Vertical tillage - obrada bez prevrtanja

Kakvog su ti kolega oblika radna tijela grubera i jesi li siguran da i gruber ne pravi djon ?
 
Ne branim sistem sa oranjem , samo kažem da gruber ne spada u orudja za tu agrotehniku tzv "vertical tilling" ili vt , to su jedino podrivači ali bez ikakvih proširenja dole na špicu i neka orudja koja bi mogli nazvati "tanjirače sa totalno ravnim i ispravljenim diskovima " . Ako ukucamo na google da izadju slike , vertical tillage equipments neće izaći ni jedan gruber , a pogotovo klasične tanjirače koje prave više plužni djon nego plug.
Pohvalno je to što radiš , ali kako se izboriš sa sijanjem sijačicom u nezaorane ostatke kukuruzovine ?
Što neko ne pokaže pravo ispitivanje nekog instituta ili pss uporedo razlika u prinosu orano pored toga redukovano ?
Srdjane ti bi mogao za nas da uradiš dio parcele orano , pored toga gruber i da pratiš i na kraju prinos ?
 
To je vec radjeno u institutu stari tamis profesor Nikola i Garajlic su to vec radili i pokazali rezultate,guglaj pa ces naci primer koja obrada je najbolja na smonici.
Neke od masina koje mi naravno nemamo a nemamo ni novca da kupimo.Da ne duzimo politiku o obradi tla za mene je najbolje da prepustimo prirodi i bakterijama da rade svoj posao.
https://www.youtube.com/watch?v=RuH6Ii1H4Lk
 
Hvala kolegi Rabadzija i kolegi Srdjanu sto su izneli svoja iskustva.Ja sam trazio u temi kukuruz ako neko ima uporedne podatke da to iznese.I sad vidim da razlike ima i vise nego ocigledno.Pitanje za obojicu kako sejete psenicu preko zetvenih ostataka pogotovo od kukuruza?Posto znam da za to trebaju sejalice koje nisu bas povoljne.
 
ZP 434 ( na pocetku parcele mi neko dal motorom dal pustio stoku pa se vidi da lezi kukuruz) inace zasad zadovoljan kako se drzi na ovoj zegi
Moram da primetim da je ova godina specificna u odnosu na susnu 2012, naime jos ima dole zaliha vlage iz prvog dela godine i tamo i gde su kukuruzi podpaljeni ipak imaju kolko-tolko normalne klipove e sad sta ce i koliko uspeti da naliju zrna ....videcemoooo
ad2u1l.jpg

if3905.jpg

komsijin preko puta,orana njiva, isto kao i moja kukuruz na kukuruz,sejan cca 7-10 dana pre mene
2rwopr9.jpg

alt2tv.jpg

nisam slikao parcelu pored moje, dosta aljkavo radi covek parcelu, medjutim nema podgorelih ali sklop je uzas trc,trc pa stabljika kukuruza
sto bi u prevodu znacilo da kukuruz u susnoj godini ne podnosi gusti sklop, ja sam inace ove godine sejao na 23,5 cm

- - - - - - - - - -

Hvala kolegi Rabadzija i kolegi Srdjanu sto su izneli svoja iskustva.Ja sam trazio u temi kukuruz ako neko ima uporedne podatke da to iznese.I sad vidim da razlike ima i vise nego ocigledno.Pitanje za obojicu kako sejete psenicu preko zetvenih ostataka pogotovo od kukuruza?Posto znam da za to trebaju sejalice koje nisu bas povoljne.
ja ne sejem psenicu bar zadnjih 10-tak godina, 2-3god. kukuruz pa suncokret, ali mislim da psenicu posle suncokreta nije problem sejati i sa obicnom sejalicom a posle kukuruza eventualno ako bi izbalirao kukuruzovinu i odneo sa njive onda bi mogao sejati psenicu bez nekih ozbiljnih problema
 
Техничке иновације за житне сејалице су одавно направљене само их треба применити.
Препоручујем сејање ражи ујесен после кукуруза и сунцокрета и у пролеће на то посејати кукуруз или сунцокрет.Раж има веома снажан и веома развијен корен који просто разрива тло а после скидања ражи(шта год то значило) корен се осуши и иструли а на месту корења остају "ходници" у које улази земљишни ваздух(веома важан фактор у животу корења биљака)неопходан земљишним микроорганизмима .
 
Mislim da malo ko razmislja o oranju sa plugovima koji oru pored traktora tj traktori da ne ulaze u brazdu.

Послато са GT-S7582 уз помоћ Тапатока
 
Koliko vidim sa slika, imate vi tu dosta uskolisnih korova, zubače pogotovo.
Ako se dobro sećam svojevremeno je član Gariša rekao da se posle prelaska na ovakav način obrade menja korovska flora.
 
Koliko vidim sa slika, imate vi tu dosta uskolisnih korova, zubače pogotovo.
Ako se dobro sećam svojevremeno je član Gariša rekao da se posle prelaska na ovakav način obrade menja korovska flora.
Nemoj na osnovu jednog snimka da donosis zakljucak, tu je kraj njive gde nisam dobro sastavio redove u setvi ( iskreno ove godine vise sam gledao nazad kako masina radi nego trag od crtala) i na dosta mesta sam "omasio" i tu ni prskalica nije dobro sastavila mlazeve
 
Svaki ciga svoga konja hvali,to podrivanje sto radi Sradjan i Rabadzija ne uspeva na svim tipovima zemlje,kod mene to nemoze da se uradi,jednostavno kod mene je jalova zemlja glina zute boje ispod 30cm,podrivac je jako tesko vuci u brdu a i da se vuce sigurno nije rentabilno.Moj komsija je pre par godina podrivao zemlju bas blizu moje kuce sa namerom da ubaci neki vinograd,medjutim odustao je i nastavio da tu seje ratarske kulture,i dan danas tu nema nista,dzabe stajnjak i djubriva,vidi se iz aviona osetno los usev.

Rabadzija koliko pamtim i pratim u temama seje kukuruz na veci razmak kao kod nas na 28 pa se na ovoj susi takva kombinacija dobro pokazala.
 
.....Rabadzija koliko pamtim i pratim u temama seje kukuruz na veci razmak kao kod nas na 28 pa se na ovoj susi takva kombinacija dobro pokazala.
Druze moj kukuruze sejem na 23,5 cm a suncokret na 21 cm tu nema odstupanja u setvi.( neznam samo odakle ti 28 ako vec pratis moje postavke na forumu)
Moj reon je dosta visok, neravan, 2-4 klasa zemlje , ponegde crni pesak na bregovima i "vejavac"
Sta je cilj? ako vec nemozes uticati na klimu i svetsku berzu i cenu ratarskih proizvoda,daj da vidimo neke druge tehnologije(agrotehnike) koje mogu unaprediti i ocuvati njivu tj zemljiste, povecati ili pak odrzati nivo prinosa a sto je najbitnije smanjiti ulaganja u proizvodnju.
Svi pricaju o navodnjavanju u ratarstvu,medjutim niko ne iznosi troskove navodnjavanja.
Ja sam ipak za to da probam promeniti agrotehniku mojih dedova a vrlo brzo i lako mozes doci do informacija iz celog sveta kako ljudi rade.
Treba probati.....
 
Ja sam uvek pristalica novina i ove stvari potpuno podrzavam svaka cast ljudima koji su prvaci ovog tipa obrade zemlje kod nas.Zbog cele ove situacije u nasoj zemlji treba teziti ka tome da se troskovi svedu na minimum,a da zarada ide u plus sto vise moze pa makar se sve to svelo na ustedu samo oranja pa je opet zauvar!Za sada samo pomno pratim kod komsija,ovde na forumu i na internetu kako se to negde radi i nadam se da cu u skorijoj buducnosti i ja to poceti jer kod nas su jos vecina ljudi skepticna po tom pitanju i plug im je majka Janja u poljoprivredi dok kod mene posle svakog zimskog oranja sve mi ogavnije orudje!Meni je direktna setva nesto sto me najvise privlaci ko sto rade amerikanci(jes da ih ne volim) seju raz+graoricu i posle povaljaju pa seju kukuruz tu je i najveca usteda kad pogledas nema oranja,setvospremacenja x2,spartanje pa to je i najveci trosak u celom nasem poslu pa jos smanjena kolicina vestackog djubreta,sacuvana vlaga u povrsini i zoni korena nije ni cudo sto su prvi u poljoprivredi!
 
Ja sam uvek pristalica novina i ove stvari potpuno podrzavam svaka cast ljudima koji su prvaci ovog tipa obrade zemlje kod nas.Zbog cele ove situacije u nasoj zemlji treba teziti ka tome da se troskovi svedu na minimum,a da zarada ide u plus sto vise moze pa makar se sve to svelo na ustedu samo oranja pa je opet zauvar!Za sada samo pomno pratim kod komsija,ovde na forumu i na internetu kako se to negde radi i nadam se da cu u skorijoj buducnosti i ja to poceti jer kod nas su jos vecina ljudi skepticna po tom pitanju i plug im je majka Janja u poljoprivredi dok kod mene posle svakog zimskog oranja sve mi ogavnije orudje!Meni je direktna setva nesto sto me najvise privlaci ko sto rade amerikanci(jes da ih ne volim) seju raz+graoricu i posle povaljaju pa seju kukuruz tu je i najveca usteda kad pogledas nema oranja,setvospremacenja x2,spartanje pa to je i najveci trosak u celom nasem poslu pa jos smanjena kolicina vestackog djubreta,sacuvana vlaga u povrsini i zoni korena nije ni cudo sto su prvi u poljoprivredi!

Pratim i ja malo te novotarije i mislim da treba uvoditi novine ali samo one dokazane.Gledao sam gruberisanje u selu i nije mi se svidelo.To nije "podrivanje",pre bih nazvao "paranje".Slabi su to traktori a dubina je desetak cm sa razmakom između redova pa se pitam šta se tu dobije.Ako ima trave mora se i prskati,a kad se ugari na 15 cm,urade se obe faze u jednom.Jedino priznajem podrivanje koje sam imao prilike da vidim kad smo krćili deo starog voćnjaka i kad je došao buldožer sa 5 kandži i prorio zemlju na nakih 40cm.To bi trebalo raditi svakih nekoliko godina.
 
Nazad
Vrh