi i imaju zaradu jer je tamo politika drugacija.Ona jeste drugacija i prati napredne i skolovane seljake,koji zele da unaprede proizvodnju a ne da oru fergusonima i da ocekuju vece prinose.
Montoja, probaj jedno 50 ari pa posle pricaj kako nevalja.
Nisu u pitanju dede a ni babe u pitanju je šta je stvarno bolje za nas ali dugoročno i sa svih strana i tačaka gledišta. Nisu iste strukture zemljišta kod mene u selu, a ne u Srbiji, kamoli u Evropi i td. Gde su klimacki uslovi ? Moj drug posle horšovanja nije u proleće mogao da spremira sa ravnim ,,S,, oprugama, posle nije mogao da usele na dovoljnu dubinu. Mora sejačica za direktnu setvu. On je kupio Twin Rov da bi imao veću zaradu, a gde je prateća oprema i mehanizacija. U selu imamo dve takve sejačice, ja ne vidim da njima više rodi (prvi se ne izjašnjava, a drugi kuka), a ulog preko 100.000e. Kod njih nema uštede nafte ali sigurno ima i nekih prednosti. Fabrike plaćaju pametne ljude da nas ubede da baš to kupimo, ako su njih prevarili zašto ne bi i nas u nekim drugim varijantama. Iza Evrope i Amerike stoji jaka industrija i vojna sila, samo da ne zaboravimo. Svaki amerikanac obrađuje ogromne površine i to skoro sam, klima, vrsta zemljišta i td. Ja samo tražim pravu istinu za nas, ne govorim šta je bolje, iznosim činjenice i tragam za istinom (samo da budem jasan) ! I 5-25% su jako mali procenti za tako velike. bogate i pametne (ne sumnjivo) zemlje .
 
Moji drugovi posle horsiranja u jesen sa proleca njivu za kukuruz rade sa setvospremacem,a za soju imaju laku tupancevu drljacu sa rotorima i setvu vrse sa agriom 6 redi i sa monosemom za direktnu setvu jos nisu imali problema sa setvom,a imaju njive koje su teska crnica od 1 pa do 3 i 4 klase!
 
Nazad
Vrh