Vertical tillage - obrada bez prevrtanja

druze reci mi kada radis tanjiracom u prolece i pre tanjirace ides vestak ili sejalicom unosis i kazu mi ne valja tanjiraca u prolece vadi vlagu jesi li imao nekakvih problema sto si radio tanjiracom je li nedostajala vlaga semenu
Od kad sam nabavio depozitore za vestak samo u setvi dodajem eventualno u spartanju ali opet u redove sto bi rekli "pod noge biljkama"
Sto se tice tanjirace, tako kazu da ona isusuje...medjutim govoricu kako ja gledam na to, ukoliko po meni vrlo bitno, radis u prolece predsetvenu pripremu tanjiracom na planiranu dubinu setve po meni nema neke velike razlike uradio to tanjiracom ili setvospremacem. Kako kazu ljudi..."mek pokrivac i tvrda posteljica".....pokrivac prevrci,mesaj,ravnaj ali ne cackaj posteljicu i vlagu jer je potrebna semenu za nicanje.
Drljacu ne spominjem jer mislim da to orudje najmanje prevrce zelju te samim tim najvise cuva vlagu.
Par godina imam paker valjke iz tanjirace i mnogo mnogo lepse izgleda zemlja nego dok ih nisam imao
 
Pa i ja to kapiram ako radimo na nekih 10 cm sa tanjiracom oko 1 aprila isto je i kao sa spremacom i jos planiram uzeti ovakvu tanjiracu sa teskim valjkom gde ce istisnuti vazduh iz zemlje i mislim da nece mozi isusivati zemlja i vidim da samo ti to radis i svi negoduju ali ja sam na tvojoj strani :)
 
mislio sam da ce istisnuti vazduh iz zemlje sto izvade tanjiri i nece vetar da isusuje taj setveni sloj zemlje :) i nije zemlja flasa da ce istisnuti sav vazduh iz nje a i valjak nema 50 tona ...
 
Da li mozda imas kojim slucajem slike od ove godine sto si radio podrivacem zimsko i u prolece tanjirao da vidim kakvi su usevi bili i njihov razvoj a i pokoji klip ako vas susa nije dokosurila totalno :)
Ovako kako ti trazis ne mogu jer slike ne cuvam vec kako koje slikam stavim na forum i brisem
Sumarno mogu da ti kazem.....imao sam dosta zita i nesto repice
Sto sam imao suncokret jedna parcela je bila presevanje na repici koja je avgusta podrivana pre setve repice.To je moja njiva i tu nisam imao nekih problema sem suse.....sklop, i sve do pocetka zrenja je bilo relativno dobro u skladu sa susom ali ni suncokret nije izdrzao jer su sredine glave ostale nenalivene.
Parcela koju sam dobio u restituciji to je vec druga prica, mnogo problema, suncokret ista prica a kukuruz bi ako se neljutis da ne spominjem jer ce mi skociti pritisak
Sve u svemu da ti kazem ne odustajem od ove tehnologije, verujem u neke cinjenice i guram dalje pa cemo videti u buducnosti ili moji naslednici....:ppozdrav:
 
Kukuruziste tanjirano i gruberisano.

10fxqah.jpg
 
Ova tema još uvek radi! Bravo!
Evo primera mog drugara: 70 ha strip till-a, redovnom fabričkom mašinom od 4 reda, i 13 l/ha nafte + setva!
Šaljem link sa proizvodnjom pšenice od prošle godine 2017/18, sorta Modern...
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/~svetodavstvo/node/14089
I na kraju, ali samo ovaj put, da se razumemo TERMIN VERTIKALNA OBRADA NIKO NIJE ZNAO DA OBJASNI NITI DA IZBOROM RADNIH ORGANA POTVRDI DA JE TAKO! Ameri postavili pitanje i svi promašili. Jednostavno je pre obrada sa smanjenim ili izostavljenim mešanjem slojeva po dubini.
Čujemo se,
Gariša.
 
Jesam ja pisao nekad da za vertikalnu obradu npr podrivač nemože da ima krilca nikakva , tanjirača klasična ne dolazi u obzir nego samo sa potpuno uspravnim pravim diskovima i ništa drugo što imalo radi po horizontali ? ( Ovde je pšenica notill a VT je nešto drugo )
 
Ova tema još uvek radi! Bravo!
Evo primera mog drugara: 70 ha strip till-a, redovnom fabričkom mašinom od 4 reda, i 13 l/ha nafte + setva!
Šaljem link sa proizvodnjom pšenice od prošle godine 2017/18, sorta Modern...
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/~svetodavstvo/node/14089
I na kraju, ali samo ovaj put, da se razumemo TERMIN VERTIKALNA OBRADA NIKO NIJE ZNAO DA OBJASNI NITI DA IZBOROM RADNIH ORGANA POTVRDI DA JE TAKO! Ameri postavili pitanje i svi promašili. Jednostavno je pre obrada sa smanjenim ili izostavljenim mešanjem slojeva po dubini.
Čujemo se,
Gariša.
A moze li kako da se vidi ta masina za STRIP TILL verujem da je u homemade izradi?
 
Nazad
Vrh