Uljana Repica 2015-2016

Učlanjen(a)
4 Feb 2010
Poruka
718
Lokacija
subotica
Hocemo sejati Repicu ove godine ako ostane ovako suvo.? Sta cete bacati od đubriva?
 
HOCEMOO!!Nista bez repice ipak,samo da se ide podrivacem ili nekia gruberom.Za jedno 10-tak dana pocinjemo sa pripremom.
 
Maxo jel ti ne ores za repicu,mo oremo 28-30 cm dubine,plug kako ostne od jeseni tako se ore za repicu....,i ja cu sejati oko 40kj
 
Ne verujem,ako ne bude pala kisa skoro onda icicemo ili gruberom ili podrivacem,ali najverovatnije ici cu podrivacem lakse je posle usitniti zrmlju ici posle jedan prohod tanjiracom ili dva i posle sejalica.
 
Kako radja uljana repica? Jel kao suncokret? I da li moze da se skida sa zitnim hederom bez dodatka?
 
Kod nas sve moze.
Dajte neku preporuku iz ove godine oko sortimenta.Ja nisam 3 godine sejao a zadnje sto sam sejao bio je Kwsov Triangl.
 
Kako radja uljana repica? Jel kao suncokret? I da li moze da se skida sa zitnim hederom bez dodatka?

Sve zavisi kako se uradi, moze da rodi od 1500-2500kg/kj iz mog iskustva, da moze bez bocnih kosa i produzenog stola da se skida, ali je preporuka da se vrsi sa njima, manje rastura bude.

Naravno da se seje uljana repica ove godine. Strnjista smo vec podrili i istanjirali jednom i narucili nesto semena, sada samo treba kisa da pada :)
 
U planu je da se seje ,manje nego prosle godine zbog dostupnih povrsina .Prva opcija za pripremu je svakako plug ali kako kise nema u znacajnijim kolicinama sve se jasnije ocrtavaju potezi koji treba da se povuku a to je priprema redukovanom obradom .U mom slucaju to ce biti gruber.Vec je jednom predjeno sa njim a u planu je jos jedan ili dva prolaza za unistavanje korova i unos djubriva .Djubrenje cu raditi po analizama koje su uzete nakon zetve i koje su bile gotove pre nekoliko dana.Datum setve ostaje enigma , praticemo prognoze.Gruberisano zemljiste je bolje usitnjeno i lakse prkma vlagu i zadrzava za nicanje. Sa setvom treba biti odmeren ne sme se poraniti kao sto se ne sme ni okasniti.

Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
@Dragane
Sa kojim gruberom si radio?
Ja hocu ovih dana da uzmem gruber,ali se dvoumim nesto izmedju Satex-ov gruber od 3m i Zmajev podrivac od 2.5m,hteo sam Apolo od 3m,ali nemam jaci traktor od 160ks,pa ce mu biti tesko da vuce taj Ilgijev apolo od 3m,najverovatnije cu uzeti satexov od 3m,jer ima dva reda motika pa ce ga lakse vuci nego ovaj turski sa 3 reda motika.
 
Nisam probao,ali tesko da ce ga vuci,mozda samo da grebe,ima ovde kod nas u okolini od 3m jedva ga vuce claas od 260ks ali susti ga do 25-30cm.
Jel ima neko satex-ov gruber,kako se pokazao?uzeo bih ilgijev ali samo cu da grebem sa njim.
 
Prešli gruberom još jednom nakon dva pokušaja oranja posle 15 L kiše prekjuče i 20-24 l juče ,pošto oranje i nakon toliko kiše nema rezona raditi ,a ni kvaliteta zakačili smo gruber i ostvarili dubinu od 25 cm i veoma dobro mešanje i ravnanje (malo smo se igrali sa rasporedom flahova za ravnanje)
e321ae765fc75f7c5aad24fa4d96fb42.jpg

a2ec55202bb7217917aaf2f1d01073c5.jpg

92845bd696ba852118c9e54043f94bcf.jpg


Istovremeno smo poravnali brazdu i prešli i orano sa gruberom da ga usitnimo jer je prepuno grudvi i porozno (puno vazduha)
6474c91ec0c7089340ae8b3934d681ca.jpg


ac047fe27f2fb565f1e0b4222a83f249.jpg


Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Prvi put ove godine hocu da sejem recipu, prelistao sam celu temu od prosle godine, i interesuje me samo jel ona mora da se seje samo na strnjistu? Jel je sejao neko na kukuruzovinistu? I da li mora za nju samo da se ore da bi se bolje ukorenila ili moze i teska tanjiraca da uradi posao? Hvala unapred.
 
Objasni mi kako mislis da posejes pocetkom do sredine septembra na kukuruziste? Osim ako si planirao da sejes na silirano kukuruziste, to jos i mogu da shvatim.
 
Nazad
Vrh